ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

28/06/2017

ביום שישי, 30.6.17, בשעה 19:00 שעון ישראל, יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח שטחי הזריעה בארה"ב והמלאים הרבעוניים. רבים מסוחרי הגרעינים מחשיבים את הדו"ח הזה כ"דו"ח החשוב של השנה בשוק הגרעינים", וככזה שיש בכוחו להשפיע על המשך המגמה בהמשך הקיץ (ראו סטטיסטיקה מעניינת בסיכום למטה). הדו"ח צפוי להיות דומה להערכות מסוף מרץ, עם קיטון מסוים של שטחי זריעת התירס וגידול מסוים בסויה ובחיטה (בשוליים). המלאים הרבעוניים בסימן שאלה גדול, אם כי, ככל הנראה, מדובר במלאי שיא בתקופה זו, בעיקר בסויה.

 

חודש יוני סיפק עד כה תנודתיות רבה, כאשר התירס מספיק לקבוע שיא של שנה ומיד לאחר מכן מוחק את כל העליות של השנה בשבוע אחד. החיטה מזנקת בחדות, אחרי שבמהלך מאי הובילה את הירידות בשוק הגרעינים, והסויה קובעת שפל של למעלה משנה. כל זאת על רקע מלאים גדולים, שינויי מזג אוויר תכופים, תנודות מט"ח, שינוי פוזיציות של ספקולנטים ואירועים גיאופוליטיים, שבין השאר, שולחים את מחירי הנפט לשפל של למעלה משנה, מתחת ל-43 דולר לחבית בסגירה של יום שישי שעבר. הדולר נחלש אל מול סל המטבעות לרמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר לפני בחירת טראמפ.

 

התירס נסחר הבוקר קרוב ל-360 סנט לבושל, לאחר שבשבוע איבד כ-26 סנט מערכו בשבוע שעבר, הירידה החדה ביותר מזה שנה. ביום שישי נתבשרנו שהספקולנטים צמצמו פוזיציית לונג (הימור על עליות) בכ-40 אלף חוזים וכרגע נמצאים במצב קרוב לניטרלי לקראת הדו"ח.

 

דו"ח האיכויות ביום שני, ללא שינוי מהשבועיים הקודמים, הצביע על 67% מהיבול במצב טוב עד מצוין (לעומת 75% בשנה שעברה). רוב האנליסטים ציפו שוב לשיפור מסוים והתאכזבו. למעשה, חוץ מהבצורת של 2012 מדובר בדירוג הנמוך מזה תשע שנים בתקופה זו. בימים הקרובים ימשיך איזון הפוזיציות לקראת הדו"ח. המודלים של מזג האוויר מצביעים על משקעים טובים בימים הקרובים, כאשר בטווח של שבועיים צפוי יובש וחום מעל הממוצע.

 

החיטה נסחרת הבוקר קרוב ל-460 סנט לבושל בחוזי יולי קנזס. חיטת שיקגו ב-455 סנט לבושל. בשבוע שעבר איבדה חיטת קנזס תשעה סנטים מערכה וסגרה ב-464 סנט לבושל. דו"ח האיכויות ביום שני הצביע על 40% מחיטת האביב במצב טוב עד מצוין, לעומת 75% בשלב זה בשנה שעברה וממוצע רב-שנתי של 70% בתקופה זו. למעשה מדובר בשפל של 26 שנה באיכות החיטה האביבית לתקופה זו, דבר שהקפיץ אתמול את מחירי חיטת מיניאפוליס (אביבית ) לשיא של שלוש שנים, 689 סנט לבושל. חיטה צרפתית (מאטיף), שזינקה בשבוע שעבר לשיא של שנה וחצי, על רקע גל חום באירופה, איבדה כ-7 יורו בשבוע האחרון ונסחרת ב-171 יורו לטון, גם על רקע התחזקות הדולר. הספקולנטים חתכו את פוזיציית השורט הגדולה שלהם בשבוע שעבר בכשני שלישים וערב הדו"ח עומדים על שורט (הימור על ירידות) של כ-25 אלף חוזים בשיקגו ולונג (הימור על עליות) של כ-45 אלף חוזים. המוטיב של מחסור בחיטה איכותית ימשיך ללוות אותנו בשבועות הקרובים.

 

הסויה שאיבדה את קו התמיכה שאפיין אותה מתחילת השנה וירדה בחדות בשבוע האחרון של מאי, המשיכה בנפילה החופשית בשבוע שעבר, כאשר איבדה כ-35 סנט מערכה. כוספת הסויה איבדה כ-7 דולר וירדה לשפל של 16 חודשים. גם השמן איבד כ-1.5 סנט מערכו, על רקע הירידה החדה במחירי הנפט. הבוקר נסחרים הפולים ב-12סנט לבושל. כוספת הסויה ב-295 דולר לטון. שמן סויה ב-32.1 סנט. הריאל הברזילאי מאבד 1% נוסף מערכו אתמול ועושה רושם שנשיא ברזיל יועמד לדין על שחיתות (פעם שנייה בשנה, אחרי שהנשיאה הקודמת הודחה). ריאל חלש פוגע בדרך כלל ביצוא האמריקאי ומכביד על המחירים. זריעת הסויה הסתיימה. 66% מהיבול מוגדר טוב עד מצוין בשלב זה, בדומה לממוצע הרב-שנתי. הספקולנטים צמצמו מעט פוזיציית שורט לקראת הדו"ח, אך עדיין מהמרים על ירידות (131 אלף חוזים בשורט במאזן הכללי).

 

לסיכום, קצת סטטיסטיקה מעניינת: ב-25 השנים האחרונות ירד התירס 13 פעמים מיד עם פרסום הדו"ח, בממוצע של 14 סנט, כאשר חודשיים אחרי הדו"ח מחירו היה נמוך בכ-40 סנט בממוצע מערב פרסום הדו"ח. נקודות הקיצון היו ירידה של 30 סנט עם פרסום הדו"ח וקרוב ל-200 סנט ירידה חודשיים אחרי (מהשיא של 2008). בשנה שעברה איבד התירס 56 סנט בסיכום שבועי בשבוע האחרון של יוני. 

 

12 פעמים עלה התירס בשיעור ממוצע של 9 סנט, עם מקסימום עלייה של 30 סנט עם פרסום הדו"ח ועלייה של 160 סנט אחרי חודשיים.

 

הסויה עלתה 11 פעמים וירדה 14 פעמים אחרי פרסום הדו"ח. ממוצע העליות היה כ-21 סנט וממוצע הירידות עם פרסום הדו"ח היה כ-19 סנט, עם נקודות קיצון של 58 סנט עלייה ו-70 סנט ירידה עם פרסום הדו"ח. חודשיים אחרי הדו"ח נקודות הקיצון היו 340 סנט עלייה ו-270 סנט ירידה.

 

רק בשבע מתוך 25 השנים האחרונות נסחרו התירס והסויה בכיוונים שונים אחרי פרסום הדו"ח (כלומר, גם אם הסויה לקחה שטחי מזרע לתירס, היא עדיין עלתה, אם כי בשיעור נמוך יותר מהתירס).

 

ברוב השנים התנועה של השוק אחרי הדו"ח יצרה מומנטום לשלושת החודשים שאחרי הדו"ח באותו כיוון, מכאן החשיבות של הדו"ח. העובדה שביום שישי גם מסתיים הרבעון השני והאמריקאים יוצאים למעין סוף שבוע ארוך תגביר, ככל הנראה, את התנודתיות. מי שעדיין נמצא בחשיפה גדולה (צורך בקנייה עתידית או מלאי גדול) רצוי שיצמצם חשיפה לפני הדו"ח. האמריקאים שייצאו ביום שישי לסוף שבוע יחזרו ליום מסחר קצר ביום שני, כאשר ביום שלישי יחגגו את יום העצמאות ה-241 ולא יתקיים מסחר.

 

תחזיות מזג אוויר שונות לקיץ מתפרסמות בתקופה זו וכדאי לעקוב מקרוב.

 

עדכון לגבי הדו"ח ביום שישי מיד לאחר הפרסום.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד