ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - יולי 2005

 

חיטה

נכון להיום, סוף חודש יולי, עדיין לא נסתיים שיווק החיטה ובכל המשטחים, להוציא את משטח מושבי הנגב, נשארה עדיין חיטה שלא שווקה.

המחלוקת היא עם חב' "תבואות", כאשר נקצרו כ- 185,000 טון – בהחלט יבול יפה ומבורך – מכמות זו, כ- 50 אלף טון הם חיטה "עודפת", היינו: חיטה שלא מקבלת אחסון ומימון מהמדינה. כמות זו נקנתה ע"י הזכיינים בהסכם שסוכם באמצע חודש יוני. המחיר ידוע לכולם – 171 $ לטון, במשטח. מכאן, התפתחה מחלוקת : א) על כמות החיטה שהוכרזה על ידנו כחיטה עודפת. ב) מחיר החיטה המזרח אירופית נמצא במגמת ירידה, כמו גם מחירי הובלה ימית, שנמצאים בסביבות 23 $ לטון. זהו מצב שבו הזכיינים לכאורה , קונים חיטה ביוקר ואמורים להחזיק אותה על חשבונם ולמכור בהמשך. כמובן, שאף אחד לא יודע מה יהיה המחיר בעוד חצי שנה או שמונה חודשים, אבל, אם אפשר ללחוץ עלינו, אז למה לא?

בינתיים לא קבלנו חלק מהכסף שהוסכם עליו, כל התשלומים נעצרו ואנחנו עסוקים כל הזמן בנסיון לסכם ולסגור את העונה.

מצב הדברים מראה לנו, שוב ושוב, את הצורך הגדול שלנו לא להיות בידיים של סוחרים כאלה או אחרים ואת החיוניות בהתארגנות שלנו, לגשת למכרז הקרוב, שייצא בסוף שנה זו, ולקחת את החיטה שלנו בידינו ולשווק אותה לטחנות הקמח.

אני רואה בהליכתנו למכרז הקרוב, צורך חיוני והזדמנות שאסור להחמיצה פעם נוספת. ב- 7 העונות האחרונות שבהן אני מעורב, בצורה זו או אחרת, בנושא שיווק החיטה בארץ, כולל שנת השמיטה האחרונה, בכל שנה ושנה אנו "נתקעים" בסוף השיווק מול הזכיינים, פעם יותר ופעם פחות אבל, לא היתה עדיין עונה אחת שאפשר להגיד שהתחילה ונגמרה בצורה סבירה ובלי חילוקי דעות, החלפת האשמות ובסופו של דבר, תמיד אנחנו יוצאים בהרגשה רעה – ששוב סידרו אותנו וקבלנו פחות ממה שאנחנו אמורים לקבל, לאחר שנת גידול ואיסוף וקציר החיטה.

מכל מקום, אני תקווה שבימים הקרובים נסגור את כל המחלוקות שנותרו ונוכל להתקדם, מבלי צורך לצאת לדרך משפטית שאף אחד לא רוצה בה – למרות שלדעתנו, במידה ונהיה חייבים, אנו עומדים על קרקע מוצקה.

 

הגנות חיטה

העברתם לנו כסף על כ- 40,000 טון. ההפקדות נמצאות בבורסה ונכון להלילה, השוק קצת ירד ואנו רחוקים כ- 5 סנט לבושל מ"תפיסת" ההגנות.

אני קורא לכל מי שעדיין לא העביר את הכסף על 70% מהיבול הרב-שנתי שלו, לפי התכנון – הבורסה יכולה בלילה אחד או שניים לסגור את הפער וכסף שלא יהיה בבורסה, לא יקנה הגנות !

 

חימצה

הקציר בשלבי סיום אחרונים. היבולים ממוצעים פלוס. רמות המחיר נשמרות בין 2.8-2.85 ₪ לק"ג. ולקראת העונה הבאה, אין ספק שחייבים להמשיך ובצורה הרבה יותר מסיבית, להכניס למחזור זנים עמידי פוזריום. הרבה יותר מדי שדות אנו מגלים כמאולחים במחלת הקרקע הקשה הזו. הפתרון היחיד שנראה מבטיח, הוא זנים עמידים.

 

חמניות

הקציר בחמניות מתחיל, כידוע, כאשר קציר החימצה מסתיים. השדות נראים בימים אלה מכוערים, שחורים ועם המון עלקת בהרבה מקומות. נקווה שהיבול יהיה טוב ובאיכות טובה. אנחנו שומעים שמועות, כי שדות נרחבים בספרד נפגעו מקמחון והיבול קטן ב- 60-80 אחוז מהתכנון, ולכן מסתמן מחסור בספרד ואולי אפשר יהיה שאת הגידול בעונת היצוא הזו נוכל לעשות רק עם זרעונים ארוכים – 25 מ"מ ומעלה ומלאים. רמות המחיר נכון להיום, כפי שהיו, עם מגמת עליה קלה.

 

ירקות לתעשייה

תירס – קטיף התירס עומד לפני סיום ואנחנו עדיין במחלוקת עם המפעלים על סוף עונה ג' והשפעתה על מחיר התירס למגדלים. אני מקווה שבימים הקרובים נסכם את הסוגיה ונוכל להמשיך הלאה לקראת העונה הבאה.

המרחק בינינו למפעלים הוא קטן בכל קנה מידה, וקצת רצון טוב יפתור את הנושא בקלות.

אפונה -  התשלום השני על האפונה שולם כמתוכנן, ב- 20 לחודש יולי, כאשר כולם קבלו 80% מערך האפונה, כולל אפונה לזרעים. בתשלום האחרון שיהיה ב- 20 באוגוסט, נסגור את ה"פול". אנו מתחילים להתארגן לעונה הבאה, כאשר אנחנו, זאת אומרת, צוות המו"מ, עומדים על כך שנוקבל מהמפעלים הזמנות כתובות לכמויות האפונה המתוכננות על ידם. להזכירכם, יש לנו מלאי זרעי אפונה גדול מאד שנהיה חייבים להחזיקו – כולו או חלקו – במשך 2 עונות. אנו מתארגנים לאחסון נכון ומתאים ונקווה שהכל יהיה מסודר ונוכל לסכם את עונת 2005 הזו בהצלחה.

עגבניות

רמות הבריקס משתפרות ככל שהקטיף מתקדם מערבה ונכון להיום אנו נמצאים בממוצע. היבולים בסדר גמור, באזור הממוצע, ומכאן אנו מגיעים לנושא התשלום. אתמול נמסר לי כי מפעל מילוז לא יקבל כנראה מימון ממועצת הצמחים וכרגע, גם ארגוני הקניות האחרים – עמק יזרעאל ובית שאן – עדיין לא נתנו מימון, אבל מסיבות אחרות. ארגוני הקניות הנ"ל מתנים את מתן המימון בכך שהמפעל ישלם למגדלים לפי התנאים המומלצים על ידי השולחן קודם השתילה, ומכיוון שבינתיים המפעל אינו מסכים, וכל המפעלים האחרים מיישרים קו כלפי מטה, אנחנו הודענו כי ארגוני הקניות לא יתנו מימון למגדלים שיחתמו שלא לפי הנחיות השולחן.

יום התשלום הגיע ואין למילוז מימון, מועצת הצמחים לעומת זאת, לא מוכנה להעמיד מימון, מכיוון שמילוז לא העביר כספים המגיעים למועצה.

אנחנו מבררים את כל הפרטים ונעדכן בהמשך. נקווה שהנזק לא יהיה גדול מ די.

יש להוסיף לכל "הדייסה" הזאת גם את קריסת קלאב מרקט, שגם היא משפיעה - כל המפעלים, ברמה כזו או אחרת, נמצאים במצב שהרשת חייבת להם כסף שלא ברור מתי ואם בכלל יראו אותו.

 

             להשתמע בחוברת הבאה,

 

                                                                                    פיני מהר"מ

                                                                                    ר. מדור גד"ש

 

_____________________________________________________

 

מחירי תחמיצים ושחת

 

תחמיץ חיטה                    417 ₪ לטון       חומר יבש בקמה

תחמיץ תירס                     540 ₪ לטון       "       "    "

תחמיץ סורגום                   440 ₪ לטון       "       "    "

שחת דגן                         535 ₪ לטון במתבן

שחת בקיה                       640 ₪ לטון         "

שחת תלתן                       610 ₪ לטון         "

שחת אפונה                     640 ₪ לטון         "

קש חיטה                        310 ₪ לטון         "

קש תירס תעשייה              410 ₪ לטון         "

קש תירס גרעינים            250 ₪ לטון         "        

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד