ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - אפריל 2007

 

חיטה

ערב קציר החיטה, ונראה שלמרות תהפוכות מזג האוויר בתחילת העונה, סופה נראה סביר, ולפנינו עונה פחות או יותר סבירה.

רמות המחירים, נכון לבוקר זה, הן כפי שהיו בשנה שעברה, כ- 230-240 $ לטון, לחיטה בסיסית.

כפי שכבר מסרנו, השנה נקלוט חיטה ב- 4 משטחי קליטה: בנגב – בנתיבות וביושיביה; במנפטת הדרום; במנפטת העמק – במגדל העמק.

חב' ההשגחה תהיה השנה: "ג'סקו", ונקווה שהעסק יעבוד בסדר מבחינת הדו"חות והבדיקות.

תחנות הקבלה ייפתחו השנה ב- 6 במאי, יום ראשון, ונקווה שהכל יהיה בסדר. חוזה עם הזכיינים טרם נחתם ואנו תקווה שייחתם בימים הקרובים. אנו עושים מאמצים גדולים בכדי שכך יקרה !

בצורת - בתחילת שבוע הבא, נעשה סיור נוסף עם ועדת בצורת בנגב. נראה שבשוליים תהיה גם השנה, לצערנו, בצורת. נקווה שלא תהיה רחבה. בכל מקרה, אנו נערכים מבחינת הטופסולוגיה, בהנחה שתוכרז בצורת.

חלבון - לפי מה שנראה בדו"חות פסטרנק-באום לגבי נושא החלבון, הפרמיות על חלבון נמוכות מאד, עד לא קיימות, ויש לקחת מצב זה בחשבון כאשר אנחנו באים לערבב חיטה לטובת שיפור רמת החלבון. יש לבדוק את העניין בקפידה. נכון לעכשיו, ערבוב לחלבון מעל חלבון אדיש – לא כדאי. אני תקווה שהעונה תעבור בקלות, עם יבולים סבירים, מחירים ברמות הנוכחיות ושהדולר יתחזק. 

 

חימצה

השדות נראים בהחלט יפים, והשרבים לא הזיקו במיוחד, כך שנזק גדול כרגע לא נראה.

רמות המחירים נשמרות ברמות של 3.1-3.2 ₪ לק"ג, זהו בהחלט מחיר טוב ונקווה שימשיך כך. יש להמשיך לשמור על השדות: השקייה, טיפול נגד מחלות, וכו', ונקווה שנקצור יבול יפה.

אנחנו שומעים על מצב בו מגדלים רבים נפגעו על ידי אסכוחיטה קשה, עם 3-4 טיפולים לשדה, וגם זה לא כל כך עוזר, בעיקר בזן הספרדי. נראה לי כי אנחנו חייבים לתת דעתנו למקורות הזרעים. מצב בו זנים מסויימים מגיעים אל מגדלים מסויימים, ממקורות לא ידועים ולא מסודרים, מביא למצב בעייתי בהמשך הגידול ויש לטפל בנושא בדחיפות ונחרצות.

 

חמניות

השדות מתחילים לקפוץ ו"לסגור". אנחנו ערב הפריחה, כאשר השדות, על פני כל הארץ, נצבעים בצהוב יפה. נראה שהנביטות השנה טובות בסך הכל, ונראה שפחות או יותר חברות הזרעים התגברו על נושא אחוזי הנביטה. כמובן שמחיר הזרעים הוקפץ כלפי מעלה ויש לנסות לעצור את עליית המחיר בהמשך.

 

אבטיח לגרעינים

השדות נראים יפים. המחירים גם הם ברמות של 13-14 ₪ לק"ג, בהחלט מחיר יפה לעונה הקרובה. אני מזכיר לכולם לחתום על ההסכמים לפני, ולא להמתין לסוף, שאז אנו בידיים של הסוחרים וללא יכולת השפעה.

 

כותנה

נזרעו כ- 120 אלף דונם, רובם פימה, כ- 25 אלף דונם אקלפי. נקווה שרמות המחיר ישתפרו. לפחות לפי מחירי ההובלה, המצב לא מי יודע מה.

 

תירס גרעינים

למרות שהגענו להסכמות עם "אמבר" ופרסמנו למגדלים, לא התקבלו עד היום שום פניות לשיווק של גרעיני תירס למכוני התערובת. נכון הוא, כי מחירי התירס ירדו בשבועות האחרונים, אך עדיין, הגידול הוא בהחלט אלטרנטיבה. התאריך האחרון בו אפשר להצטרף – אמצע מאי.

 

ירקות תעשייה

אפונה - אנחנו נמצאים שבוע לפני סיום קטיף האפונה. נכון להיום, המצב יחסית סביר. נקווה שרוב השדות ייקלטו במפעלים ולא נזדקק לייבש שדות. ובמידה וכן, אנחנו מתארגנים. השנה אנחנו רואים כי כמות גדולה מדי של אפונה מגיעה למפעלים, כאשר בתוכה נמצאים קוצים. חשבנו שכבר התגברנו על התופעה הנ"ל, אך כנראה ששוב יש להזכיר לכולנו, שיש לטפל בשדות לפני הזריעה, או לפני הנביטה. אסור להזניח את העניין ולחזור למצבנו לפני 3-4 שנים.

ב"שאר הירקות" – תירס ועגבניות – הזריעות והשתילות מתקדמות לפי הסדר ובינתיים אין הרבה מה להוסיף.

 

 

  

מחירי תחמיצים ושחת (כפי שפורסם גם בעלון הקודם)

 

תחמיץ תירס           610 ₪ לטון ח"י בקמה

תחמיץ סורגום         495 ₪  "     "     "

שחת דגן                 640 ₪   לטון במתבן

שחת בקיה              720 ₪    "       "

שחת תלתן/ אפונה    690 ₪    "        "

שחת אספסת           950 ₪     "        "

קש חיטה                350 ₪    "         "   

 

 

ומשהו כללי

שמיטה - אנחנו נמצאים בהכנות לשנת השמיטה. על כולם לפנות לרבנות, לפי הפרסומים באתר הארגון ובמכתבים אליכם, ולבקש לחתום על "היתר מכירה". הרבנים ואנשי השמיטה אמורים להגיע לכל מגדל ומגדל, מה שייקח המון זמן ולא בטוח שיגיעו לכולם בזמן (להזכירכם שוב: השמיטה מתחילה ב- 13/9) ולכן, אל תמתינו לרגע האחרון ! כבר היום יש לפנות ולעדכן, בכדי שלא נמצא את עצמנו ביום הקובע, ללא היתר מכירה וללא אפשרות לשווק את התוצרת.

 

 

 

                                                        בברכת קציר מוצלח,

 

                                                                פיני מהר"מ

 

   

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד