ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - אוגוסט 2007

 

חיטה

ההתארגנות לשנת השמיטה נמשכת, ובימים האחרונים פורסם על ידי משרד החקלאות "נוהל תמיכה במגדלי חיטה לשנת השמיטה תשס"ח ".

נוהל זה בא להסדיר ולהבהיר את תמיכת המשרד במגדלי החיטה בשנת השמיטה, ואת התנאים לקבלת תמיכה זו. על כולם לקרוא את הנוהל ולפעול לפיו.

בקווים כלליים הנוהל אומר כי המדינה הקציבה 17.5 מליון ₪ לטובת תמיכה במגדלי חיטה, עד לגובה מחיר של 235 $ לטון חיטה. התמיכה תינתן למגדלים שיעמדו בתנאים שנקבעו, ומחיר החיטה לחיטה שתימכר על ידי הארגון יהיה פחות ממחיר הלינקג' שנקבע, ועד גובה של 235 $ לטון, כאמור.

כל החיטה חייבת להיות באיכות חיטת מאכל, ולכן יש להמשיך לשמור בקפידה על הנחיות צוות גלוטן בנושא זני החיטה. אין לזרוע זרעים שצוות הגלוטן המליץ לא לזרוע. רק חיטה שתעמוד בקריטריונים של חיטה למאכל אדם, תהיה זכאית לקבלת תמיכה. כמו כן, תקבל תמיכה חיטה שתיקלט במחסני מלאי החירום ישירות מהמגדלים, בעלי השדות. לא תקבל תמיכה חיטה שתגיע למחסנים מסוחרים שונים ! ושוב, להזכירכם, שנת השמיטה מתחילה בערב ראש השנה, ויש להשלים את כל הסידורים בנושא היתרי המכירה בזמן.

 

חימצה

הקציר הסתיים. ירידה של כ- 30 אחוז ביבול בעקבות השרב באפריל, שעשה שמות בשדות. אנחנו מתחילים לתכנן את המזרע הבא. שוב, נא לשים לב שזוהי שנת שמיטה וכל מי שחותם על הסכם ייקח בחשבון, ביחד עם הקונה, שאכן הכל מסודר ויש לאן להביא את החומוס. המחיר – 3.1-3.2 ₪ לטון.

 

חמניות

הקציר לקראת סיום. היבולים סבירים פלוס, המחירים יציבים: בין 1,400-1,450 $ לסוג א' ו- 350 $ לסוג ב'. קצת פחות לזני המכלוא של הזרע.

בזמן האחרון אנו שומעים בכלי התקשורת השונים על קפיצה של כ- 30% במחירי החמניות לפיצוח. לא ברור מאיפה השמועות הללו מגיעות, אבל ברור כי מצבנו בספרד לא מזהיר, ובעצם, הצהרות על מחירים כאלה גבוהים, מורידות באופן חד את הקניות של הסוחרים הספרדים, וישאירו אותנו עם החמניות בבית. להערכתי, אפשר וצריך לשמור על גודל מזרע של כ- 100-120 אלף דונם, ובמחירים יציבים כפי שהם משתקפים בחוזים לעונת 2007, אשר מסתיימת בימים אלו.

גם כאן נזכירכם שאנו בשנת השמיטה, והשמועות על עליית מחיר כזו עלולה להביא להגדלת שטח המזרע לרמות שכולנו לא רוצים לחזור אליהם, ובמחירים נמוכים, ולכן יש לשמור על פרופורציות ועל יציבות מחירים ולא להתפתות להגדיל את שטח המזרע יותר מדי ובלי חוזים מסודרים ומראש.

 

תירס גרעינים

בימים האחרונים קבלתם כולכם את הצעת חב' "תלם" לגידול תירס ל גרעינים לאמבר לעונת 2008. ההצעה עם הרבה "חורים" מבחינת קביעת המחיר, הגנות וכו'. רמות המחיר נכון להיום, לספטמבר 2008, עומדות על כ- 220 $ לטון. אפשר לעשות הגנות לרמה של כ- 180 $ לטון. תירס לגרעינים יכול בהחלט ואף צריך להכנס לאלטרנטיבה בסל הגידולים, בטח ברמות המחירים הנ"ל. מעבר לכך, יש לשים לב להסכם שחותמים ועם מי חותמים, וכמובן על מה חותמים. אנחנו כאן תמיד לעזרתכם, גם בארגון, גם בנושא ההגנות, וכמובן, בכל דבר שתצטרכו.

 

כותנה

אנחנו ערב הקטיף ונקווה שיהיה קטיף מוצלח, כמובן בלי גשם. נקווה שהשנה נוכל לסיים את הקטיף לפני הגשם ולא תוך כדי. המחירים יציבים עם נטייה לירידה. נקווה שהמצב ישתנה ונראה עליית מחירים.

 

ירקות תעשייה

אפונה - אנחנו במו"מ בנושא האפונה לשנה הבאה, וכפי שאמרנו, יש להמתין בסבלנות, ולבחון את כל האופציות.

תירס - קטיף התירס מסתיים, כאשר לא הצלחנו לספק את ההזמנה. חלק מהזנים לא עבדו, ואנחנו חייבים למצוא פתרון לנושא. שוב שדות רבים הגיעו במצב לא טוב לקטיף, המון כתמי צבע ובעיות של הפרייה.

עגבניות - גם כאן, המצב לא מי יודע מה, עדיין לא הסתיים הקטיף, כך שלא עת סיכום כרגע. כאשר יסתיים הקטיף, נעדכן ונסכם.

 

ומשהו לסיכומו של עידן:

 זהו המדור האחרון שאני כותב לעיתון "גן שדה ומשק" האחרון שיוצא לאור. העיתון החדש שלנו הוא איחוד של "גן שדה ומשק" לשעבר ו"מיכון והנדסה בחקלאות" לירחון אחד של הארגון. כל זאת קורה בעקבות הפרדת שני הארגונים מהעיתון המשותף, שליווה אותנו בעשרות השנים האחרונות. זהו סיומו של פרק בחייו של ארגון, ותחילתו של פרק חדש. נקווה שיהיה פורה ומעניין, ושנצא כולנו נשכרים ומתחדשים בעיתון החדש.

 

ולסיכום סיכום, שתהיה שנה טובה ומתוקה, שנת שפע ויבולים (למרות שנת השמיטה), שנה ברוכת גשמים, והכי חשוב – שנהיה כולנו בריאים, ויבוא שלום על העם והארץ.

 

 

                                                                                     פיני מהר"מ

                                                                                    ר. מדור גד"ש

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד