עדכון שוק הגרעינים

    מחבר:
  • עדי פנחס

יום שישי האחרון, ה"בלאק פריידיי", המסמל את תחילת עונת הקניות בארה"ב, היה גם יום המסחר האחרון לחודש נובמבר בשווקים, והיום האחרון למסחר בחוזי דצמבר. הגרעינים נסחרו במהלך נובמבר במגמה מעורבת, כאשר החיטה עלתה בכ 6.5% בסיכום חודשי. התירס ירד ב1.5% והסויה איבדה כ6%, כאשר כוספת סויה איבדה בנובמבר כ3.7% מערכה לשפל של קרוב לחודשיים, בזמן ששמן הסויה נסגר כמעט ללא שינוי עם ירידה בשיעור של כחצי סנט

בזירת המאקרו מדדי המניות בארה"ב שוברים את שיא כל הזמנים והאבטלה בשפל, כאשר פחות משנה לבחירות בארה"ב, טראמפ בהחלט יכול להיות מרוצה. המגעים בין ארה"ב לסין ליישום שלב ראשון בהסכם הסחר עדיין מתנהלים עם עליות וירידות חדות ובחשדנות מצד שני הצדדים. כלכלת שיא צפויה לצמוח ב5.8% בשנה הבאה, שפל של 30 שנה.

באירופה ממתינים לבחירות שיערכו בשבוע הבא בבריטניה ובהן צפוי בוריס ג'ונסון השמרן לנצח, כאשר היבשת סובלת מההאטה מתמשכת וסביבת ריבית שלילית.

מחירי הנפט שנעו אף הם בתזיזתיות במהלך נובמבר, איבדו כ 5% מערכם ביום שישי האחרון של החודש (אולי חלק מהסייל של בלאק פריידיי…). חבית WTI נסגרה בכ 55.13$ (עליה של כ 1.8% בסיכום חודשי ) וחבית מסוג ברנט נסחרת באיזור 60.50$ (עליה חודשית של כ0.4%). עם פתיחת המסחר הבוקר,הנפט מתחיל את חודש דצמבר עם עליות של קרוב ל 1$ לחבית. 

התירס נסחר הבוקר ב-382 סנט לבושל. בשבוע שעבר סיים את התירס בעליה של כ1 סנט בסיכום שבועי לא לפני שקבע שפל של חודשיים וחצי במחיר והיה קרוב לרמות הנמוכות ביותר של הקיץ. באמצע נובמבר נסחר התירס ב394 שהיווה שיא של שלושה חודשים. הקציר בארה"ב ממש בסיומו ובמקביל קצב היצוא גדל בהדרגה, כאשר בשבוע שעבר ייצאו האמריקאים כ806 אלף טון. ההערכות הן שגם הסינים הזמינו כמויות קטנות. מלאי האתנול בשפל של שלוש שנים (הגברת יצור בקרוב?) היצוא אמור להשאר חזק במהלך סוף דצמבר ולקראת סוף השנה. ההערכות הן שהספקולנטים שורט (מהמרים על ירידות) של כ 200 אלף חוזים הרמה הגבוהה ביותר מאז הקיץ ואולי מסביר את התנועה החדה למעלה ביום שישי. רמת ה380 מהווה תמיכה טכנית לשוק כשהמומנטום כרגע הוא כלפי מעלה עם רמת התנגדות באיזור 400 סנט לבושל. בשבוע הבא ביום שלישי יתפרסם דו"ח ההיצע והביקוש האחרון ל2019, ההערכות יישלחו בסקירה בשבוע הבא.

החיטה נסחרת הבוקר ב446 סנט לבושל לאחר שעלתה ב16סנט בשבוע שעבר. חיטת שיקגו נסחרת ב542 סנט לבושל לאחר שירדה ב 23 סנט בשבוע שעבר. הספרייד (פער המחיר) בין שיקגו לקנזס מהווה שיא כל הזמנים לחוזי חודש מרץ. מחירי חיטת ים שחור ממשיכים להתחזק על רקע בעיות מזג אויר ואיכויות (אף כי מוקדם מאוד לקבוע את הקשר ליבול הסופי) חיטת ים שחור לינואר נסחרת ב216$, שיא של קרוב לארבעה חודשים. חיטת מאטיף נסחרת בכ185 יורו לטון על רקע הורדת דירוג האיכות של החיטה בצרפת. באוסטרליה מסתמנת בצורת גם כן. הספקולנטים נכנסו לשבוע האחרון עם הימור על ירידות. היום נקבל עידכון לגבי הפוזיציה שלהם. המונטום השורי בחיטה צפוי להמשך אל תוך הרבעון הראשון וזאת חרף המלאי העולמי הגדול.  

סויה נסחרת בשעה זו ב886 סנט שפל של שלושה חודשים. כוספת סויה נסחרת ב295 דולר לטוןשמן הסויה נסחר ב30.5 סנט לפאונד. דו"ח ה USDA  בתחילת החודש היה שורי באופן יחסי לסויה שהגיעה למחיר שיא של קרוב לחצי שנה לאחר פרסומו, אך ככל שהסכם הסחר המתגבש בין סין לארה"ב התרחק ונתוני היצוא המשיכו לפגר אחרי ההערכות, השוק החל לאבד מומנטום ולמעשה ירד בישעור חד במהלך החצי השני של נובמבר. ארה"ב העבירה החלטה התומכת במפגינים בהונג קונג דבר שמחזק את המתיחות ומוריד את הסיכוי לחתימה על הסכם לפני סוף השנה. הדו"ח בשבוע הבא צפוי לתמוך במחירי הסויה על רקע הקיטון במלאי הסופי, יחד עם זאת בדרום אמריקה נראה שתחילת העונה נראית מבטיחה. הסויה נמצאת במצב "מכירת יתר" ( ירדה חזק מידי ומהר מידי) וההערכות הן שנראה תיקון מחירים כלפי מעלה לקראת סוף השנה.

לסיכום

נובמבר היה חודש תזזיזתי, בו הספיקו המחירים לנוע בין שיא לשפל. סיום החודש היה מעט יותר אופטימי לחקלאים, והם מקווים שבדומה לשנים עברו גם בתחילת 2020 המחירים יעלו. בשבועיים הקרובים נדע אם האמריקאים והסינים מיישמים שלב ראשון בהפסקת האש או שהנושא הולך ללוות אותנו גם בשנת הבחירות בארה"ב. המומנטום מתחלף כלפי מעלה לאחר שהמחירים החזיקו תמיכה, נתוני היצוא יהיו השבוע במוקד.

הישורת האחרונה של השנה כבר כאן….

עידכונים בהמשך,
עדי