ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
נושא לדיון - פברואר 2005

חילופי משמרות

 

בעלון הנוכחי של "גן שדה ומשק" אנו נפרדים מהעורך הוותיק שלנו, יעקב שליש. יותר משנות דור הוא ליווה אותנו בהתמדה ובמסירות, ואני, כמי שיש לו רגישות קלה להיבטים היסטוריים, בחרתי להקדיש את המדור הזה ליעקב שליש ועוד כמה פרפראות מסביב.

"גן שדה ומשק" החל להופיע ב- 1959 מטעם ארגון עובדי הפלחה, תחת השם "שדה ומשק". המזכיר היה דן מס. לא מצויין העורך, אבל לפי צורת החוברת, הערוכה מדפי סטנסיל משודכים, כנראה שחברי המזכירות היו העורכים. שם, מדור זה נקרא "על הפרק".

ב- 1960 שונה שמו של מדור זה ל- "על מה משוחחים".

ב- 1961 שונה שמו של מדור זה ל- "נקודת המבט שלנו". המזכיר אשר שטיין ועדיין לא מוזכר עורך.

בין 1962 ל- 1964, נוסד החיבור עם ארגון מגדלי ירקות ומאז אנו מוציאים במשותף את העיתון תחת השם "גן שדה ומשק" ומדור זה, החל להקרא "לאן נושבות הרוחות" וכך נקרא במשך כ- 20 שנה.

ב- 1964 המזכיר שאול וינברג, לא רשום שיש עורך.

ב- 1968 המזכיר דוד זלושינסקי, העורך אהרן שלם.

ב- 1970 המזכיר דוד זלושינסקי, והעורך חיים גלעד , שהיה אף פעיל בארגון.

ב- 1972 המזכיר דב שטיינברג.

ב- 1974 המזכיר דב אגמון (דובון), העורך אשר שילוני.

במאי 1975,  החל לערוך את העיתון יעקב שליש, וכך במשך יותר מ- 29 שנה.

בהמשך, יעקב שליש עבד עם המזכירים: ברוך ניר, חוניק, דוד דור, צבי שקל, יוסי דרור ובשנה האחרונה, איתי.

כל השנים, העיתון יוצא לאור בשיתוף עם ארגון מגדלי ירקות ויעקב ידע למצוא את הדרך לעמוד בתווך, בין שני הארגונים, לשמור על איזון ועל רוח טובה.

העיתון עבר במהלך השנים שינויים מאד מהותיים:

מעיתון שהיה משופע באינפורמציה פוליטית חקלאית, פרוטוקולים של וועדות ורשמי סיור – לעיתון המהווה עיתון כמעט יחידי לפרסום מחקרים ומאמרים מקצועיים. האם זה טוב, או רע? – מה דעתכם?

בעבר היו מדורים בעיתון להיצע וביקוש, של המשביר המרכזי, של "הזרע", סטנוגרמות ארוכות של ועדות מקצועיות שונות. התקשורת ומערכות המידע היום, חוסכים מאתנו חומר זה.

העיצוב החיצוני והגראפי של העיתון השתנה וכך גם גודלו הפיזי בהתאם למקובל בעולם בתחום זה, הרבה משינויים אלה הם תודות ליעקב שליש.

לפני שאסיים סקירה היסטורית זו אני חייב לציין, שיעקב שליש עבד עוד לפני שנת 1976 כעורך של "מיכון והנדסה בחקלאות". הוא ערך אותו במשך 20 שנה, מ- 1973 עד 1993.

ועתה נעבור לעורכים הבאים. החל מהעיתון הבא, יערכו את העלון במשותף יונתן שטרסברג, מארז, שהיה בעבר מזכיר ארגון מגדלי ירקות ויגאל כהן, מניר עם, שעורך את עיתון מועצה אזורית "שער הנגב" ועיתון מועצה אזורית "שדות נגב". אני מאחל לשניהם ולשאר הצוות, שיצעידו קדימה את העיתון המשותף לארגונים, בשנים הבאות.

 

שתי פרפראות

במסגרת הנבירה שלי בעיתונים הישנים ובכח המשיכה להיסטוריה שבי, נתקלתי בשתי פסקאות מהעבר:

  1. דצמבר 1974 :

 "הוחלט להמליץ בפני המרכז החקלאי, מזכירי התנועות ומזכירויות הארגונים המקצועיים, לשנות את הרכב הארגונים המקצועיים: בשלב ראשון ע"י הגברת שיתוף הפעולה ביניהם ועד לאיחודים וריכוזם ל- 3 ארגונים: 1. גידולי שדה  2. מטע 3. בעלי חיים. זאת במקום 18 הארגונים הקיימים כיום" .

כלומר: "סדנא דארעא חד הוא", ואני תקווה שבעוד הרבה פחות מ- 30 שנה נוכל לומר: שינינו את המציאות.

 

  1. אוגוסט 1979 :

      "הבו שם חדש "– "לעיתים תכופות, במגעים עם חקלאים ומוסדות, מורגשת התופעה של חוסר מודעות לתפקידי הארגון ולנושאים בהם הוא מטפל.

כפי שנראה, גורם לכך בעיקר שם הארגון שהוא, שם 'היסטורי' משנות השלושים – תקופה בה הכינוי 'פלחה' הספיק כדי לייצג את רוב גידולי השדה.

שם הארגון צריך לבטא את שטחי הפעולה בהם הוא עוסק, ולמעשה ארגון עובדי הפלחה משמש ארגון-גג, המייצג את גידולי השדה (פרט לפרחים וירקות). בנוסף , קיים בארגון גם מדור למיכון חקלאי, אשר משרת את צרכי המיכון של הענפים החקלאיים."  

            מה דעתכם על הרעיון?

                                                                           

                                                                         גרשון שליסל

                                                                                מזכיר

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד