מהנעשה בארגון – ספטמבר 2019

    מחבר:
  • דורון אליהו

חודש ספטמבר היה חודש בו ניסינו לקדם נושאים שונים לפני "פרוץ החגים". בחלק מהמקרים הצלחנו להתקדם ואף לסיים וחלקם – יצטרכו להמתין לסיום החגים. בינתיים עברנו את ראש השנה ועדיין אפשר ומותר לאחל לכולם שנה טובה וגמר חתימה טובה.

גמר חשבון חיטה:

מספר רב של שינויים שנדרשנו להם במכרז החיטה, גרמו לעיכוב גדול בפרסום המחיר הסופי ע"י משרד החקלאות ובהעברת הכסף מהזכיינים. עניין זה, בין היתר, גרם לעיכוב גמר החשבון והתשלום לספקים. אך גם זה מאחורינו והיום ביצענו את העברת הכספים לספקים.

מיזם חיטה:

במהלך החודש נערך סיכום מחקר מיזם החיטה שנערך ונוהל ע"י דר' דוד בונפיל במשך 4 שנים. בסיכום נכחו, מדריכים, חוקרים, מנהלי טחנות קמח, רומ"אים וחברי הארגון. תוצאות המיזם מפורסמות באתר שלנו ובמנהל המחקר החקלאי והוא תורם רבות להבנה שלנו, כחקלאים, לגבי איכות החיטה שאנו נדרשים להביא למשטחים. כאן המקום להודות לדוד בונפיל ולכל הצוות שעסק בתחומים השונים של המיזם.

וועדת זני חיטה:

הוועדה שהתכנסה החודש, קיבלה את תוצאות מבחני הזנים ובה הוחלט על הזנים שייבחנו במבחן הזנים של השנה הבאה.

מזונות גסים:

החל המו"מ עם מרכזי המזון לגבי הסכם 2020-2022 . היה דיון אחד ונקבעו לנו לחודש נובמבר מספר מפגשים, במטרה לסיים את המו"מ לפני הזריעות המתוכננות.

אפונה:

הגענו להסכמות עם חברת סנפרוסט על הסכם 4 שנתי לאספקת אפונה (לשנים 2020-2023 ). נשלח אליכם מכתב בנושא ולכן לא אפרט כאן את הנקודות שהוסכמו. אם וככל שתהיינה שאלות, אנו לרשותכם… כמו כן, מילוטל לשעבר (חברת RJM היום) מתכננת לחזור לשוק עיבוד האפונה ואנו רוכשים זרעים השנה, גם עבור מפעל זה.

מחקרי פלחה חורף:

צוות מחקרי פלחה חורף התכנס והוצגו בפניו המחקרים המבקשים מימון לשנה הבאה. בקרוב יוחלט אילו מחקרים מתוך הרשימה שהוגשה, יאושרו תקציבית על ידינו.

כנסים:

החודש היו מספר כנסים באזורים השונים: בעין חרוד, מילואות, משקי הנגב והדרום ובגרנות. הכנסים יועדו לסיכומי עונה קודמת בפלחה חורף ולהכנת השטחים לזריעות בשנה הבאה עלינו לטובה.

חקלאות על הבר:

מפגש ראשון של חקלאות על הבר התקיים בקיבוץ ניר עם. הרצאה נחמדה מאוד על "חיי אהבה בטבע" וקצת בירה ונשנושים… הייתה אווירה מאוד נעימה, אם כי הגיעו מעט משתתפים (הגיעו כ-20 איש בסה"כ ). אנו שוקלים איך להמשיך, באיזה פורמט ובאיזה מקום לבצע את המפגש הבא.

פורום רומ"א:

מפגש פורום רומ"א – ההנהלה הפעילה של הארגון, התכנס החודש במטרה להגדיר טוב יותר את הסמכויות, ופעילות הפורום.

קנט:

מספר מפגשים עם הקנט נערכו החודש, במטרה להכניס שינויים בפוליסת הפלחה, הן של נזקי טבע והן של ביטוח הכנסה. חלק ניכר מהבקשות שלנו יצטרך להידחות לפוליסה של שנה הבאה, אך הדיונים יחלו כבר עתה (מאוחר מדי להכניס לפוליסה הנוכחית).

כותנה:

מפגש עם הנינג המר – משווק של הכותנה שלנו: היה מפגש חשוב, מעניין והוא נערך גם בצפון וגם בדרום. מעבר לעובדה שהיה חשוב לשמוע, היה חשוב שהמשווק יוכל לראות בעיניו את האנשים הנפלאים שעומדים מאחורי אספקת הסחורה, בתקווה שזה גם יעודד אותו למכור ובמחירים טובים…

ולסיום, מעניין לעניין ובאותו עניין, החל החודש קטיף הכותנה והניפוט. היורה שירד בשבת, לא פגע ככל הנראה ולא ידוע לנו על נזק מיוחד שנגרם.

אני מאחל לכולכם שנה פורייה ומוצלחת, שנת ברכה ויבוליי שיא במחירים טובים!

חגים שמחים לכל, שנה טובה וגמר חתימה טובה

שלכם,
דורון אליהו
doron@cotton.co.il | 050-7779897