סקירת שוק הגרעינים

    מחבר:
  • עדי פנחס

ארבעה ימי מסחר לסיום החודש והרבעון ומספר ימים אחרי הכניסה הרשמית של הקיץ, שוק הגרעינים ממשיך להיות בכותרות. הימים הקרובים קריטיים הן בהיבט של השלמת זריעת הסויה, קציר החיטה, מזג האוויר באירופה, פגישת טראמפ-שי, וכמובן, הדובדבן שבקצפת, דו"ח USDA, שרבים רואים בו החשוב ביותר בשוק הגרעינים

ארבעה ימי מסחר לסיום החודש והרבעון ומספר ימים אחרי הכניסה הרשמית של הקיץ, שוק הגרעינים ממשיך להיות בכותרות. מחיר התירס עדיין נע ברמות שלא ראינו מאז קיץ 2014. הסויה והחיטה יוצאות משפל רב-שנתי ונסחרות בחלק העליון של טווח המחירים מתחילת השנה.

דו"ח הזריעה הסופי יפורסם ביום שישי, 28 ביוני, בשעה 19:00 שעון ישראל. לדו"ח תהיה השפעה לא מבוטלת על סגירת המחירים לרבעון הנוכחי, אבל גם להמשך הקיץ. מאז הדו"ח הקודם (כוונות הזריעה) בסוף מרץ, הוסיף התירס למעלה מ-25% לערכו! החיטה הרכה (שקרובה יותר למספוא) הוסיפה כ-18%, חיטת קנזס עלתה בקרוב ל-10%, וכוספת סויה עלתה בכ-5%. ימי המסחר שנותרו והדו"ח ביום שישי יכולים לשנות את המספרים הנ"ל בצורה דרמטית.

בנוסף, ביום שישי ייפגשו הנשיא טראמפ ונשיא סין שי לדון במלחמת הסחר. לא צפוי להיחתם הסכם, אך סבירות גבוהה שנקבל הצהרות אופטימיות שיש בכוחן לתדלק את השווקים.

מחירי הנפט זינקו בחדות בשבוע שעבר, על רקע המתיחות במפרץ הפרסי והורדת המל"ט האמריקאי על ידי האיראנים. חבית WTI נסחרת הבוקר ב-57.62 דולר וחבית מסוג ברנט נסחרת ב-64.50 דולר. מדדי המניות בארה"ב ממשיכים להיסחר ברמות קרובות לשיא, על רקע המשך נתונים טובים בשוק האמריקאי וההערכות שלא נראה העלאת ריבית השנה, עם סיכוי מסוים לירידת ריבית.

התירס מוסיף ארבעה סנט עם פתיחת המסחר הלילה בארה"ב ונסחר הבוקר ב-451 סנט לבושל, ומוחק, למעשה, את הירידות של השבוע שעבר. לאחר פרסום ההערכות היבול של משרד החקלאות האמריקאי, טענו רבים מהאנליסטים שמחירי התירס זולים גם ברמות האלה ואם בוחנים את יחס המלאים לשימוש, אזי התירס צריך להיות קרוב יותר ל-600 סנט לבושל מאשר ל-400.

דו"ח האיכויות שפורסם אתמול הצביע על ירידה באיכות התירס, כשרק 56% מדורג טוב עד מצוין, לעומת ממוצע רב-שנתי של כ-75% בשלב זה. מוקדם עדיין לקבוע השלכות על היבול הסופי, עם זאת, השוק ציפה למדד די יציב. הספקולנטים ממשיכים לקנות תירס ועל פי דו"ח התחייבות הסוחרים הם כעת בלונג (הימור על עליות), בשילוב חוזים ואופציות של כ-337 אלף חוזים!

החיטה נסחרת במסחר הלילה ב-472 סנט לבושל, לאחר שאיבדה 27 סנט בסיכום שבועי. חיטת שיקגו נסחרת ב-544 סנט לבושל, לאחר שאיבדה כ-24 סנט בשבוע שעבר. גל חום באירופה ורוסיה יוצר חשש לאיכויות החיטה ומקפיץ את השוק ב-20 סנט ב-24 השעות האחרונות. מלאי החיטה בעולם עדיין בשיא, על פי דו"ח ה-USDA האחרון. דו"ח התקדמות הזריעה, הקציר והאיכויות הצביע על ירידה באיכות חיטת החורף לרמת 61% בדירוג טוב עד מצוין, ירידה נרשמה גם בחיטת האביב, לרמת 75% בדירוג טוב עד מצוין, אם כי המצב שם בהחלט טוב. הגשמים והרוחות בשבוע שעבר המשיכו לעכב את קציר החיטה, שעומד כעת על 15%, לעומת ממוצע רב-שנתי של 40% בשלב זה. ברמות המחירים הנוכחיות מכוני התערובת ימשיכו להצריח תירס בחיטה. חיטת ים שחור נסחרת באזור 200 דולר. מחיר חיטת מאטיף עומד על 184.25 יורו לטון. הספקולנטים עברו להימור על עליות בחיטת שיקגו של כ-26 אלף חוזים ובהימור קטן על ירידות של כ-1,600 חוזים בקנזס.

סויה נסחרת הבוקר ב-915 סנט לבושל, לאחר שעלתה בכ-6 סנט בשבוע שעבר. כוספת סויה נסחרת הבוקר ב-321 דולר לטון, לאחר שאיבדה כ-8 דולר בסיכום שבועי. שמן הסויה נסחר הבוקר ב-28.30 סנט לפאונד, לאחר שהוסיף 0.8 סנט לערכו בסיכום שבועי. דו"ח התקדמות הזריעה הצביע על 85% השלמה של הזריעה שתוכננה לשנה, לעומת 100% בשלב זה בהסתכלות רב-שנתית. איכות הסויה ברמת טוב עד מצוין עומדת רק על 54%, לעומת 71% בשלב זה בממוצע רב-שנתי. הספקולנטים צמצמו את רמות השורט בסויה לרמת 40 אלף חוזים, לעומת לונג בכוספה של כ-41 אלף חוזים וניטרליים בשמן. הספקולנטים צפויים לסגור את ההימור על ירידות לקראת סוף החודש, דבר שעשוי לתת דחיפה נוספת לשוק.

לסיכום, הימים הקרובים קריטיים הן בהיבט של השלמת זריעת הסויה, קציר החיטה, מזג האוויר באירופה, פגישת טראמפ-שי, וכמובן, הדובדבן שבקצפת, דו"ח USDA, שרבים רואים בו החשוב ביותר בשוק הגרעינים. תוסיפו לכך את סוף החודש והרבעון והמסקנה היא שיש להיערך בהתאם (אם לא עשיתם כך מבעוד מועד).

התחלנו את הרבעון השני עם מלאי שיא, מלחמת סחר מתגברת ורמות מחירים נמוכות. הרבעון מסתיים בכיוון שונה לחלוטין והסיכונים בשלב זה מתמקדים בהמשך עליות המחירים בקיץ. הדו"ח הקרוב ייתן לנו כיוון כללי להמשך. סיכום הדו"ח וסיכום רבעוני עם פנים להמשך הקיץ יתפרסמו בתחילת השבוע הבא.