ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

ועידת ישראל לחקלאות: חשיבות התוצרת החקלאית

ועידת ישראל לחקלאות בסימן חשיבות התוצרת החקלאית ושיווקה נפתחה ביום רביעי, 23 בדצמבר 2015. ראשי ארגוני החקלאים, בניגוד לשנים קודמות, נקטו גישה התקפית במקביל לחיזוק הנהלת משרד החקלאות
24/12/2015

הרושם המתקבל מן הדוברים, בעיקר בפנאלים השונים שהתקיימו בוועידה, היה כי מחאת החקלאים הותירה את רישומה בדרכים רבות וגרמה לשינוי עמדות לא רק של ציבור הצרכנים, אלא גם בקרב מגזרים נוספים.

הוועידה שהתפרשה על פני יומיים תמימים והמקום שנבחר לארח אותה הוא מלון קראון פלאזה בירושלים. המצב הביטחוני המתוח עקב "אינתיפאדת היחידים" והפיגוע בשער יפו בו נדקרו שלושה אנשים, לא מנע מאנשי עסקים, חקלאים ובעלי עניין להגיע לוועידה בירושלים.

בפנל שדן בנושא החזרת משרד החקלאות כמוביל אג'נדה חקלאית, בהנחיית מגיש החדשות דני קושמרו, הציג שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאות, את הצורך במציאת פתרון לטווח ארוך בנושא החקלאות. "היום שחקנים במגרש מבינים שאם לא ניתן פתרון משמעותי שונה לטווח ארוך – אז אין עתיד לחקלאות". עוד הוסיף בן אליהו כי "התאחדות חקלאי ישראל הם שחקנים מרכזיים מבחינתנו. אנחנו מכירים אך ורק בהתאחדות חקלאי ישראל ואני לא נפגשתי עד היום עם אף התאחדות אחרת".

ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, חיזק את אנשי משרד החקלאות והעומדים בראשו ואמר: "יש לנו כיום צוות טוב במשרד החקלאות, בהנהלת שר ומנכ"ל טוב". עוד הוסיף מאיר כי בשנות השמונים הכניס אגף התקציבים באוצר שינויים שרוקנו את משרד החקלאות מתוכן, וכי הגיע הזמן להחזיר למשרד את הכוח להוביל את ענף החקלאות קדימה.

בועז סופר, סמנכ"ל רשות המסים לשעבר ומי שמנהל כיום את המשא ומתן מטעם התאחדות חקלאי ישראל, אמר כי לא ניתן קדם נושאים ללא משרד החקלאות. בהמשך דיבר סופר על חלון הזדמנויות שנפתח: "קיימת שעת כושר מופלאה, שאם משרד החקלאות וארגוני החקלאים לא יאחדו כוחות במשא ומתן על תוכנית אסטרטגית לקידום החקלאות, הם ימצאו את עצמם מתמודדים שוב עם חוק ההסדרים". עוד הוסיף סופר כי משרדי ממשלה נוספים יכולים למנוע לקדם נושאי חקלאות ולכן חשוב לחזק את כוחו של משרד החקלאות להוביל תהליכים.

 


"דרוש פתרון משמעותי לטווח רחוק לנושא החקלאות"

 

קרקס התוצרת החקלאית

בפנל אחר הותקף רמי לוי על טכניקות השיווק האגרסיביות שהוא נוקט, על חשבון החקלאים. מאיר צור, יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, אמר: "רמי לוי הוא אלוף בלקחת תוצרת חקלאית ולהפוך אותה לקרקס". הציטוט הזה זכה לאזכורים וכותרות בעתונות הארצית ובאמצעי תקשורת נוספים.

צור לא היסס בדבריו להפנות אצבע מאשימה לעבר רשתות השיווק: "לוקחים מהחקלאי מלפפון בשווי שלושה שקלים ומוכרים בכלום כסף, זו פגיעה בחקלאי. יש להקטין את פערי התיווך מלמעלה עד למטה".

חזי דניאל, מגדל מלפפונים ממשוב אחיטוב, אמר כי רמי לוי הוא סמל לחיתוך ושיסוף גרונות. "התוצרת מגיעה למחסן הידוע לשמצה בתימורים. חותכים בתוצרת שלנו באכזריות. השיטה הזו גורמת לנו נזקים גדולים", אמר.

איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל, אמר כי החקלאים אינם מכירים את כל הנתונים וכי הרווח של הרשתות מפירות וירקות עומד על שלושה עד חמישה אחוזים. עוד אמר אברכהן כי בעקבות המחאה החברתית הורידה שופרסל מחירים. "אני רוצה שהחקלאים ירוויחו ואני כועס שהציבור חושב שאנחנו עושקים אותו", אמר אברכהן.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד