עדכון פעילות מדור הדרכת המיכון לחודש אפריל 2023

    מחבר:
  • עמוס לילינפלד

למה כדאי להעזר בי? במהלך ביקורים שוטפים בגד"שים איתרתי בעיות שהחקלאים העלו בהתמודדות מול יבואנים:
1. טרקטור שהושבת למשך חודשיים בשל חיישן תקול בכסא נהג – פניתי ליבואן ולאחר דין ודברים התקלה טופלה לאחר יומיים, לשביעות רצון המגדל.

  1. טרקטור מטעים שהמשאבה ההידראולית כשלה כחודש לאחר תום האחריות, כתוצאה מכך שידית הסלקטור לא כוונה במפעל למצב של ניוטרל. לפיכך, לחץ שמן זלג לכיוון המשאבה וגרם להשבתתה.

פניתי ליבואן בעניין והוא החליף את המשאבה ללא עלות, כמחווה של רצון טוב.

  1. נתבקשתי ע"י מגדל לסייע בבחירת טרקטור המותאם לפרדס על פי צרכיו, סקרנו את כל המפרטים מהיבואנים השונים ולבסוף נבחר דגם מותאם.

לאחר בחירת הדגם ביקרנו אצל היבואן ובחנו את הטרקטור להשלמת הרכישה.

ביקור "בתעשיות לכיש " בשדרות

תעשיות לכיש מייצרת ומשווקת מערבלי מזון לרפתות, ליותר מ-50 מדינות.

הביקור היה מרתק, פאר התעשיה הישראלית. במפעל בונים את המערבלים מהשילדה ועד כלי מוגמר, 90% מהייצור מיוצא לחו"ל. שמחתי לראות שהכלי הישראלי מועדף בצרפת על פני יצרנים מקומיים.

ניסוי ריסוק כותנה

בניסיון להוציא את החריש לאחר קטיף הכותנה ובעקבות מציאת מכסחת מתאימה, בעלת סכינים נגדיות בתוף הריסוק (כולל ההלקטים הירוקים) קיבלנו – אריה בוסק ואני – את ברכת מועצת הכותנה לניסוי ריסוק כותנה בעונה הקרובה.

ניסוי נוסף ייערך ע"י מעבר עם קומביין ירק בעל שולחן "קציר ישיר" שירסק את הכותנה ויפזר אותה בשטח. היתרון בקציר ישיר, הוא שולחן סגור בתחתית, המונע מההלקטים ליפול על הקרקע.

השתתפות בכנסים

כנס הדברת פגעים באמצעים שאינם כימיים והדברה משולבת במטעים.

שימוש נרחב בחומרי הדברה כימיים הוביל לזיהום סביבתי, לסיכונים בריאותיים ולהופעת מזיקים עמידים לחומרי הדברה. שיטות הדברה לא כימיות מציעות חלופה בטוחה ובת קיימא לחומרים הכימיים.

מיכון שהוצג בכנס הוא מפוח חום המזרים אויר חם לזמן קצר על אברי הצמח (140-200 מעלות) השיטה במקור פותחה לשימוש בכרמים אך נבדקה גם במטעי תפוח וכעת מתבצע ניסוי להדברת קימחון וכנימת המנגו .

*דגם נוסף של מפוח חום מיועד להדברה של ירקות כגון: חסה, כרוב, ברוקולי ובצל.

כנס אגרו וולטאי

יישום שיטות אגרו וולטאיות כולל שילוב פאנלים סולאריים באדמות חקלאיות, מאפשר שימוש כפול באותו השטח הן לחקלאות והן ליצור חשמל.

כיום נבדקות השלכות הצללת הפאנלים על התפתחות הגידול, חוסר אור יגרום להתפתחות איטית של הגידול, מצד שני, הצללה תתרום ללחות קרקע למשך זמן ארוך יותר ולחיסכון בהשקייה.

הודגש בכנס כי משרד החקלאות יפקח וישמור על החקלאות כערך עליון לביטחון המזון הלאומי ולא יאפשר מצב שהסולארי יפגע ברצון החקלאי לגדל, במידה וההכנסה מהסולארי תהיה גבוהה יותר.

חשוב לציין כי כיום תשתית ההולכה של חברת חשמל לא מאפשרת להזרים את כל כמות התוכניות שאושרו.

לשירותכם

עמוס לילינפלד

מדריך מיכון -ארגון עובדי הפלחה