סיכום רבעון ראשון בשוק הסחורות – גרפים נבחרים

    מחבר:
  • עדי פנחס

חקלאים יקרים,
מצורפים שקפים המתארים את ביצועי הסחורות מתחילת השנה.

הקקאו רושם עליות חריגות השנה, וסוגר את הרבעון עם עליה של 133% בניו יורק ו-128% בלונדון. קצב העליה ההיסטורי במחירי הקקאו על רקע פגיעה חמורה בתפוקת הקקאו במערב אפריקה. הבנזין רושם עליה של 32%, על רקע ביקושים חזקים בחצי הכדור הצפוני וירידות מלאי תזקיקים ונפט ברחבי העולם. פרמיית הסיכון הגיאופוליטית מומחשת ביתר שאת לאור התנודות החדות במחירי הנפט בימים האחרונים, כאשר כותרות בנוגע לעימות, החשש ממעורבות איראנית ושמועות בנוגע לעסקת חטופים גוררות תנודות חדות במחיר הסחורה.

הגרעינים ממשיכים באותו קו מגמה המאפיין אותם בחודשים האחרונים. מלאים גדולים למדי ממתנים את פוטנציאל העליה, על אף שדו"ח ה-USDA הצביע על שטחי זריעה קטנים מהצפי. ניכר שיפור מסוים בהערכות היבול הסויה הברזילאי ולפי הצפי אנו בדרך לשנה נוספת של יבולים העונים על הביקוש העולמי. החיטה מתקנת במעט את מגמת הירידה במהלך השבועות האחרונים לאור תנאי מז"א באירופה אשר אינם מטיבים עם יבול החיטה באיזור.

המתכות התעשייתיות רושמות עליה קלה והיפוך מגמה לאור נתונים אופטימיים למדי בנוגע למגזר התעשייתי בסין אשר חזר למגמת צמיחה במהלך החודש האחרון.

הגז הטבעי נותר בשוק דובי מתמשך על רקע ביקושים נמוכים לאור מז"א חם בחצי הכדור הצפוני מזה חורף שני ברציפות ותפוקה אשר נותרה גבוהה למדי והובילה לצבירת מלאים, בחודשים האחרונים אנו עדים לכך שיצרניות גז פרטיות בארה"ב שואפות לייצב את השוק על ידי הפחתת תפוקה.