עגלות לחבילות עגולות

    מחבר:
  • שלמה שמואלי

עגלות שאוספות מאחורי המכבש את החבילות לקבוצות, מקלות ומיעלות את האיסוף וההובלה. השוק מוצף בעגלות כאלה, שמיועדות לחבילות מרובעות, אבל עבור חבילות עגולות, אין הרבה אופציות. זו הסיבה שחקלאים יזמים התחילו לתכנן ולבנות עגלות

נדלה מפרסום מתוך "פארמרז וויקלי", 19.10.20

חברת Fasterholt מדנמרק, מייצרת עגלה שמקבלת את החבילות מן המכבש ומרימה אותן למישור משופע, שם הן מתגלגלות לאחור ונעצרות בשער האחורי.

העגלה מיועדת לאסוף עד חמש חבילות, עד שהנהג  מפעיל מנגנון, שמגדיל את השיפוע ופותח את השער לחבילות, להתגלגל בקבוצה לקרקע.

משפחת Harle מאנגליה, הפעילו עגלה כזו במשך 10 שנים, שבהן כבשו בין 5000 ל-8000 חבילות בכל שנה ויש להם מספר הערות מעניינות. במישור, אחרי שהם הגדילו במקצת את השיפוע, העגלה פעלה בצורה מושלמת. גם בעליות לא הייתה שום בעיה. אבל בירידות, החבילות לא התגלגלו לאחור, כי השיפוע לא היה מספיק. הם התקינו מצלמה שתראה למפעיל מתי חבילה נופלת על העריסה הקדמית. הם מזכירים שמותר להסתובב רק שמאלה, כי בסיבוב ימינה צפויות בעיות ונזקים.

קבלן חקלאי בשם,Adam Sewel  בשיתוף עם חוואי בשם William Atkinson מחבל Yorkshire באנגליה, תכננו את העגלה שלהם לפני כמה שנים. העגלה מקושרת למכבש עם תפוח גרירה בצד שמאל. גם כאן, עריסה קדמית מקבלת את החבילה מן המכבש ומעלה אותה אל המשטח המשופע של העגלה. שער אחורי חוסם את החבילות המתגלגלות. מראש הם לא הוסיפו מערכת להגדלת השיפוע, כי לדעתם השיפוע הוא חזק למדי, אך למרות זאת הם מתכננים מערכת להגדלת השיפוע בזמן פריקה. מבנה העגלה מאפשר גם פניה ימינה . גם הם הוסיפו מצלמה אחורית, כדי לידע את המפעיל מתי חבילה ירדה אל העריסה.