ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - ינואר 2006

 

חיטה

לצערנו הרב, מצב השדות לא טוב. הגשם שירד לפני כחודש בשדות הנגב והצפון, לא יכול להחזיק את השדות, החום "הזקין" אותם והכל מתקדם מהר מדי. שדות רבים השתבלו כבר לפני שבועיים ויותר, מה שאומר שתהיה לנו שנה הרבה פחות טובה מהשנתיים הקודמות. כמובן שהרבה תלוי באיך ימשיך החורף, אבל כפי שזה נראה נכון להיום, כאשר צפויה התחממות בימים הקרובים, לא נראה באופק שיפור והמצב אינו מרנין.

מחירי החיטה בבורסה לעומת זאת, נראים גבוהים מאד ומחיר הלינקג' מעל 205 $ לטון.

כספי התמיכה  - מחולקים בימים אלה למגדלים. דרך הייסורים שעברנו השנה, ועדיין עוברים, קשה ולא הגיונית, המצב בו חשב משרד החקלאות מבקש/דורש להגיש מסמכים שאף אחד לא מכיר ואי אפשר להשיגם – למרות שהכסף עבר לקנט כבר ב- 30 בדצמבר 2005, רק בימים אלה הכסף מתחיל לעבור למגדלים, לאחר שכל מגדל מעביר את הטפסים והאישורים המבוקשים. 

סיור בצורת ראשון  - אנחנו מתכננים לקיים סיור זה בתחילת שבוע זה, ונקווה שהסיור יביא עמו המון גשם.

מכרז החיטה – לשמחתנו בארגון, החליטו ספקי החיטה להקים חברה ולגשת למכרז הקרוב, לאחסון מלאי החרום של החיטה. החברה אכן הוקמה, ושמה: "קציר חיטים" ולפי הבנתי, היא נמצאת בתהליך התארגנות לקראת תאריך היעד – 23/2/06 – יום הגשת ההצעות. ארגון עובדי הפלחה נשאר הגוף המקצועי, לטובת מגדלי החיטה בישראל. הוא אינו שותף בחברה והוא יישאר הגוף בין זכיין מלאי החרום לבין המגדלים אני תקווה שהמהלך כולו יצליח ונצא לדרך חדשה.

נושא האיכות והגלוטן אינדקס הנמוך -  הוא נושא נוסף  שנהייה חייבים לקחת בחשבון ולטפל בו בצורה חד-משמעית.

מסתבר שחלק מהחיטה שהגיעה השנה לטחנות הקמח היתה באיכות נמוכה ופגעה בשם החיטה המקומית. בכל פעם שקורה אירוע כזה, אנחנו נגררים שנים אחורה, לוויכוחים החוזרים ונשנים על איכות החיטה המקומית. אנו חייבים לטפל בעניין בנחרצות גדולה. במכרז להחזקת מלאי החירום נכתב, כי כל חיטה שתימצא עם גלוטן אינדקס נמוך מ- 40, בכניסה, תיפסל במקום, תפוגל ותישלח למספוא. לא תהיה אפשרות לקחת את החיטה חזרה, לנסות לערבבה ולהחזירה למערכת !

 

חימצה

כידוע, נזרעו כ- 90,000 דונם ברחבי הארץ. כ- 5,000 דונם נזרעו בנגב ועוד כ- 15,000 דונם בעל, באזורים השונים. מחירי החוזים – בסביבות ה- 3 ₪ לק"ג, מחיר בהחלט גבוה. אני תקווה, שלמרות ששטח גדול יחסית נמצא תחת גידול בעל, ולפי מצב הגשמים נכון להיום והחורף הקל שעובר עלינו, עדיין היבול יהיה סביר ויוכל להספיק לצריכה מקומית, ללא הזדקקות להפחתת מכסים וכו'.

 

חמניות

אנחנו לקראת תחילת המזרע לעונה הקרובה, ואנו שומעים על טיפוס גדול במחיר זרעי החמניות, מה שנראה, על פניו, לא במקום. אין שום סיבה הגיונית לעליית מחירי הזרעים בשיעורים שאנו שומעים עליהם. בנוסף, אנחנו סבורים שהגיע הזמן, מכיוון שהחמניות הן גידול ייצוא, לנסות להחיל פרוטוקול גידול על הגידול כולו, מיום הזריעה ועד להספקה לקונה בספרד, זאת מתוך כוונה לקדם את כל הענף ולהביאו לאפשרות של תחרות טובה יותר מול המתחרים בשוק הספרדי. פרוטוקול גידול לחמניות, ועבודה עם פרוטוקול גידול, הוא דבר שיכול לעזור ולשווק את החמניות הישראליות בשווקי חו"ל.

 

ירקות לתעשייה

בשעה טובה, נסתיימו כל המשאים והמתנים לעונת 2006, ונקווה, שלא כמו בשנה שעברה, נוכל לסיים את השנה בצורה מסודרת. לשמחתנו, הצלחנו לסיים את המו"מ בירקות לתעשייה טרם תחילת הזריעות. עדיין יש כמה בעיות שאנחנו מנסים לפתור, חלקן עדיין מעונת 2005 וחלקן- לעתיד. אחת מהבעיות המציקות לנו ביותר היא, עתיד מועצת הצמחים. לא ברור לנו מה יהיה אופי היחסים עם המועצה, מה תהיה המועצה ואם תהיה. נצטרך להיות סבלניים ולבדוק כל דבר לגופו, ולקבל החלטות בהתאם.

 

להתראות,                              

 פיני מהר"מ                       

ר. מדור גד"ש                      

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד