ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - יוני 2005

 

חיטה

קציר החיטה מסתיים בימים אלה ועד שהחוברת תגיע אליכם, הקציר יהיה מאחורינו. עדיין אין סיכומים, אבל נקצרו וסופקו למוכרים כ- 180 אלף טון ועוד כ- 12-13 אלף לחברות הזרעים, לצורך הכנת זרעים.

אנו עסוקים בסגירת הקצוות בנושא החיטה העודפת, כ- 42 אלף טון, שנמכרה כולה לזכיינים, במחיר של 171 $ לטון.

הכמות הגדולה יחסית של חיטה עודפת, והמחיר שנקבע לחיטה זו, יביאו את מחיר החיטה הבסיסית למחיר נמוך ב- 4-5 $ מהמחיר שנקבע כמחיר הלינקג'.

  

גם הטיפול בנושא הגלוטן אינדקס, בסה"כ הצליח השנה ואנחנו רואים כמויות קטנות מאד של חיטה עם גלוטן אינדקס נמוך, באזורים שעד השנה היו "בעייתיים", לעומת זאת, חלה עליה גדולה ומדאיגה מאד באזור הנגב, שם כמויות גדולות יחסית עם גלוטן אינדקס נמוך, הגיעו השנה לתחנות הבדיקה. מה שאומר, כי חייבים לטפל גם בשדות הנגב, כי אזור זה איננו חסין בפני הבעיה. אסור להזניח את הנושא ויש לנטר, לבדוק ולטפל בזמן. אסור לנו להגיע בנגב למצב שהגענו אליו במשקי הדרום. הנזק לכלל החיטה המקומית הוא גדול ואפשר וחייבים להמנע מלגרום נזק כזה.

קנסות ופרסים -  הפרס על חלבון נקבע השנה כדלהלן:

                        חיטה בסיסית – ללא  קנס ; פרס - 11.0-11.9 . 

                        חיטה 12.0-12.4 פרס – 1.75 $ לטון.

                        חיטה 12.5 + פרס -4.23 $ לטון.

                        קנס:

                        חיטה 10.5-10.9 קנס – 3 $ לטון.

                        חיטה 9.5-10.4 קנס – 9 $ לטון.

                        הקטוליטר ולחות – כמו שכבר פורסם : עשירית כנגד עשירית.

 

הגנות חיטה

כל הכסף הועבר חזרה לארץ ומחולק למגדלים, כפי שכבר מסרנו וכתבנו. השנה עשינו הגנה על כ- 57,000 טון וכל מי שעשה הגנה השנה, החזיר את השקעתו, ועוד קצת. כל זה אומר, שכבר היום יש להתארגן לקראת הגנות לשנה הבאה. כרגע השוק נמצא במגמת עליה ונראה שאולי נוכל בקרוב מאד לעשות הגנות לעונת 2006, כך שזה הזמן להעביר כסף לארגון לטובת הגנות. אנחנו מתארגנים לעבור באזורים בכנסי הסברה פעם נוספת, במטרה להגדיל את כמויות החיטה המוגנות.

 

מכרז חיטה

מכרז החיטה לשנים הבאות אמור לצאת לדרך בחודשים הקרובים ואנו נערכים לקראתו, כאשר לדעתי, אנו חייבים להחיות מחדש את חברת "חיטים" ולגשת למכרז, והפעם לא לעצור ביום הגשת המכרז, כפי שקרה לנו לפני שלוש שנים. הפעם אנחנו חייבים לעשות את צעד המתבקש, וללכת למכרז. אנחנו כמובן נתעדכן ונעדכן אתכם בהמשך ונקווה לשיתוף פעולה מצד כולם.

 

חימצה

הקציר החל בשדות הבעל. היבולים בדרך כלל סבירים ואני מקווה שכמות החימצה שתיקצר השנה תספיק לצריכה המקומית, ולא נזדקק ליבוא משלים. לפי הנראה כרגע, ייתכן שאכן לא יהיה צורך ביבוא כזה.

רמות המחירים יציבות ונמצאות ברמה של 2.8 ₪ לק"ג.

 

חמניות

השדות מתחילים להתייבש ולהצהיב. המון שדות מאולחים עם עלקת ואין ספק שלא פתרנו עדיין את הבעיה ונראה שהיא רק הולכת ומחמירה. חייבים לשלב ידיים ולאסוף אמצעים ולנסות, בכוחות משותפים, למצוא פתרון, שיאפשר להמשיך ולגדל חמניות בשדות הארץ. הפתרון חייב להיות משולב עם גידולים אחרים, כמו : עגבניות, חומוס וכו', שגם הם סובלים מבעיה דומה.

 

אבטיח לגרעינים

השדות לפני אסיף ואנחנו שומעים שיש השנה שטחים גדולים שסבלו נזקים ממחלות ונזקי חומרים, וכנראה

זה מה שיביא שדות גדולים למצב של יבולים נמוכים. נקווה שבסיכום, כמויות הגרעינים שיהיו למכירה, יספיקו,  ואף ייתנו מחירים טובים למגדל.

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד