מהנעשה בארגון פברואר 2022‎‎

המלחמה באירופה נותנת אותותיה ומעלה בחדות את מחירי הסחורות שהיו גבוהות גם לפני הפלישה הרוסית

כידוע לכם, רוסיה ואוקראינה מהוות 30% מייצוא החיטה העולמי ו 60% מייבוא החיטה לישראל. הבעיה בשווקים איננה רק המחיר שמאמיר, אלא האם בכלל ניתן יהיה לספק את החיטה. אנו יודעים כי יבואנים מחפשים אלטרנטיבות במדינות אחרות.

חיטה:

כאמור מחיר החיטה בבורסה נוסק ואין יכולת לצפות מה יקרה בחודשים הקרובים. על כן, אנו ממשיכים לרכוש עבור המגדלים הגנות על המחיר הכי טוב האפשרי. נכון לעכשיו, רכשנו את כל הפולים שהוצאו והוזמנו לקציר 2022. להזכירכם, חיטת שמיטה נמכרת ע"י הארגון. זוהי תקופה בה נדרשת סבלנות, אחריות ואיפוק עד שיתבהר המצב.

בצורת בנגב:

החודש נערך סיור מקדים עם אנשי מס רכוש באזור קו הבצורת לצורך התרשמות ראשונית מהשדות. כפי שדווח לכם, ישנם שטחים שנבטו מוקדם והזדקנו בעקבות עצירת הגשמים. לשטחים אלה פוטנציאל יבול נמוך ביותר. אנחנו מתכננים סיור נוסף במהלך השבועיים הקרובים ומתכננים סיור עם כל ועדת הבצורת לסוף החודש.

קציר ירוק בעוטף עזה:

בשנים האחרונות המדינה נתנה תמיכה לקציר מוקדם של שדות בעוטף עזה, במטרה להימנע משריפת שדות בעקבות עפיפונים ובלוני תבערה שנשלחים מעזה אל העוטף. אנו נמצאים בהידברות לגבי התמיכה לשנה הנוכחית ומקווים שמאמצינו יישאו פרי. נעדכן בהקדם ככל שנדע יותר פרטים.

מזונות גסים:

כל הנאמר לעיל משפיע גם על מחירי המזונות הגסים. אנו ערים למצב וממליצים למגדלים המעוניינים, לחדד את העיפרון ולסגור עסקאות הוגנות ובאחריות. בכל מקרה, יש לוודא שיש הסכם חתום לפני ביצוע כל פעולת קציר.

פגישות עם התאחדות יצרני החלב:

אנו ממשיכים לקיים פגישות עם אנשי ההתאחדות בליווי יועץ ארגוני ובכוונתנו לטפל במגוון נושאים משותפים לטווח הבינוני והארוך: מחקר, שיפור המידע בכל הקשור להיצע ולביקוש, לוגיסטיקה, שרשרת הערך ועוד. זהו תהליך ארוך שבסופו אנו מייחלים לשיתוף פעולה פורה ולאורך זמן בין הצדדים.

פגישה עם מנכ"לית משרד החקלאות:

החודש נערכה פגישה עם מנכ"לית המשרד בה הצגנו את כל העבודות שהכנו בנושא פיתוח ואסטרטגיה לגד"ש. מצאנו אוזן קשבת לכל שורת הנושאים שהעלנו ונאמר לנו כי המשרד מכיר במעמד המיוחד ובחשיבות הגד"ש, ותומך בהמשך הסדר הלינקג' בחיטה.

שיווק משותף שעורה:

במהלך החודש הקרוב אפנה אליכם במטרה לאגד את שיווק השעורה כפי שעשינו בשנתיים האחרונות. עדיין לא ידוע באיזה מחיר תימכר השעורה אך חשוב להכין עצמנו ולדעת מה יש באמתחתנו לצורך ניהול מו"מ לעסקה עתידית.

הסכם שעועית:

בחודשים האחרונים עסקנו בניסיונות להגיע להסכם תלת-שנתי בנושא השעועית עם סנפרוסט. לאור העובדה שלא הצלחנו להגיע לעליית מחיר כפי שציפו מאיתנו המגדלים, החלטנו שלא לאשר פרסום הסכם בשלב זה. נמסר לנו שסנפרוסט מציע למי שמעוניין לגדל השנה (2022) תוספת מחיר של 2%.

סיכום שנה ארגון עובדי הפלחה:

לפני מספר ימים ערכנו מפגש פרונטלי ראשון לאחר שנתיים זומיות, של סיכום שנת 2021 ויעדים לשנת 2022. האירוע נערך בחממה האקולוגית בעין שמר, שמהווה חוויה בפני עצמה. נהנינו להיפגש ומקווים שהמפגשים הבאים ימשיכו להיות פנים אל פנים ובהשתתפות מגדלים רבים.

מאחל לכולכם חודש מרץ טוב, אדר שמח וגשמי ברכה לדרום!

שלכם,

דורון אליהו 050-7779897, doron@falcha.co.il