דגן – עדכון גידולי שדה נגב – 10.7.19

    מחבר:
  • איציק אמיתי


סיום עונת הקציר

השבוע הסתיימה קבלת החיטה המקומית במחסני המלאי חירום ברחבי הארץ. סה"כ נקצרו כ-82,000 טון ומתוכם כ-24,000 טון חיטה של מגדלי משקי הנגב.

כל החיטה שנקצרה בנגב הייתה איכותית ביותר, למעט כ-120 טון של חיטת אל חזור. מדדי האיכות הממוצעים של חיטת משקי הנגב הנם: הקטוליטר – 82.3, לחות – 10.3, חלבון – 12.7, גלוטן רטוב – 28.9, גלוטן אינדקס – 92.6, פסולת – 0.4%.

מחיר החיטה הסופי ייקבע לקראת סוף החודש כמו גם הפרס על החלבון. על פי הערכתינו, המחיר הסופי של החיטה ינוע סביב 246 דולר/טון וגובה הפרסים יעמוד על 6-8 דולר /טון.

להזכירכם, השנה הינה שנת בצורת מהקשות שידענו בחלקים נרחבים של הנגב ומס רכוש מתארגן בקצב שלו להעביר את כספי פיצויי הבצורת לזכאים.

כמיטב המסורת אנו מתארגנים לקראת אירוע סיום הקציר בנגב, שיתקיים השנה בבריכת השחייה של קיבוץ מגן, ב-15.8.19, בשעה 19:30. הזמנות מסודרות ייצאו בקרוב.

כנס דשן הצפון בדרום

בתחילת חודש יוני התקיים במסמיה מפגש עם נציגי דשן הצפון, שאורגן ע"י משקי דן. במפגש נכחו מגדלים מהדרום ומהנגב, ובו הציגו אנשי דשן הצפון את פעילותם והישגיהם בתחום פיתוח ושיווק דשנים לסוגיהם השונים. אין ספק שהחברה, שבבעלות ארגוני הקניות הקיבוציים, הפכה להיות גורם משמעותי בקרב חברות הדשנים בארץ ועלינו לשמור עליה ככזאת ע"י רכישה משמעותית של דשנים.

בסוף המפגש שמענו הרצאה מרתקת מפיה של פרופ' רחל אמיר על צמחים מהונדסים והפוטנציאל הגלום בהנדסה גנטית של צמחים.

כנס יזמות קנאביס רפואי 2019

השבוע השתתפתי בכנס קנאביס רפואי עם עוד כ-500 משתתפים מהתנועה הקיבוצית ומתנועת המושבים ומקרב העוסקים בתחום הקנביס הרפואי. הכנס התקיים בקרית שדה התעופה ומצאתי עצמי מקשיב ברוב קשב לדברים שנאמרו שם. בכנס נדונו נושאי הרגולציה, כיצד ומה יש לעשות לקבלת אישורים לגידול הקנאביס, שרשרת הערך של הגידול משלב הגידול ועד הפצתו בבתי המרקחת, בחינת כדאיות ההשקעות בתחום הקנאביס, וכיצד להשתלב בעסקאות בינלאומיות בתחום. כמו כן התקיים פאנל מעניין במיוחד, בהשתתפות חוקרים ומדענים בתחום, בנושא פיתוח וחדשנות, בעיקר של זנים ומוצרי פארמה.

אני, שאיני קרוב לתחום, למדתי עליו רבות, גם אם רק על קצה המזלג, ולהפתעתי נוכחתי לדעת שבנגב יש לא
מעט משקים וחקלאים שמגלים התעניינות ואף מעורבים מעשית בתחום גידול הקנאביס.

למרות הקשיים והסיכונים העומדים בפני המעוניינים, התחום טומן בחובו גם אפשרויות גדולות להצלחה
ולשגשוג. יאללה, תרימו את הכפפה!

גידולי שדה נגב

כמדי שנה אנו מקיימים את האסיפה השנתית בשלהי חודש אפריל. השנה עדיין לא התקיימה האסיפה כי נדרשנו לקיים חשיבה מחודשת על מטרות התאגיד ואופן פעילותו. הוקם צוות מקרב חברי ועד ההנהלה, שיבחן את הנושא ויביא המלצות לאסיפה, כולל שמות מועמדים למנכ"ל התאגיד ולחברי ועד ההנהלה החדש שייבחרו.

בכוונתנו לקיים את האסיפה בתחילת ספטמבר ולצאת לדרך חדשה או ישנה. אינפורמציה עדכנית תימסר לחברים לכשתהיה.

משקי הנגב

לידיעתכם, ארגון משקי הנגב עומד להעתיק את משרדיו למתחם אבשלום, ליד בית קמה, כנראה בסוף שנה זו. כולנו תקווה שצעד זה יקרב עוד יותר את משקי הארגון לארגון וגם את החקלאים שבינינו לפעילות של הארגון הנושקת לתחום החקלאי. בהצלחה לכולנו!