ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
נושא לדיון - אפריל 2006

פנים חדשות-ישנות לבטאוננו

כפי הנראה, אתם הקוראים, שמתם לב ששוב אנו משנים פנים בעלון. זה העלון השני הנערך ע"י מערכת חדשה, המורכבת מרותי פוגטש כעורכת ראשית. רותי מלווה את החקלאים והחקלאות תקופה ארוכה, ויש לה נסיון רב בכל הנושאים הקרובים ללבנו. הגוף השני המשמעותי, הינו חב' "שנאר", המלווה את העיתון שנים רבות, בנושא המודעות והפרסום, וכעת לקחה על עצמה, בנוסף, אף את כל נושא העריכה הטכנית והגראפית.

שיתוף הפעולה בין ארגון עובדי הפלחה לארגון מגדלי ירקות, בהוצאת עלון זה, הינו שיתוף פעולה מבורך והעלון משמש ככלי ביטוי עיקרי וכמו"ל בלעדי לפרסום מחקרים ופיתוחים בתחום גידולי השדה. אני תקווה שהשינוי אותו עשינו בעריכה, יוביל לחיזוק בטאון זה, לטובת המגדלים. 

קציר חיטה 2006

בימים אלו התחלנו בקציר החיטה ואנו עוברים בין המגדלים השונים וחוזרים ומזכירים את נושא איכות החיטה, והיות ונושא זה אינו מוטמע בנו דיו, צריך לחזור ולחדד נקודה זו.

בשנה שחלפה, 2005, הגיעו תלונות רבות מטחנות הקמח, לאחר הקציר, על בעיית איכות חמורה בחלק מהחיטה שסופקה להם. הבעיה היתה, שלמרות שהחיטה עמדה בכל הפרמטרים הנדרשים מחיטה, ואף מעבר לספי הפסילה, חלק מהחיטה לא היה באיכות טובה לאפייה ופשוט "נזל". אין אנו יודעים בדיוק מה גרם לכך, אך ישנו חשש שבטעות, ועקב אי הקפדה, השתרבבה חיטה עם אינדקס גלוטן נמוך לערימת חיטה טובה. הכמות הקטנה לא משפיעה על הפרמטרים, כך שכל הערימה עברה והיתה מסומנת כטובה, אך למרות זאת, כנראה שגם אחוז מזערי גורם לבעיות קשות באפייה, למרות שלא יודעים כיצד זה קורה.

לאור זאת, הוחלט ע"י משרד החקלאות, ובהסכמת כל הצדדים: טחנות קמח, זכיין ואנחנו, לדאוג בכל דרך שהיא שלא תקרה טעות כזו שנית. לשם כך, כל משאית שתגיע לבדיקה ויתברר שהיא עם גלוטן אינדקס נמוך מ- 40, תפוגל (החיטה תרוסס בחומר הדואג פיזית שחיטה זו תתאים אך ורק למספוא ולא לאפייה).

נושא זה לא יהיה לשיקול דעת של המגדל.

אני מבין שבכך אנו מקטינים את חופש ההחלטה של המגדל לגבי יבולו, אך כולנו צריכים להבין מה עומד מנגד, והיות ואנו עובדים כ"פול" באספקת החיטה, אי אפשר שקומץ ישחית את הכל. 

 

"אגריטך"

עם הופעת עלון זה, תערוכת "אגריטך" יוצאת לדרך.

ארגון עובדי הפלחה היה חבר שנים רבות בעמותת "אגריטך" ורואה חשיבות גדולה בקיום תערוכה מרכזית גדולה, אחת לכמה שנים, בה החקלאות הישראלית מוצגת ומציגה את כל מה שנבנה בארץ במהלך השנים, וזו הזדמנות להציג את עצמנו כלפי העולם.

ארגון עובדי הפלחה אינו מציג בתערוכה, אבל הוא שותף לגאווה הישראלית בתחום החקלאות וזו אף הזדמנות להציג את כרטיס הביקור שלנו:

ארגון עובדי הפלחה הינו ארגון מקצועי, וולונטרי, הפועל כאגודה שיתופית ומאגד בתוכו את כל החקלאים מכל הסקטורים, שעוסקים בגידולי-שדה. פעילות הארגון מתבצעת בעבודת צוות קטן, הכולל: מזכיר, חבר אחד במדור גד"ש, שני חברים במדור המיכון, מנהלת חשבונות ומזכירה. תפקידו העיקרי של הארגון: לייצג את החקלאים בכל הנושאים הקשורים לגידולי-השדה, תוך יישום האינטרסים של המגדלים והגנתם.

הארגון מייצג את המגדלים מול משרדי הממשלה, הקרן לנזקי טבע, חברות הזרעים, מכון התקנים, מועצת הכותנה ועוד, ומשמש גם כבורר בנושאים שונים, בין החקלאים לבין גופים אחרים או בינם לבין עצמם.

שיתוף פעולה הדוק מתקיים עם שה"מ בנושא ההדרכה, בארגון סיורים, כנסים והשתלמויות למגדלים בענפי גידולי-השדה. הארגון שותף פעיל בהנהלות הענפים, בכל הקשור לקביעת תכניות המחקר, הממומנות ברובן ע"י המגדלים, בהכוונת המחקר לקידום פני הענף לעתיד וליישומו בשטח.

הארגון מוציא לאור את הירחון הזה, במשותף עם ארגון מגדלי ירקות ואת הדו-ירחון "מיכון והנדסה בחקלאות", וכן חוברות וספרים מקצועיים, מעת לעת.

מימון פעולות הארגון בא ממיסי החברים, לפי היקף שטחי העיבוד. 

מדור גד"ש

בתחום זה נכללים כל גידולי השדה בארץ: דגנים (גרעינים לשחתות ולתחמיצים), תירס (לתחמיץ), פופקורן, שעועית יבשה, קטניות (לשחת, לחימצה ולגרעינים), גידולי שמן (חריע, לפתית), חמניות לפיצוח וגרעיני אבטיח לפיצוח, ירקות לתעשייה וכותנה. 

המדור מטפל בכל הקשור בגידולי-השדה: פיצוי המגדלים במקרה של בצורת, ביטוח בקרן נזקי טבע, שיתוף בקביעת מדיניות לגבי גידולים חדשים ופיתוחם, שיתוף בקביעת נושאי המחקר ובמימונם, נטילת חלק פעיל בפעילות ההדרכה, בארגון ימי עיון, בנסיונות ובתצפיות.

המדור מטפל בנושא הנסיונות במספוא, בעיקר בתחום התחמיצים, מקיים קשר רציף עם חברות הזרעים ועם יבואני הזרעים, בתחומי מחירים, שרותי ביקורת, אישורי זנים ועוד.

נשמר קשר רציף עם האגף להגנת הצומח, בכל הקשור לחמרי הדברה, וכן מטופל נושא הדשנים וביקורת הדשנים.

המדור מייצג את מגדלי הפלחה והמספוא מול משרדי הממשלה ולוקח חלק פעיל בהסכמים שבין המגדלים לבין החברות והסוחרים.

המדור מטפל בכל נושא מכירת החיטה, בשם המגדלים, ביד אחת.

המדור שותף לכל הנעשה בענף הכותנה, במועצת הכותנה ובאזורים. 

מדור המיכון

מדור המיכון מטפל במגוון נושאים הקשורים לתחום: סיורים במשקים בכל רחבי הארץ, ריכוז ההכשרה המקצועית בנושא המיכון, עריכת סקרי מיכון, הוצאת מחירון שנתי להפעלת ציוד חקלאי, טיפול בתלונות ותיווך בבוררויות, איסוף מידע, קשר עם מדריכים ומוסדות מחקר ועוד. ההכשרה המקצועית היא אחד הנושאים העיקריים בהם מטפל המדור, הן בשל תחלופה מהירה של העוסקים בתחום והן בשל הצורך להכשיר דור חדש של בעלי מקצוע.

סקרי המיכון שמבצע המדור כוללים לימוד מבנהו וצרכיו של המשק, ניתוח החומר שנאסף, תוך שימת דגש על הבעיות העיקריות ועל הפעולות הנחוצות, ובסיכומו מוגשת למשק תכנית רב-שנתית.

אחת מפעולותיו העיקריות של המדור היא, למען הקמת שותפויות מיכון בין 2-3 משקים – אחד הפתרונות המובהקים להתייעלות. הפעילות בתחום זה כוללת איסוף נתונים, שיערוך הציוד הקיים, הדרכת המשתמשים לאור השינויים וליווי השלבים הראשונים בשותפויות.

המדור מקיים קשר רציף עם חברות הציוד והשרותים הקשורות לתחום, בעיקר כדי לרכוש ידע ולהביא למגדלים את המידע החדש והעדכני ביותר.


 

                                                      גרשון שליסל

                                                      מנכ"ל 
 


הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד