ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - נובמבר 2006

 האם אנו בשנת בצורת ?

אינני מאמין בעין הרע ובכל מיני "סימנים", אבל חודש נובמבר חלף הלך לו, ונכון להיום, 1.12.06, לא רואים תחזיות לגשם משמעותי בשבוע הקרוב, ואנו מתחילים להיות מודאגים ואפילו מודאגים מאד. רוב השדות זרועים וברובם אוגר הרטיבות מגשמי אוקטובר הנביטו את החיטה והיובש הנוכחי מזיק מאד.

במסגרת הביטוח בקנט יש כיסוי לזריעה שנפסדה כתוצאה מקמילה מחוסר גשם. אני מקווה שכל השטחים בוטחו, ולוואי ולא נזדקק לכך.

מחירי החיטה הצפויים נראים גבוהים וזה יהיה "לעג לרש" אם בשנה זו תהיה שנת בצורת.

ולסיים בנימה אופטימית, צריך לומר שהיו כבר שנים שנובמבר היה שחון לחלוטין ובהמשך, הגשמים היו במועד ובכמות המתאימה. אנו הפלחים, בין במודע ובין שלא במודע, מאמינים בחסדי שמיים.

שמיטה 2008

עברה חצי שנה מאז התזכורת האחרונה שלי בנושא השמיטה. לוח השנה לא עצר לרגע ואנו מגבירים את פעילותנו בנושא. להלן הנקודות המרכזיות שינחו את פעילותנו בנושא זה:

  1. ארגון עובדי הפלחה רואה חשיבות גדולה לעבד ולגדל כל שטח שניתן, בתחומי ארץ ישראל - אנו רואים בכך מטרה לאומית חשובה, מעבר לרווח כזה או אחר לחקלאי.
  2. בשנת שמיטה, אנו סומכים על פסקי ההלכה שהורו רבנים גדולים וחשובים, המתירים לעבד את השטח על פי "היתר המכירה".
  3. אנו מעדיפים למכור את החיטה כחיטה למאכל, לכל גורם שיהיה נכון ומוכן לקנות אותה במחיר הרגיל שנקבע לפי המנגנון שנקרא "מחיר הלינקג' ". במידה ונקבל מחיר זה מהקונה, אין לנו צורך בתמיכה כלשהי.
  4. במידה ולא נצליח למכור את החיטה במחיר הרגיל, ונאלץ למכור אותה למספוא, במחיר נמוך יותר, נבקש מממשלת ישראל לגשר על הפער, ולהשלים לנו את המחיר (דבר שהיה נהוג בשמיטות הקודמות).
  5. בגידולים אחרים, תנאי השוק גורמים לוויסות. הדרישה לאספקת התוצרת גדלה בשנה השישית, ומטבע הדברים, בשנת השמיטה הדרישה תקטן, ויהיה צורך לחפש גידולים חלופיים שאין לגביהם בעיית שיווק, למשל: כותנה. יש להתכונן למהלך זה מבעוד מועד.

על מנת לפעול בהתאם לנקודות אלו, יזמנו והשתתפנו במספר פגישות ודיונים עם גורמים ממשלתיים ועסקיים. מחד, אנו מחפשים קונים לחיטה שגודלה בשמיטה, משאינם בני ברית, ומאידך, באנו בדרישה לממשלה לתקצב בשנת 2008 סכום לטובת הגישור במחיר. כמו כן, הזכרנו למפעלי התעשייה השונים, שעליהם להיערך נכון לקראת שנת השמיטה כבר בהזמנות בשנה השישית.

מכת גניבות עלינו

במהלך החודשים האחרונים, הצעקה מהשטח עולה וגוברת. מכת גניבות בלתי מוגבלת לאזור, לסוג, למין ולזמן הכל סחיר ונגנב: בעלי חיים גדולים וקטנים, מכונות, פירות, גרעינים, ציוד השקייה ממתכת או מחומר אחר. אנו צועקים וצועקים ושוועתנו לא עולה לשום מקום. פשוט חידלון מוחלט של רשויות אכיפת החוק; הרצאות וימי עיון בנושא זה ואין תזוזה. אזורים מסויימים מתחילים להתארגן עם משטרה פרטית ואינני יודע אם זה הכיוון ואם זה יעזור.

יתכן ואין ברירה, אלא לקיים הפגנה גדולה של חקלאים מכל הארגונים והתנועות, ולזעוק זעקה גדולה, ואולי אז משהו יזוז.

                                אני קורא להתאחדות חקלאי ישראל להרים נושא זה.

                                                                       גרשון שליסל, מנכ"ל

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד