עדכון שוק הגרעינים

    מחבר:
  • עדי פנחס

22.10.2019

ביום חמישי האחרון פרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי. הנתונים בגוף הכתבה. העובדה שהמשרד החקלאות האמריקאי היה (שוב פעם) אופטימי הרבה יותר לגבי המלאים מההערכות המוקדמות, גרמה לירידות חדות לאחר פרסום הדו"ח. דיווחים ביום שישי על "הפסקת אש" במלחמת הסחר ושלגים באיזורי הגידול גרמה לסיבוב חד ועליות מחירים לשיאים של חודשיים. נתוני האיכויות והתקדמות הזריעה יפורסמו היום בלילה בעיכוב של יום ,לאור העובדה שהאמריקאים חגגו את "קולומבוס דיי". המסחר אתמול עם פתיחת שבוע המסחר היה שקט באופן יחסי בגלל החג.

USDA

בזירת המאקרו דיווחים כאמור על התקדמות משמעותית במגעים בין ארה"ב לסין וקירבה להסכם כולל נתנו ביום שישי רוח גבית לכלל השווקים. אתמול הסינים טענו "שנדרשות הבהרות" לפני החתימה על ההסכם וציננו מעט את ההתלהבות.  בנוסף טענו הסינים שהציפייה שיקנו ב 50 מליארד דולר סחורות חקלאיות , לא ממש ריאלית בשלב זה.  טראמפ הטיל אתמול מכסים על יבוא פלדה מתורכיה ומתכנן סנקציות כלכליות נוספות , לאור ההתקפה של תורכיה על מעוזי הכורדים בסוריה. באירופה שבועיים לפני התאריך הרישמי של הברקזיט ועדיין לא נראה פתרון מוסכם על כל הצדדים שמבינים שיציאה לא מסודרת יכולה לערער אף יותר את הכלכלה המקרטעת גם ככה.

מחירי הנפט שזינקו בחדות בחודש שעבר לאחר מתקפת הרחפנים על מתקני הנפט הסעודים, ירדו מתחת לרמתם ערב המתקפה ,על רקע החידוש המהיר של הפעילות והתפוקה.  חבית WTI נסחרת כרגע בכ 53$ וחבית מסוג ברנט נסחרת באיזור 59$.

התירס נסחר הבוקר ב-394 סנט לבושל, שיא של למעלה מחודשיים לאחר שבמהלך המסחר אתמול חצה את קו ה 400 לראשונה מאז יולי. דו"ח ה USDA העריך את היבול בכ95 מיליון בושל מעל הערכות האנליסטים. גם המלאי בארה"ב וגם העולמי הוסיפו כ 4 מיליון טון כתוצאה מההערכה זו. שלגים באיזורי הגידול עדיין עשויים לגרום נזק כבד ליבול בשבועיים הקרובים. החקלאים והסוחרים יעקבו מקרוב. הספקולנטים חוזרים להמר על עליות בתירס ומחזיקים 87 אלף חוזים בלונג בשילוב עם אופציות.

החיטה נסחרת הבוקר ב 421 סנט לבושל  לאחר שזינקה ב15.5 סנט בשבוע שעבר. הדו"ח היה נייטרלי יחסית לחיטה.  חיטת שיקגו נסחרת ב 505 סנט לבושל וממשיכה לשמר פער היסטורי ממחירי חיטה קשה. מחירי חיטת ים שחור ממשיכים להתחזק כשהחקלאים המקומיים לא ממהרים למכור את שארית המלאי. חיטת ים שחור לנובמבר נסחרת ב205$ שיא של חודשיים כאשר המחיר לרבעון הראשון הוא מעל 211$ . חיטת מאטיף נסחרת בכ180 יורו לטון שיא של שלושה וחצי חודשים. עדיין קיים חשש לאיכות היבולים בקנדה וארה"ב . מצריים שהודיעה שקנתה מספיק חיטה לחמישה חודשים קדימה קנתה שבוע שעבר למעלה מ 200 אלף טון הספקת נובמבר. הספקולנטים בהימור על ירידות בחיטה,כאשר בחיטת שיקגו שורט של כ22 אלפים חוזים, לעומת שורט בקנזס של כ4000 חוזים.

סויה נסחרת בשעה זו ב 935 סנט לבושל הרמה הגבוהה מאז יוני . כוספת סויה נסחרת ב309 דולר לטוןשמן הסויה נסחר ב 30 סנט לפאונד . דו"ח ה USDA  היה שורי באופן יחסי לסויה, לאחר שההערכות היבול והמלאי עודכנו כלפי מטה בשיעור מעט גבוה מהצפוי. נתוני היצוא עדיין מפגרים משמעותית והסכם עם הסינים יכול בהחלט להטיב עם מחירי הסויה לקראת סוף השנה. הספקולנטים עברו ללונג בסויה לראשונה מאז תחילת הקיץ והם מחזיקים 34 אלף חוזים, בכוספת סויה לונג של כעשרת אלפים חוזים ולונג של כ 54 אלף חוזים בשמן .

לסיכום

המומנטום השורי נמשך בגרעינים שנסחרים ברמה הגבוהה ביותר שלהם מזה חודשיים עד שלושה. התקווה שהסכם להפסקת מלחמת הסחר מתקרב , האפילה על תוצאות דו"ח USDA דוביות למדי וסימנה שבוע רביעי ברציפות של עליות מחירים. הסינים כאמור מצננים מעט את ההתלהבות הבוקר והשוק מגיב בירידות ( אם כי קלות בשלב זה )

היום נקבל עידכון איכויות והתקדמות זריעה כמו גם תחזית מזג אויר להמשך ,כשבהחלט קיים איום ליבולים בשלב זה מכיוון השלג והקרה. התנודותיות חוזרת לשוק וחשוב לעקוב מקרוב ולנהל סיכונים בהתאם.

מועדים לשמחה

עידכונים בהמשך,

עדי