נשק חדש נגד פחת ביבולים

    מחבר:
  • שלמה שמואלי

חברה ישראלית בשם טראניס פיתחה מערכת לזיהוי עשבים המבוססת על ראייה ממוחשבת, לוויינים ורחפנים ומדווחת בזמן אמת על העשבייה בשדה

הפחת ביבולים של גידולי המזון גורם לחקלאים הפסדים עצומים. עם הגידול הצפוי באוכלוסיית העולם, הצמצום בשטחי הגידול והמחסור במים, שהולך ומחמיר, העתיד אינו מאיר פנים. בימינו, הפחת מסתכם ב-50 מיליארד דולר לשנה, כלומר, כמעט שליש מן היבולים הולך לאיבוד.
מאידך, שילוב של כמה טכנולוגיות, שנקראות "חקלאות מדייקת" או "תבונה חקלאית", אמורות לעזור לצמצום הפחת במידה רבה.

בימינו, הדרך המקובלת להילחם בעשבייה היא יישום של קוטלי עשבים במינון גבוה. אבל מכיוון שיש מעל 8,000 מיני עשבים, מלבד כמה כימיקלים ייחודיים, על החקלאי להשתמש לעתים קרובות בכמויות גדולות של קוטלי עשבים. שוק קוטלי העשבים, המחלות והמזיקים בארה"ב בלבד מוערך ב-10 מיליארד דולר לשנה.

חברה ישראלית בשם טראניס (TARANIS) הסירה לאחרונה את הלוט מעל מערכת חדשה לזיהוי עשבים. מערכת זו משלבת ראייה ממוחשבת, עם צפייה באמצעות לוויינים ורחפנים. המערכת מיועדת לדווח לחקלאי בזמן אמת אילו עשבים מתחרים בגידול שלו, כדי שיוכל להילחם בהם בזמן הנכון ובצורה יעילה. בחברה מועסקים 120 אגרונומים ויש לה את רוב הידע הקיים בעולם לזיהוי עשבים. לדברי מנכ"ל החברה וממייסדיה אופיר שלאם המוצר של טראניס מקל על החקלאי ומאפשר לו לזהות אלפי עשבים שונים, ולפעול מראש כדי לצמצם את הפחת בגלל עשביה, חרקים, ומחלות שונות. עד כה התמקדה החברה בגידולים כמו תירס, כותנה, קני סוכר, סויה, חיטה ותפוחי אדמה, המהווים 70% מכלל גידולי המזון, ובעתיד צפויה לפתח פתרונות גם לגידולים נוספים.

לאתר של חברת טראניס >>

הדמיה של שדה במערכת של טראניס
הדמיה של שדה במערכת של טראניס