הריסוס החכם

    מחבר:
  • שלמה שמואלי

החברות Bosch (במחלקת xarvio Bosch) ו- BASF, (שהיא החברה הגדולה בעולם לכימיקלים), משתפות פעולה, מאז שנת 2016, בפיתוחה של טכנולוגיה חדישה שהם קוראים לה: "הריסוס החכם" (SMART SPRAYING). טכנולוגיה זו נועדה לאפשר, בעזרת הכושר להבדיל בין הגידול לעשבים, ריסוס יעיל יותר, ביחד עם חיסכון בכימיקלים

מבוסס על פרסום החברות השותפות בפרויקט, 7.1.19

כאשר המרסס מתקדם בשטח, המצלמות מצלמות את הצמחייה שמתחת למוט הריסוס. מערכת הבקרה המתוחכמת, מנתחת את הצילומים ומבדילה בין צמחי הגידול לבין עשבים. על פי הניתוח, היא פוקדת על הפומיות להיפתח רק על העשבים. לפיכך "קרחות" בשטח, לא מקבלות תרסיס. כל התהליך, החל מהסריקה ועד לזיהוי העשב והיישום, אורך רק כמה אלפיות השנייה.

חברת "בוש" מתמקדת בחיישני הצילום, בניתוח הצילומים ובשליטה על מערכת הריסוס. הנתונים של סריקת השטח והיישום, נשמרים כמפות, לשימוש עתידי של החקלאי, ולהשוואה לחלקות אחרות. בצורה זו, אפשר להשיג הדברה טובה של העשבייה, עם הקטנת השימוש בכימיקלים. כך תושג הגדלה ביבולים, עם הקטנה בהוצאות הגידול.

הניסויים של המערכת הראשונית שנערכו באירופה, בדרום ובצפון אמריקה, הניבו תוצאות מעודדות מאוד. כך קיבל המיזם זריקת עידוד להמשך פיתוח ושיכלול, עד  להשגת מערכת מסחרית.

Smart-Sprayer-Chart