מהנעשה בארגון – דצמבר 22‎‎

נפרדים משנת 2022 , שנה חדשה בפתח, ממשלה חדשה בפתח, שר חדש ואופטימיות זהירה… הגשמים שירדו בשבוע שעבר, אמנם הגיעו באיחור רב אך הצליחו להחזיר טיפה את הצבע ללחיים… ובינתיים חווים שוב עצירה בגשמים. מקווה שמה שעוד לפנינו ישנה את תמונת המצב

בשבוע שעבר נפרדנו באופן רשמי מעודד כהן – רומ"אי של עמק יזרעאל. מאחלים לו הצלחה והמשך עשייה ברוכה ומאחלים לשגיא מרק שהחליף אותו הצלחה רבה והמשך שיתוף פעולה פורה.

חיטה:

  1. תמיכת משרד החקלאות עבור שנת שמיטה – עם כתיבת שורות אלה, התקבלה הודעה כי השבוע יועברו כספי התמיכה. לצערנו, התקציב שעמד למשרד בתחילת הדרך קוצץ… הווה אומר שמחיר התמיכה יעמוד על 77 ₪ לטון כולל מע"מ.ברגע שיתקבל התשלום בארגון, תידרשו להנפיק לנו חשבוניות בהתאם כדי שנוכל להעביר את התשלום אליכם.
  2. לאחר הגעה לפשרה עם הזכיינים לגבי השתתפות בהובלה יבשתית של החיטה שהגיעה ממגדלים בצפון, התקבל אצלנו התשלום. מדובר על תוספת של מספר שקלים בודדים לטון עבור מגדלי הצפון אותו נשלם בימים הקרובים.
  3. מכרז חיטה חדש לשנת 2023 פורסם בחודש שעבר וזכו בו 3 זכיינים. המכרז אמור להימשך 4 שנים עם אשרורו מחדש בכל שנה. אין כל שינוי בפרמטרים או בחישוב הפרסים והקנסות. יש שינוי בכמות המאושרת כמלאי חירום והיא עומדת על 115 אלף טון בלבד עם אפשרות להגדלת הכמות ב 40% בהחלטת משרד החקלאות. (בעבר הכמות עמדה על 165 אלף טון ללא הגדלה).
  4. מחיר החיטה בבורסה ממשיך להיות גבוה והוא נע סביב 400 $ לטון (1,400 ₪ ).

פיצויי בצורת:

ככל הידוע לנו, הותר ה"פלונטר" שגרם לעיכובים בתשלומי הפיצויים לנפגעי הבצורת. אנשי מס רכוש אמורים ליצור עמכם קשר לצורך איסוף הנתונים. מקווה שהנושא יהיה מאחורינו בחודש הקרוב.

קנט:

אושרה בקנט תוספת פיצוי של 1 מיליון ₪ למבטחים ביטוח הכנסה באזורים הנפגעים. התוספת תועבר למגדלים ישירות מהקנט בשבועות הקרובים.

ירקות לתעשייה:

  1. עגבניות לתעשייה – נוסח הסכם לשנים 2023-2025 הועלה לאתר הארגון. חשוב שכל מגדל יחתום על חוזים מול המפעלים איתם הוא עובד. מאחלים עונה מוצלחת.
  2. תירס – החל מו"מ להסכם תירס לשנים 2023-2025. כרגע לא יודעים להגיד מתי יסתיים המו"מ ו/או האם נצליח להגיע להסכם. אני מציע להמתין לעדכונים שלנו בדבר התקדמות המו"מ.
  3. שעועית – טרם החל המו"מ ואנו מטפלים בעניין אירוע לא פשוט של השהיית סחורה של שעועית סתיו שהגיעה וטרם נארזה וטרם שולמה התמורה עבורה.

מזונות גסים:

לאחר נסיונות רבים להגיע להסכמות בדבר מחירי המזונות הגסים ברמה הארצית, הוחלט כי הנושא יועבר לטיפול אזורי כך שכל אזור יתנהל מול הלקוחות שלו באופן עצמאי. בחלק מהאזורים חלה התקדמות מסוימת ואנו מקווים כי יגיעו להסכמות.

אני מאחל לכולם שנה אזרחית מוצלחת ושהגשמים שעוד יגיעו יצליחו לתקן את העוול שנגרם לשדות ולחקלאים.

שלכם,

דורון אליהו doron@falcha.co.il 050-7779897