עדכון שוק הגרעינים

    מחבר:
  • עדי פנחס

03.10.2019

חודש ספטמבר שהסתיים לו ביום שני, סימן היפוך מגמה במחירי הגרעינים. דו"ח המלאים הרבעוניים שפורסם ביום שני האחרון, הצביע על מלאים נמוכים יותר בסויה ובתירס ומלאים דומים להערכות המוקדמות בחיטה. שומרי החג שביניכם ודאי הופתעו לגלות במוצאי החג רמת מחירים גבוהה בהרבה מערב החג, בסויה שהוסיפה 14$ לערכה ביומיים ובתירס שהוסיף 21 סנט (כ 8$ לטון). למעשה מאז מאי לא חווינו עליות כה חדות בטווח קצר.

לאחר שבאביב שברו הגרעינים שיאי מחירים של מספר שנים, על רקע העיכוב בזריעה, שינו הגרעינים מגמה עם תחילת הקיץ על רקע מזג אויר נוח והדבקת פערים של החקלאים, כאשר התירס ירד משיא של חמש שנים (460 סנט לבושל ) לרמות שפל של קרוב ל-350 סנט לבושל (רמה שמהווה ריצפה בשנים האחרונות). וכפי שהאנליסטים היו סופר אופטימיים שהמחירים נסקו, הם הפכו להיות סופר פסימיים כשהמחירים נגעו בשפל בתחילת ספטמבר וכמובן שהם טעו בשני המקרים.  

בסיכום חודשי הוסיף התירס כ8.4% לערכו, החיטה עלתה בכ9.7%, פולי סויה עלו בכ5.7% כאשר כוספת סויה ושמן סויה הוסיפו כ 2.3% ו1.2% בהתאמה.

ביום חמישי הבא דו"ח ההיצע והביקוש החודשי של ה USDA שבאופן היסטורי יפורסם בעת שקציר התירס רק בתחילתו. מחר נקבל הערכה ראשונית לדו"ח מגוף המחקר הפרטי INFORMA. האנליסטים עדיין חלוקים לגבי גודל היבול הסופי, כאשר האיום של קרה באיזורי הגידול לא נמצא כרגע בתחזית של השבועיים הקרובים ומזג האויר בדרום אמריקה מאפשר התקדמות בזריעה.

בזירת המאקרו אירועים רבים שמפיעים על מדדי המניות ושער הדולר. ניסיון של הדמוקרטים להדיח את טראמפ על רקע חשיפת הבקשה שלו מנשיא אוקראינה לחקור את בנו של יריבו הפוליטי ג'ו ביידן, מכביד על מדדי המניות בארה"ב על אף הסיכויים הקלושים להדחה. לסינים צרות משלהם, כאשר חגיגות ה 70 למפלגה הקומוניסטית הופכים למפגן של הפגנות והתנגשויות בהונג קונג. ואירופה בספירה לאחור לקראת היציאה של בריטניה מהאיחוד בסוף החודש וכבר מועלות הצעות חדשות בפני הבריטים. הסינים והאמריקאים אמורים לחדש את השיחות בשבוע הבא בוושינגטון. על פי פרמטרים רבים מלחמת הסחר משפיעה ומדרדרת את הכלכלה העולמית. ובישראל הכנסת החדשה הושבעה היום,  אך ממשלה לא נראית באופק וזה לא מפריע לשקל להיות מהמטבעות החזקים בעולם …..תעלומה….

מחירי הנפט שזינקו בחדות לאחר מתקפת הרחפנים על מתקני הנפט הסעודים, ירדו מתחת לרמתם ערב המתקפה, על רקע החידוש המהיר של הפעילות והתפוקה, חבית WTI נסחרת כרגע בכ 52$ וחבית מסוג ברנט נסחרת באיזור 57$.

התירס נסחר הבוקר ב-388 סנט לבושל, לאחר שהגיע ביום שלישי ל 392.75 סנט לבושל בדיוק הרמה בה סגר ב12 לאוגוסט יום פירסום דו"ח המלאים ומאז לא ביקר שם. לאחר שבדו"ח ספטמבר, היבול לאייקר והיבול הסופי עודכנו כלפי מטה וגם דו"ח המלאים מיום שני הצביע על 2.114 מליארד בושל לעומת צפי ל2.428, הפסימיות שליוותה את הסוחרים בשוק התפוגגה והתירס השלים כאמור זינוק של 40 סנט (כ 15$) מהתחתית. הספקולנטים צמצמו את פוזיציית הלונג שלהם בדיוק לפני העליה הגדולה במחיר, כאשר בסיכום חוזים ואופציות עמדו על כ 18 אלף חוזים בלונג בלבד. איכויות התירס שומרות על יציבות באיזור 57% טוב עד מצויין, כאשר מזג האויר בשלב זה לפני הקציר לא נראה מאיים.

החיטה נסחרת הבוקר ב 402 סנט לבושל  לאחר שזינקה קרוב ל 420 סנט לבושל, אחרי פרסום דו"ח המלאיםהעליה היתה כתוצאה מעליית מחירי התירס שכן הדו"ח היה נייטרלי לחיטה. חיטת שיקגו נסחרת ב 488 סנט לבושל וממשיכה לשמר פער היסטורי ממחירי חיטה קשה. בזמן שהחיטה האמריקאית מדשדשת מחירי חיטת ים שחור עלו בשבועיים האחרונים וכרגע מתומחרים באיזור 195$ לנובמבר. חיטת מאטיף אף היא עלתה לאחרונה ונסחרת בכ175 יורו לטון.קנדה עידכנה את יבול חיטת האביב כלפי מטה וקציר חיטת האביב בארה"ב הושלם, אך אין דרמות מיוחדות בחיטה בשלב זה והיא תמשיך לעקוב אחרי התירס בעיקר. מצרים הודיעה שקנתה מספיק חיטה לחמישה חודשים קדימה, דבר שבנוסף להתחזקות הדולר בעולם מכביד על המחירים בבורסה. הספקולנטים בהימור על ירידות בחיטה כאשר בחיטת שיקגו שורט של כ10 אלפים חוזים, לעומת שורט בקנזס של כ7000 חוזים. 

סויה נסחרת בשעה זו ב 916 סנט לבושל הרמה הגבוהה מאז יוני. כוספת סויה נסחרת ב306 דולר לטוןשמן הסויה נסחר ב 29.20 סנט לפאונד. דו"ח ה USDA  בתחילת החודש היה שורי באופן יחסי לסויה, לאחר שההערכת שטחי הגידול והיבול עודכנו כלפי מטה בשיעור מעט גבוה מהצפוי. מעניין אם ה USDA ידבק בהערכה זו גם בדו"ח של השבוע הבא. מלאי הסויה הרבעוני עמד על 913 מיליון בושל לעומת צפי של 982. איכויות הסויה עדיין נמוכות מהממוצע הרב שנתי. סין הודיעה לפני שבועיים .שהיא לא תכלול את הסויה והחזירים בסבב העלאת המיסים הנוכחית, ככל הנראה כמחווה של רצון טוב לקראת הפגישות בשבוע הבא ובה ינסו להתמקד בפתרון למשבר מלחמת הסחר לפני סוף השנה. הספקולנטים צמצמו פוזיציית שורט בסויה לרמה של 13 אלף חוזים, בכוספת סויה שורט של 4500 חוזים לעומת לונג של כ 58 אלף חוזים בשמן.

לסיכום  

כיאה לסוף הקיץ וסוף הרבעון, חודש ספטמבר היה תזזיתי ומעניין וכלל אירועי מאקרו רבים ותנודתיות במחירי הגרעיני. ספטמבר מיתן את הירידות החדות של הרבעון השלישי, כאשר בסיכום רבעוני איבד התירס כ 7.6%, החיטה הקשה איבדה כ 8% מערכה, הסויה עלתה ב0.66% וכוספת סויה איבדה כ5.5%. 

לאור הזריעה המאוחרת, גם הקציר כמובן מתעכב השנה ונוכל לקבל תמונה ברורה יותר של מצב היבולים והמלאים בסוף אוקטובר. במקביל העיניים נשואות גם לתחילת הזריעה בדרום אמריקה שהחלה בעצלתיים לאור מזג אויר יבש וחם, אך מקבלת הזדמנות להדבקת הפער בשבועיים הקרובים.

בשבוע הבא נקבל דו"ח USDA שבדרך כלל נוטה להיות אופטימי יותר מהאנליסטים. ייתכנו קצת מימושים לפני הדו"ח לאור העליות החדות האחרונות. אם הדו"ח יהיה דומה להערכות חודש קודם, אזי צפויה התייצבות במחירי התירס כאשר רמת ה380 מהווה תמיכה. בסויה רמת ה900 סנט לבושל ו 300$ לטון בכוספה אמורות לספק תמיכה אף הן, כאשר חיטת קנזס ממשיכה להיות לא תחרותית בשוק העולמי ושומרת על תמיכה ברמות ה 400 סנט לבושל.

הרבעון האחרון לווה בעליות מחירים בשנים האחרונות, לאור סיום הקציר ופרמיית מזג האויר מדרום אמריקה. התקדמות המגעים בין סין לארה"ב יכולה לתת דלק נוסף לשוק לקראת סוף השנה. ההערכה היא שגם את הרבעון הקרוב נסיים ברמת מחירים זהה או גבוהה יותר מהרמה הנוכחית, אם כי צפויות תנודות רבות. 

שנה טובה וגמר חתימה טובה לכולם,

 עדי