עדכון קצר שוק הגרעינים וזרעי השמן – דו"ח משרד החקלאות האמריקאי האחרון לשנת 2020

    מחבר:
  • עדי פנחס

ביום חמישי פרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, הנתונים מופיעים למטה. הדו"ח תאם את הציפיות בתירס והסויה והצביע על ירידה נוספת במלאים וסיפק הפתעה בחיטה, כאשר הצביע על ירידה במלאים לעומת צפי לעליה. החיטה זינקה בחדות לאחר הדו"ח לעומת התירס והסויה שנסחרו ביציבות יחסית

מדדי המניות בארה"ב ממשיכים לשאוב אופטימיות מהחיסון הקרב ובא, כאשר מדדי הדאו ג'ונס והנאסדק נסחרים קרוב לשיא כל הזמנים. פייזר קיבלה את אישור ה FDA בארה"ב ומודרנה תקבל בקרוב מאוד. מבצע החיסונים מתחיל השבוע בארה"ב , בריטניה וישראל.

בניגוד לאופטימיות מהחיסון, תמונת התחלואה העולמית צבועה בשחור, כאשר מספר החולים המאומתים בעולם עומד הבוקר על 72 מיליון עם למעלה מ 1.6 מיליון מתים.  בארה"ב מספר המאומתים עומד על 16.25מיליון ומספר המתים על 300 אלף! גרמניה מטילה סגר ומגבלות על רקע שיא במספר המאומתים היומי. חורף קשה צפוי לנו בעולם ובאירופה בפרט.

חבית נפט מסוג WTI נסחרת ב 47$ ,שיא של 8 חודשים ,על רקע התקווה לחיסון וההחלטה של אופ"ק להגדיל רק במעט את הייצור בחודשים הקרובים.דיווח מהבוקר על פגיעה במיכלית סעודית במפרץ יוצר חשש להתלקחות נוספת ויכול לגרום לעליות נוספות במחיר. חבית ברנט נסחרת ב50.64$. הנפט כמו שאר הסחורות מקבל רוח גבית גם מחולשתו של הדולר.

עם פתיחת מסחר הלילה בארה"ב, התירס עולה ב4 סנט ונסחר ב 427 סנט לבושל, כאשר היובש בדרום אמריקה נמשך ודו"ח ה USDA לא הביא עימו בשורה בנושא המלאים. התירס היה במצב "קניית יתר" (רץ מהר מידי למעלה) ולכן התיקונים לפני הדו"ח היו בעיקר טכניים. התירס קיבל רק רוח גבית מהחיטה שעלתה בחדות בשבוע שעבר. הספקולנטים ממשיכים בהימור על עליות בתירס אל תוך 2021 כאשר הם מחזיקים פוזיציות לונג של כ 270 אלף  חוזים ואופציות (כ35 מיליון טון!)

החיטה נסחרת הבוקר ב577 סנט לבושל לאחר שהוסיפה 39 סנט בשבוע שעבר בסיכום שבוע תנודתי מאוד שהחל בשפל מחירים של חודשיים והסתיים בשיא של חודשיים על רקע עידכון מלאים כלפי מטה של ה USDA (הצפי היה לעליה במלאים) וידיעות כי הרוסים מתכוונים להטיל מיסים ומגבלות על הייצוא. על פי ההערכות מדובר על מכס של 27.50$ לטון וכמות ייצוא כוללת של 17.5 מיליון טון. בנוסף הUSDA העריך את יבול החיטה ברוסיה ב 84 מיליון טון לעומת העדכון האחרון של משרד החקלאות הרוסי שעומד על 76.8 מיליון. בהחלט שינוי תמונה קיצוני בשבוע אחד בלבד. חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 610 סנט לבושל.  חיטת מאטיף עלתה אף היא בחדות בשבוע שעבר ונסחרת  ב   210יורו לטון למרץ.  מחירי חיטת ים שחור בבורסה ממשיכים לשבור שיאים ונסחרים ב 262$ ! נכון לדו"ח ביום שישי הספקולנטים בלונג של כ45 אלף חוזים בקנזס לעומת שורט של כ5 אלף בשיקגו.

הסויה עולה הבוקר ב 10 סנט ונסחרת ב1170 סנט לבושל לאחר שסיימה את השבוע שעבר ללא שינוי כמעט. הדו"ח היה נייטרלי ויש יאמרו אפילו דובי במידה מסויימת , יחד עם זאת עדיין מסמל תמונה עגומה למדי ביחס מלאי לשימוש. מזג האויר בדרום אמריקה ימשיך להיות במוקד כשכרגע צפי לגשם בברזיל ויובש בארגנטינה בשבוע הקרוב. כוספת סויה נסחרת הבוקר ב381.8$ לטון לאחר שאיבדה כ 5$ בשבוע שעבר . שמן הסויה נסחר  38.70 סנט לפאונד. מחירי שמן הדקל באסיה נסחרים ברמה שלא ראינו מאז מרץ 2011, 3600 רינגט לטון. הספקולנטים צמצמו מעט את ההימור על עליות ועומדים כעת על כ185 אלף חוזים בסויה ,כ 90 אלף חוזים על עליות בשמן וכ62 אלף חוזים ואופציות על עליות בכוספת סויה.

לסיכום

האופטימיות בדבר החיסונים משתלטת על הפסימיות בשווקים הפיננסיים ומדדי המניות בשיא. במציאות, מצב הכלכלה העולמית עגום ותוכניות התמריצים הממשלתיות מחזיקות את הכלכלות הגדולות עד ההשפעה של החיסונים והורדה משמעותית של המגיפה. רוב ההערכות מצביעות על כך שחרף החיסונים, הקורונה והשפעתה יהיו איתנו לפחות עד סוף הקיץ הבא. מצב התחלואה בעולם בהחלט לא מעודד עם תחילת 2021.

ה"אופוריה" בטווח הקצר עדיין מסוכנת שכן השווקים עדיין יכולים לחוות טלטלות לא מעטות לפני סוף השנה ובתחילת 2021 על רקע התפרצות המגיפה, כניסתו של ביידן לתפקיד  והנזקים הכלכליים העצומים שגרמה הקורנה לענפים שלמים בעולם.

בשבועיים הקרובים תיתכן תנודתיות שקשורה בעיקר במימושים של סוף שנה ונפח מסחר דליל על רקע חג המולד וסוף השנה.

שוק הגרעינים וזרעי השמן ימשיך ככל הנראה במגמה השורית לאור המלאים הקטנים והביקושים הגבוהים. העידכון האחרון לשנה זו בדבר מצב המלאים ממשרד החקלאות האמריקאי לא הביא עימו כאמור בשורה גדולה. ככל הנראה המחירים ימשיכו להאמיר גם בתחילת 2021. יחד עם זאת פוזיציית הספוקלנטים הגדולה, מימושים של סוף השנה ומצב המאקרו בעולם עשויים לייצר תנודתיות גבוהה ולאפשר למי שלא התכסה , להרחיב כיסוי בהמשך.

רק בריאות לכולם.
בברכה,

עדי פנחס

מנכ"ל
איי.סי.פי קומודקס בע"מ
מתחם סוהו , אזה"ת פולג
073-2725040
052-3932957