ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

4/06/2018

חודש מאי, שהסתיים בשבוע שעבר, היה מהחודשים התנודתיים שידענו מזה זמן רב, כשברקע מלחמת סחר, חשש ממשבר פוליטי כלכלי באירופה ובעיות מזג אוויר.

 

בסיכום חודשי איבד התירס 1.7% מערכו, החיטה הקשה הוסיפה קרוב ל-1%, כשהחיטה הרכה עלתה בכ-3%. הסויה איבדה כ-2% מערכה, כאשר כוספת סויה איבדה 5% לשפל של שלושה חודשים. שמן הסויה נסגר ללא שינוי בסיכום חודשי. מספר ימים לפני סגירת חודש מאי נגעו מחירי התירס והחיטה בשיא השנתי שלהם, לפני שביצעו סיבוב פרסה חד כחלק מהמימושים של סוף החודש וחששות המשקיעים מהמצב באירופה ומלחמת הסחר. המונמטום השלילי של סוף מאי גלש גם אל יום המסחר הראשון של חודש יוני וממשיך גם במסחר הלילה היום.

 

הדולר אינדקס מתחזק בעולם לשיא של חצי שנה, כשברקע העלאת ריבית נוספת שצפויה בארה"ב כבר החודש ושפל של 18 שנה באבטלה האמריקאית, שעל פי הנתון שפורסם ביום שישי עומדת על 3.8%, מה שנחשב בכלכלה ל"אבטלה טבעית".

 

חבית מסוג WTI נסחרת הבוקר ב-65.89 דולר, לאחר שאיבדה למעלה משני דולרים מערכה בשבוע וכשישה דולרים מהשיא של שבוע לפני כן, על רקע רמזים להעלאת תפוקה של אופ"ק בהמשך השנה. ב-22 ליוני תתקיים פגישת אופ"ק והשוק יישא עיניים להחלטות משם. התפוקה העולמית עדיין במגמת קיטון, כאשר קריסתה של ונצאולה והיציאה של האמריקאים מהסכם הגרעין עם אירן, עשויות להמשיך ולתמוך ברמת המחירים הגבוהה. חבית מסוג ברנט נסחרת קרוב ל-77, לאחר שחצתה את רמת ה-80 דולר במהלך מאי. מחירי הדלק והתזקיקים בארה"ב הגיעו בשבוע שעבר לשיא של שלוש שנים.

 

התירס נסחר הבוקר ב-389 סנט לבושל, לאחר שאיבד 14.5 סנט בשבוע שעבר לשפל של חמישה שבועות, על רקע מימושים ספקולטיביים וההצהרות האמריקאיות המחודשות על הטלת מכסי יבוא. גם הסכם הסחר החדש בצפון אמריקה, שהיה אמור לצאת לדרך, קיבל מכה לא פשוטה כאשר טראמפ הכליל שוב את קנדה ומקסיקו במכסים החדשים. הפרשנים מעריכים את הצעד כחלק מהמשא ומתן. הזריעה בארה"ב, שעמדה על 92% בשבוע שעבר, עומדת לקראת סיום, כאשר האיכויות 79% בדירוג טוב עד מצוין הן מהטובות בהיסטוריה. מהצד השני, נתוני היצוא בשיא של חודש וחצי וממשיכים להיות חזקים, ירידה ביבול הברזילאי והשימוש הגדל באתנול צפויים לספק תמיכה לשוק. הספקולנטים צמצמו בשבוע שעבר את פוזיציית הלונג הגדולה שלהם בכ-23 אלף חוזים והיא עומדת על כ-245 אלף חוזים.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-532.75 סנט לבושל, לאחר שאיבדה בשבוע שעבר 23 סנט בסיכום שבועי. חיטת שיקגו נסחרת ב-517.25, לאחר שירדה בכ-20 סנט בסיכום שבועי. יובש בארה"ב, רוסיה, אוקראינה, קזאחסטן ואוסטרליה הוסיף פרמיית סיכון לשוק במהלך מאי, אך שיפור מפתיע באיכויות בשבוע שעבר וההתחזקות של הדולר יצרו טריגר למימושים. זריעת חיטת האביב בארה"ב גם כן מתקרבת לסיום. המצרים דחו בשבוע שעבר משלוח מרוסיה על רקע בעיית איכות. השאלה האם ישנו כיוון ליבוא מארה"ב בהמשך, על אף המחיר הגבוה בהרבה. מזג האוויר באזור הים השחור יהווה מפתח לחידוש מגמת העלייה, כשהגל העולה הבא עשוי לקחת את המחיר לרמה שלא ראינו מזה שנים רבות. על אף התיקון האחרון, חשוב לזכור שמחיר החיטה גבוה ב-27% ממחירה בתחילת השנה, וזה ללא חישוב הפרמיה, שעלתה אף היא בשיעור חד. התמיכה למחירי החיטה נמצאת באזורים שבין 500 ל-520. הספקולנטים בלונג של כ-12 אלף חוזים בשיקגו. בקנזס הספקולנטים בלונג של כ-63 אלף חוזים.

 

הסויה נסחרת ב-1,013 סנט לבושל, לאחר שאיבדה 20 סנט בשבוע שעבר בסיכום שבועי. כוספת סויה איבדה כשישה דולרים בשבוע שעבר והבוקר מאבדת שני דולרים נוספים, לרמת 372 דולר לטון.  מלחמת הסחר המתחדשת היא המשקולת העיקרית על מחירי הסויה, כאשר הסינים מצהירים במפורש שהסויה תהיה חלק מהתגובה שלהם במלחמת הסחר. בשבוע הבא נקבל נתונים מעודכנים על היבול מדרום אמריקה, כמו גם תחזית לארה"ב, בה שטחי הזריעה של הסויה יקבעו שיא. שביתת נהגים בברזיל ושחיקת הריאל לשפל של קרוב לשנתיים הכבידו אף הם על מחירי הסויה. בכדי לשוב ולחדש את מגמת העלייה איום מלחמת הסחר צריך לדעוך, כמו גם מזג אוויר בחודשים הקרובים בארה"ב. שמן הסויה נסחר ביציבות יחסית ב-31.20 סנט לפאונד. הספקולנטים עדיין מהמרים על עליות בסויה, כאשר מעל 70 אלף חוזים בלונג על פולי סויה. בכוספת סויה הספקולנטים בלונג של 164אלף חוזים ובשמן הספקולנטים בלונג של כ-5,000 חוזים.

 

לסיכום, חודש יוני נפתח במגמה שלילית, כהמשך ישיר לסיום חודש מאי. התמונה הפונדמנטלית בכללותה עדיין תומכת ברמת מחירים גבוהה בהמשך, אם כי הרוחות הנושבות מכיוון המאקרו יוצרות לחצים על המחירים בשלב זה וגורמות למימושים ספקולטיביים בעיקר. מלחמת הסחר מצד המאקרו ומזג האוויר מצד המיקרו ישפיעו על המחירים בתקופה הקרובה. בשבוע הבא, ביום שלישי, נקבל את הדו"ח החודשי של ה-USDA ובסוף יוני נקבל את הדו"ח החשוב של השנה עם נתוני הזריעה הסופיים בארה"ב והמלאים הרבעוניים. קיץ חם לפנינו.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד