ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

10/02/2019

מחר, יום שישי, 8.2.19, בשעה 19:00 שעון ישראל, יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי לראשונה מזה חודשיים, לאחר שהשבתת הממשל מנעה את פרסום הדו"ח בתחילת ינואר (לראשונה בהיסטוריה). סוחרי הגרעינים, שהיו "עיוורים" לנתוני יצוא, היצע וביקוש ומצב הספקולנטים, מחכים בדריכות לדו"ח ולרמזים לעתיד לבוא. הצפי הוא שהתנודתיות תחזור מיד אחרי פרסום הדו"ח ובהמשך הרבעון.

 

חבית מסוג WTI נסחרת הבוקר ב-53.90 דולר, חבית מסוג ברנט סגרה את השבוע ב-62.45 דולר. הדולר נחלש בעולם מאז תחילת פברואר, על רקע ההצהרה של הנגיד האמריקאי על "שיקול מחדש" של קצב העלאת הריבית והאטה צפויה בכלכלה האמריקאית.

 

התירס נסחר הבוקר ב-379.50 סנט לבושל, לאחר שממשיך מתחילת השנה להיסחר בגבולות הגזרה שליוו אותו ברבעון האחרון של 2018. הדו"ח מחר צפוי להציג קיטון במלאים העולמיים, קיטון ביבול מברזיל וגידול מסוים בביקושים. על אף המסחר ה"שקט" יש גידול בכמות החוזים הפתוחים, משמע, הספקולנטים נערכים לדו"ח. מפעלי האתנול מדווחים על הפסדים ממכירת אתנול ברמת המחירים הנוכחית, מה שמסביר את הרמות הגבוהות של מחירי המוצרים הנלווים (DDG, גלוטן פיד). הדו"ח מחר ייתן כיוון להמשך החודש, וכאמור, צפוי להחזיר את התנודתיות לתירס.

 

החיטה נסחרת הבוקר ב-507.5 סנט לבושל בקנזס וכ-520 סנט לבושל בשיקגו. יחס המלאים לשימוש יירד בצורה משמעותית ב-2019 ומחירי החיטה בתחילת 2019 הם הגבוהים שחווינו בתחילת שנה מאז 2014, אך עם זאת, חלה רגיעה מסוימת מתחילת פברואר. שמועות שהסינים ייקנו חיטה מארה"ב לראשונה מזה שנים, נוטעות תקווה אצל החלקאים האמריקאים והספקולנטים. שטחי המזרע של החיטה בארה"ב, שיתפרסמו מחר, יהיו, ככל הנראה, הנמוכים ביותר מזה 110 שנים. ה-USDA צפוי להפחית גם את היצוא הרוסי מ-41 מיליון טון בשנה שעברה ל-36 השנה.

 

הסויה סיימה את השבוע שעבר ב-920 סנט לבושל, עדיין בחלק העליון של טווח המחירים מהקיץ האחרון. מצד אחד ה-USDA יציג מחר מלאי שיא של סויה (113 מיליון טון, לעומת 115 בהערכת דצמבר). מחר גם נקבל עדכון לגבי הערכות היצוא, שככל הנראה, ידובר ב-156 מיליון טון, גם כן שיא כל הזמנים. לאור המלאי הגדול, עושה רושם שפולי הסויה מתומחרים גבוה והסוחרים מתמחרים בפרמיה גבוהה (אולי מדי) את סיום מלחמת הסחר. כוספת סויה נסחרת ב-308.5 דולר לטון, כאשר היא יורדת בעיקר לאור עליית מחירי השמן. שמן סויה נסחר ב-30.81 סנט לבושל, על רקע ההערכות לגידול בביקושים לשמן בסין. על אף השיפור במזג האוויר, הקיץ היבש בברזיל עשוי על פי ההערכות להוריד בדו"ח מחר כ-3 מיליון טון ביבול הברזילאי. ההערכה היא כי הספקונטים שבים להמר על עליות מחירים בסויה, למרות שהנתונים מתפרסמים רטרואקטיבית כרגע ולא משקפים את המצב הנוכחי. הדו"ח מחר בהחלט יפתור חלק מהשאלות.

 

לסיכום, אחרי "שקט" יחסי בגזרת הגרעינים מתחילת השנה, הדו"ח מחר עשוי לחדש עניין בעיקר אצל ספקולנטים, ולתת כיוון לסוחרי הגרעינים. מומלץ לבחון היום חשיפות גדולות, אם ישנן, לתנועת מחירים חדה שתקרה מחר (לכל כיוון) ולפעול בהתאם.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד