ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

1/03/2017

חודש פברואר הסתיים אתמול ב"קול תרועה רמה", כאשר מחירי הגרעינים נעו בתנודתיות תוך-יומית אותה לא חווינו מזה מספר שנים, על רקע שמועות על שינוי מנדט הביודיזל בארה"ב, גלגול חוזי מרץ למאי והעובדה ששחקנים גדולים בפיזיקל משכו סחורה מהבורסה (לקחו DELIVERY).

 

חודש פברואר היה חודש חיובי נוסף למחירי הגרעינים ודמה מאוד לתנועה שעשו הגרעינים במהלך ינואר, כאשר הגיעו למחירי שיא באמצע החודש וחוו מימושים לקראת סופו. בסיכום חודשי הוסיף התירס כ-2% לערכו ובסה"כ הוסיף כ-4.3% מתחילת השנה. החיטה הקשה סיימה אף היא את החודש בעלייה של 2% וסה"כ כ-8% עלייה מתחילת השנה. הסויה סיימה את החודש ללא שינוי, כאשר מתחילת השנה עלתה בכ-2.8%. כוספת סויה איבדה כחצי אחוז בסיכום חודשי, אך הוסיפה כ-6.4% לערכה מתחילת השנה. שמן הסויה איבד כחצי אחוז גם כן בפברואר, לאחר שבמהלך החודש נסחר בשפל של כחמישה חודשים. מתחילת 2017 ירד מחיר שמן הסויה ב-2%.

 

בגזרת המאקרו הדולר שב להתחזק במהלך פברואר והוסיף כ-1.6% לערכו מול סל המטבעות. אל מול השקל (תעלומת המטבע החזק בעולם) נחלש הדולר לשפל של למעלה משנה.

 

נתונים חזקים בארה"ב מקפיצים את מדדי המניות לשיא חדש, כאשר הסיכויים להעלאת ריבית כבר במפגש הקרוב, בעוד שבועיים, של חברי הפדרל ריזרב כבר עולים על 50%. דונלד טראמפ נשא אתמול את נאום "מצב האומה" הראשון שלו כנשיא, וחזר בו על הבטחותיו "להפוך את אמריקה לגדולה (נפלאה) שוב". הנאום היה מפויס יחסית ולא הזכיר מלחמת סחר הדולר, ומדדי המניות האמריקניים מתחזקים במסחר הלילה בעקבות הנאום.

 

התירס סיים את יום המסחר אתמול בעלייה של 5.5 סנט, לרמת 374 סנט לבושל בחוזי מאי (שהופכים למחיר הספוט החל מהיום). שמועות שהופרכו בתחילת המסחר על חוק חדש שיעלה בקרוב להגדלת השימוש בביו דיזל מקומי בארה"ב על חשבון היבוא מארגנטינה, והגדלת תמהיל האתנול בדלק, הקפיצו את השוק בתחילת המסחר בלמעלה מ-20 סנט, תוך השתתפות מאסיבית של קרנות ספקולטיביות במסחר. לאחר שהשמועות התפוגגו, ירד התירס כ-15 סנט, אך, כאמור, עדיין סיים את היום והחודש בעליות. גשמים בברזיל יוצרים חשש לבעיות לוגיסטיות בהמשך, דבר שמעבר לשמועות תמך במחיר התירס אתמול. החקלאים האמריקנים צפויים לצמצם את שטחי המזרע בתירס השנה, נכון להערכת פורום USDA, שהתכנס ביום חמישי שעבר, וצפויה לקבל תיקוף בדו"ח כוונות הזריעה בסוף החודש.

 

החיטה, בדומה לתירס, פתחה את יום המסחר בעליות חדות שדעכו לקראת סיום המסחר. חוזה מאי בחיטת קנזס, שהופך למחיר הספוט היום, נסגר אתמול ב-463.5 סנט לבושל. המצרים ממשיכים להיות אגרסיביים ביבוא החיטה, כאשר אתמול רכשו במכרז 535 אלף טון חיטה מרוסיה, צרפת ורומניה במחיר ממוצע של 211 דולר C&F. האמריקנים היו רחוקים 8 דולר בלבד מהמחיר הזה, לאור עליות ההובלה. ההודים סיפקו גם כן תמיכה למחירי החיטה, כאשר ייבאו כ-5 מיליון טון לאחרונה מהים השחור ומאוסטרליה. החיטה קיבלה חיזוק נוסף מדו"ח האיכויות שפורסם ביום שני והצביע על כך שרק 43% מחיטת החורף נמצאת במצב טוב עד מצוין, לעומת 59% בשנה שעברה. הפגיעה באיכות חיטת החורף עשויה להימשך שכן אזורי הגידול סובלים משינויים קיצוניים במזג האוויר לאחרונה.

 

הסויה סיימה את יום המסחר אף היא בעליות, כאשר חוזי מאי נסגרו ב-1036 סנט לבושל. הכוספה החזירה את העליות החדות של הבוקר וסגרה בעלייה של כ-1.5 דולר לרמת 336.4 דולר לטון. השמן, שקיבל זריקת עידוד מהשמועה שצו נשיאותי יעביר את ייצור הביו דיזל לארה"ב ויצמצם או יסגור את היבוא מארגנטינה. שמועה זו הקפיצה בחדות את מחירי השמן, שעל אף הירידות החדות לאחר הזמת השמועה על ידי דובר הבית הלבן, הצליח לסיים בעלייה של כ-1.3 סנט לפאונד (4%) לרמת 33.93, ומחק ביום אחד ירידות של עשרה ימים. השמן קיבל תמיכה גם מנתוני משרד האנרגיה, שהצביעו על גידול בשימוש בביו דיזל במהלך דצמבר, בדגש על שמן סויה. חשש לבעיות לוגיסטיות בברזיל הוסיף פרמיית סיכון לסויה כבכל שנה בשנים האחרונות.

 

לסיכום, מ"שנכנס אדר מרבין בשמחה". התנודתיות חוזרת לשוק הגרעינים. לא מן הנמנע שהשמועה שנפוצה אתמול היא בגדר "אין עשן בלי אש", וסביר שהנושא עוד יידון בתקופה הקרובה וייצור תנודתיות. ממשל טראמפ הוא משהו חדש ולא צפוי, שהשוק לומד לעכל. השווקים אינם אוהבים חוסר ודאות ומגיבים בהתאם. מהתנועה אתמול אנחנו מבינים ששמן הסויה והתירס "ייהנו" הכי הרבה ממהלך שכזה, ועל כן יש להתמקד בסיכון הזה בהתאם. חודש מרץ מאז ומעולם סיפק כותרות, מהיבול בדרום אמריקה של התירס והסויה ומזג האוויר בארה"ב באזורי גידול החיטה. בסוף החודש יפורסם אחד הדו"חות החשובים של השנה, "כוונות הזריעה", כשהשוק מעריך כרגע צמצום תירס והגדלת שטחי מזרע לסויה בארה"ב. לפני כן, בשבוע הבא ביום חמישי יתפרסם הדו"ח החודשי של ה-USDA לביקוש וההיצע העולמי. שני הדו"חות הקודמים לו סיפקו הפתעות ויצרו מגמה שורית בשוק.

 

מומלץ להדק חגורות.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד