ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

26/02/2018

מחירי הגרעינים נסחרו בשבוע שעבר במגמה מעורבת. התירס והחיטה תיקנו מעט משיא של שישה חודשים, בזמן שמחירי הסויה עלו וקבעו שיא של 20 חודשים במחירי הכוספה. הבוקר מתחדשת מגמת העלייה בגרעינים, על רקע פקיעת האופציות של יום שישי האחרון, מזג האוויר והיחלשות הדולר. יומיים לסיום פברואר, מחירי התירס הוסיפו כ-5% מתחילת השנה, החיטה עלתה בכ-10%, פולי סויה רשמו עלייה של כ-10% גם כן וכוספת סויה הוסיפה למעלה מ-20%. מחירי ה-DDG בשיא של קרוב לשנתיים.

 

ביום חמישי פרסם משרד החקלאות האמריקאי הערכות ראשוניות למלאים בשנה הקרובה (BASE LINE) והעלה את ההערכה ליצוא הסויה לשיא כל הזמנים, וכתוצאה מכך ירידה במלאים. בתירס העריך משרד החקלאות עלייה קלה במלאים, ובחיטה הנתונים דמו לההערכות המוקדמות. בסוף מרץ נקבל את דו"ח כוונות הזריעה, שלו משמעות גדולה בהרבה להמשך המגמה בשוק הגרעינים.

 

מחיר חבית נפט WTI נסחר הבוקר קרוב ל-64 דולר, לאחר שבתחילת החודש נסחר מתחת ל-59 דולר, על רקע התנודתיות בשווקים הפיננסיים.

 

התירס נסחר הבוקר ב-368 סנט לבושל, עדיין רמת מחירים שראינו רק בקיץ האחרון. מזג האוויר ממשיך להיות במוקד והביקושים ממשיכים להיות גבוהים בצד האתנול וה-DDG. על אף שה-USDA מעריך שטחי זריעה דומים לשנה שעברה, מתרבות ההערכות ששטחי זריעת התירס יצומצמו בארה"ב השנה, על רקע הריווחיות הנמוכה, במקרה הטוב, של החקלאים. ההערכות המלאות יפורסמו על ידי ה-USDA בסוף מרץ. הספקולנטים שהתחילו את 2018 עם הימור על ירידות מחזיקים כרגע כ-104 אלף חוזים בלונג (הימור על עליות). המומנטום החיובי צפוי להמשך לאור העלייה במחירי הסויה והתייצבות מחירי הנפט. עם זאת, המלאי העולמי הגדול, גם על פי ההערכות ה-USDA, ייצור התנגדות ברמת ה-380 -400 סנט לבושל, לפחות בטווח הקצר.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-474 סנט לבושל וחיטה רכה (שיקגו) נסחרת ב-456 סנט לבושל. מזג האוויר הבעייתי באזורי הגידול בארה"ב יצר טריגר כיסוי שורטים של ספקולנטים בתחילת החודש, ובדומה לארגנטינה, גם באזורי גידול החיטה כמות המשקעים האחרונה לא מספקת. הפרמיות על החיטה יורדות לראשונה מזה זמן ארוך, אך עדיין מדובר בפרמיות גבוהות היסטורית. הספקולנטים צמצמו מעט פוזיציית לונג בקנזס ל-29 אלף חוזים, בזמן שבשיקגו מחזיקים פוזיציית שורט של כ-47 אלף חוזים. גשמים צפויים השבוע באזורי הגידול בארה"ב, אך, ככל הנראה, לא בכמות מספקת. חשש לקרה באזורי הגידול באירופה מספק תמיכה לשוק הבוקר.

 

הסויה נסחרת הבוקר שוב ב-1042 סנט לבושל, שיא של שנה, וסיימה את השבוע שעבר בעלייה של 15 סנט. מצד אחד, הההערכות על היבול בברזיל ממשיכות להיות גבוהות, כאשר חברה ברזילאית העריכה בשבוע שעבר יבול של 117 מיליון טון, שיא כל הזמנים וחמישה מיליון טון מעל ההערכה האחרונה של ה-USDA. מצד שני, היובש בארגנטינה גרם, ככל הנראה, נזק בלתי הפיך והגשמים הצפויים בתחזית הקרובה, ככל הנראה, לא יספיקו. כוספת סויה, נסחרת הבוקר ב-380 דולר לטון, שיא של 20 חודשים. השמן נסחר הבוקר ב-32.54 סנט לפאונד, לאחר שעלה בחדות בשבוע שעבר, על רקע התיקון במחירי הנפט. הספקולנטים בלונג של כ-50 אלף חוזים בפולי סויה. בכוספת סויה הספקולנטים בלונג של 150 אלף חוזים (רמה גבוהה, שלא נראתה שנים ), ובשמן לונג של כ-24 אלף חוזים.

 

לסיכום, הגרעינים נמצאים בסנטימנט חיובי מסוף ינואר. גם השוק הפיזי מתעורר וגם הספקולנטים חוזרים להמר על עליות מחירים ורואים את ההימור על סחורות וגרעינים בפרט הגנה מפני אינפלציה. חודש מרץ יהיה גדוש בדו"חות ונתונים, שבסיומו אחד הדו"חות החשובים של השנה, אם לא החשוב שבהם - דו"ח כוונות הזריעה. היבול בדרום אמריקה יגיע לישורת האחרונה, כך שצפוי מסחר תנודתי.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד