סקירת שוק הגרעינים

    מחבר:
  • עדי פנחס

יולי ממשיך להיות חודש תנודתי בשוק הגרעינים ובשווקים בכלל. עד 12 באוגוסט לא נקבל נתונים מוצקים מה-USDA ולכן הערכות מזג האוויר, בעיקר, ורמזים לחזרה לשוק של הסינים ימשיכו להוביל את תנודתיות המחירים

יולי ממשיך להיות חודש תנודתי בשוק הגרעינים ובשווקים בכלל, ותנועה למעלה או למטה של 25 עד 30 סנט (כ-12 דולר לטון) הפכה להיות עניין שבשגרה בשבועות האחרונים, על רקע מזג אוויר וחוסר ודאות לגבי גודל ואיכות יבול התירס בארה"ב.

בגזרת המאקרו, היום בחירות פנימיות במפלגה השמרנית בבריטניה, וככל הנראה, בוריס ג'ונסון ימונה לראש הממשלה במקומה של תרזה מיי. בחירתו הצפויה של ג'ונסון כבר גררה את השטרלינג הבריטי לשפל של שנתיים, שכן הוא מגדולי התומכים בברקזיט והבטיח לצאת מהאיחוד האירופאי גם ללא הסכם, דבר שרבים רואים בו פוטנציאל לקטסטרופה כלכלית בבריטניה ובאירופה. במקביל יצטרך ג'ונסון להתמודד גם עם איראן, שתקפה בשבוע שעבר מכלית בריטית ובכלל מתגרה בבריטניה וארה"ב במפרץ הפרסי.

מחירי הנפט עלו מאז תחילת המתיחות אך עדיין רחוקים מרמת השיא בחודש שעבר. חבית WTI נסחרת באזור 56.3 דולר וחבית מסוג ברנט נסחרת באזור 63.3 דולר.

פגישת הנשיא טראמפ ונשיא סין שי בסוף חודש יוני וההצהרות האופטימיות לאחר מכן, עדיין לא הולידו תוצאות בשטח, דבר שמכביד בעיקר על מחירי הסויה. שמועות ביום שישי שהסינים חוזרים לשוק הקפיצו את המחירים עם סגירת השבוע, אך בהיעדר אימות מצד גורם רשמי, חזרו המחירים אמש לירידות. הכלכלה הסינית צומחת בקצב האיטי ביותר מזה 30 שנה, ייתכן שהדבר יאיץ יותר את רצונם להתפשר ולהשיג הסכם מהיר בתקופה הקרובה.

מדדי המניות בארה"ב ממשיכים להיסחר קרוב לשיא כל הזמנים.

התירס עולה מעט עם פתיחת המסחר הלילה בארה"ב, לאחר הירידות החדות אמש ובשבוע שעבר, ונסחר ב-426 סנט לבושל, לאחר שירד ב-23 סנט בשבוע שעבר ובעוד שמונה סנטים אתמול. בסוף החודש הקודם פרסם משרד החקלאות האמריקאי דו"ח זריעה שאמינותו הוטלה בספק. ב-11 ביולי הגדיל משרד החקלאות האמריקאי את הערכות המלאי של התירס, על בסיס דו"ח הזריעה, אך הודיע שבדו"ח החודשי הבא, באופן חריג, יפרסם הערכה מחודשת של הזריעה. עד אז השוק פועל בעיקר על מזג אוויר שמפגין שיפור ניכר בשבוע האחרון, בעיקר עם ממטרים פזורים באזורי הגידול.

דו"ח האיכויות שפורסם אתמול הצביע על 57% מיבול התירס בדירוג טוב עד מצוין, לעומת צפי ל-59% וממוצע רב-שנתי גבוה בהרבה בשלב זה. מזג האוויר משתפר וייתכן שנראה שיפור נוסף באיכויות בשבועות הבאים. הספקולנטים ממשיכים להיות בלונג (הימור על עליות) ובשילוב חוזים ואופציות מחזיקים כ-390 אלף חוזים! (שיא רב-שנתי), סיבה מספקת בפני עצמה למימושים שראינו בשבוע שעבר ואתמול.

החיטה נסחרת הבוקר ב-432 סנט לבושל, לאחר שאיבדה 27 סנט בשבוע שעבר ועוד 11 סנט אתמול (כ-16 דולר לטון). חיטת שיקגו נסחרת ב-490 סנט לבושל, לאחר שאיבדה כ-21 סנט בשבוע שעבר וקרוב ל-15 סנט אתמול. הקציר בארה"ב, התחזקות הדולר והירידה במחירי התירס הכבידו על החיטה. דו"ח האיכויות אתמול ,ללא שינוי מהשבוע שעבר בדירוג חיטת האביב, כאשר 76% ממנה בדירוג טוב עד מציין, בהתאם לצפי. קציר חיטת החורף עדיין בפיגור ועומד על 69%. חיטת ים שחור נסחרת באזור 194 דולר. חיטת מאטיף עומדת על כ-75 יורו לטון.

מתחילת העליות של הגרעינים באביב, פיגרה החיטה מעט מאחור לאור המלאים הגדולים באזור הים השחור. החיטה זינקה תחילה בעקבות התירס וקיבלה רוח גבית ממזג אוויר בעייתי ברוסיה וקנדה וגל חום באירופה, אך היא חוזרת להיסחר על בסיס ההנחה של יבול גדול, כאשר הדולר המתחזק והספקולנטים ממשיכים להכביד על המחיר. החיטה תקבל תמיכה במידה שהתירס יחזור למגמת העלייה. הספקולנטים בהימור על עליות בחיטת שיקגו של כ-19 אלף חוזים וכ-3,000 חוזים בקנזס.

הסויה נסחרת הבוקר ב-890 סנט לבושל, לאחר שירדה בכ-12 סנט בשבוע שעבר. כוספת סויה נסחרת הבוקר ב-309 דולר לטון, לאחר שאיבדה כ-6 דולרים מאז השבוע שעבר. שמן הסויה נסחר הבוקר ב-27.9 סנט לפאונד ומגלה יציבות יחסית. הפסקת האש הזמנית בין סין לארה"ב במלחמת הסחר הייתה אמורה לספק תמיכה, אך, כאמור, ייבוא הסויה מסין עדיין בשפל וכל שמועה מריצה את השוק, כפי שקרה ביום שישי האחרון, או מפילה אותו מכשלא מתקבל אישור רשמי. שפעת החזירים שמשתוללת בסין מכבידה אף היא על הביקושים. השיפור במזג האוויר אמור להיטיב עם היבולים, אך עד 12 באוגוסט לא נדע בוודאות מצב שטחי הזריעה.

דו"ח האיכויות הצביע על 54% מהסויה בדירוג טוב עד מצוין, בהתאם להערכות, אך נמוך מהממוצע הרב-שנתי. הספקולנטים בשורט בסויה ברמת 27 אלף חוזים, לעומת לונג בכוספה של כ-13 אלף חוזים וניטרליים בשמן.

לסיכום, על אף השיפור במזג האוויר והירידות האחרונות, התירס עדיין נסחר ברמות שיא של קרוב לשלוש שנים. בדרך כלל מחירי הסויה והחיטה עוקבים, כפי שעשו בתחילת הריצה של התירס, אך לאור המלאים הגדולים בחיטה והתחרות מהים השחור, אנחנו עדיין לא רואים את החיטה עולה בהתאם (למעט החיטה הרכה). הסויה תמשיך להיסחר לאור מספר וקטורים שפועלים בכיוונים הפוכים. מצד אחד התירס ברמות גבוהות, הזריעה התעכבה וקיים סיכוי שנראה את הסינים חוזרים לייבא מארה"ב ביתר שאת. מן הצד השני, שפעת החזירים בסין פוגעת בביקושים, הסכם הסחר החדש עוד לא נחתם והעונה החלה במלאי שיא כל הזמנים.

עד 12 באוגוסט (בעוד כשלושה שבועות) לא נקבל נתונים מוצקים מה-USDA ולכן הערכות מזג האוויר, בעיקר, ורמזים לחזרה לשוק של הסינים ימשיכו להוביל את תנודתיות המחירים.

לכל אלו שחזרו מסמינר ניהול הסיכונים שערכנו בניו יורק, מקווה שהחזרה לשגרה תהיה קלה ומעניינת.