מסקלת קלה לאיסוף אבנים

    מחבר:
  • עמוס לילינפלד

נתונים מתוך Profi.
אם יש לכם טרקטורון או טרקטור משא ובעיה של אבנים בשדה, אז ה-Stoneless, מסקלת האבנים הנגררת, יכולה להיות בדיוק הפתרון.

הכלי פותח על ידי סורן קריסטנסן הדני, שבילה שנים רבות בניקוי אבנים באופן ידני משדות החווה שלו, המשתרעת על 400 דונם.
"זו הייתה עבודה מעייפת שצריך לעשות כל שנה", הוא נזכר. לאחר חיפוש אחר פתרון חכם יותר הוא הגיע למסקנה ששום דבר גדול לא קרה בתחום איסוף האבנים בשנים האחרונות.

אז, הדני היצירתי התחיל לעבוד בכדי לתכנן פתרון שיהפוך את העבודה להרבה יותר קלה.
אבות הטיפוס הראשונים היו מוכנים לבדיקה ב-2018, והמכונות המסחריות הראשונות פעלו בדנמרק ב-2019.

המסקלת Stoneless בנויה מפלדה מגולוונת (משקלה 400 ק"ג,כשהיא ריקה), מתוארת כמכונה פשוטה וגמישה המאפשרת לחקלאי לאסוף אבנים בשילוב שלל העבודות האחרות בחווה.

כוח העבודה הדרוש להפעלה הוא טרקטורון בעל נפח של 500 סמ"ק ומעלה, התפעול מתבצע באמצעות תיבת בקרה על הכידון. כאשר נתקלים באבן בקוטר של 6 עד 50 ס"מ, המפעיל מוריד זרוע סיבובית של  הרמה המופעלת הידראולית, ניתן גם להוריד אותה כדי לשלוף אבנים מהאדמה.

לאחר מכן הזרוע דוחפת את האבן למעין יעה שמוביל את האבן,לתוך מיכל בעל קיבולת של 500 ק"ג ,לטענת היצרן ניתן לפנות אבנים בהספק של עד 10 דונם לשעה, וארבעת הגלגלים הרחבים מונעים הידוק קרקע, ועוזרים להגן על יבולים צעירים.

יותר מ-300 יחידות נמכרו בדנמרק בארבע השנים האחרונות. הוא נראה לראשונה בבריטניה בתערוכת LAMMA 2022, זכה לתגובות חיוביות והחברה היתה עסוקה  ברוב השנה שעברה בהקמת רשת סוחרים בבריטניה ובאירלנד.

מר קריסטנסן בטוח שלהמצאה שלו יש פוטנציאל עצום. המסקלת מספקת מענה לאתגרים של מציאת כוח אדם מוסמך, והופכים את איסוף האבנים לפעילות קלה שמשתלבת בעבודות השוטפות בחווה.

ניתן לצפות בסרטון הכלי בפעולה באתר החברה בקישור הבא:
https://www.youtube.com/watch?v=kJH_UpnQvqY