בקשה למגדלים לזיהוי רשת באגוזי אדמה

    מחבר:
  • און רבינוביץ

למגדלי אגוזי אדמה שלום!

בתרמילים של אגוזי אדמה המגודלים באיזור הנגב המערבי ישנה תופעה על הקליפה הקרויה "רשת" בגלל מופע הכתמים הכהים בצורה של שתי וערב. התופעה הולכת ומתעצמת, ופוגעת קשה ביכולת לייצא את התרמילים הפגועים, במיוחד לאור העובדה שהיא מאוד בולטת על הרקע של התרמילים המאוד בהירים


התופעה נחקרת כבר מספר שנים. לאור התוצאות של הניסיונות להתמודד איתה נראה שהיא קשורה לגורם ביולוגי, שילוב של פטריות וחיידקים וכנראה גם בשילוב הפיזיולוגיה בהתפתחות הקליפה. אחד הממצאים המעניינים שחיטוי סולרי תורם באופן משמעותי להפחתתה.

על פי בקשתו של אורן בוכשטאב, מדריך אגוזי אדמה בנגב המערבי אני מעביר לכם תמונות של המופע על גבי התרמילים, כאשר חומרתה מוגדרת על פי עוצמתה בשלוש רמות, 1,2,3 משמאל לימין. על פי הידוע לנו התופעה לא מוכרת במקומות אחרים בעולם. אנחנו מעוניינים לבחון את מידת תפוצתה בישראל.

ייתכן ועד כה לא הצלחנו לשים לב לנוכחותה באזורים אחרים בארץ, אולי בגלל כהות הקליפה באזורים הצפוניים ו/או נגעים אחרים שממסכים אותה. במידה שמישהו מכם נתקל בתופעה, אנא דווחו לי למייל: onnrab@gmail.com. במידה ויש לכם עדיין דגימות "חשודות" בנוכחות התופעה דווחו לי, בתוספת צילום.

ציינו בבקשה את מיקום החלקה, את העונה בה גידלתם, מה היה הגידול הקודם, מתי היה הגידול הקודם בחלקה של אגוזי אדמה, מה היה הזן שגודל ומה היה מקור הזרעים.

בברכה ותודה!

און רבינוביץ – רפרנט ארצי לגידול אגוזי אדמה
המועצה לייצור ושיווק אגוזי אדמה.