ה- XAVER החדש של FENDT

    מחבר:
  • שלמה שמואלי

ה- XAVER החדש של FENDT, הוא רובוט מיוחד, שאורכו שני מטרים ומשקלו הבסיסי הוא 150 ק"ג, אשר מיועד לבצע הרבה משימות בדיוק רב. הוא פותח ביחידה לזריעה המדייקת של חב'AGCO , עם אגף הפיתוח וההנדסה המתקדמת של "פנדט". באגף זה, פועלים כבר משנת 2017, על נושאים אסטרטגיים, כמו התפשטות הטכנולוגיה והרובוטיקה. דר' Benno Pichlmaier, מנהל הטכנולוגיה הגלובלית, מסביר דברים על הרובוט

מבוסס על כתבה של היצרן לעיתונות, יולי 2020

בתכנון החדש של ה- XAVER, הוא בעל שלושה גלגלים, כשההיגוי נעשה בגלגל  האחורי הבודד. גלגלים גדולים, מגדילים את שטח המגע, מגדילים את מרווח הגחון ומאפשרים סיבוב מהיר בשולי השטח. הגלגל האחורי, משמש גם להידוק הקרקע על פס הזריעה. בקרקע כמו חמרה, יש להוסיף לו משקלות. כאשר הוא עמוס לגמרי במשקלות, משקלו הוא 250 ק"ג.

לצורך הזריעה, יחידת הזריעה מדגם vSet, המשולבת בתוכנה, מפילה זרעים בודדים, בדיוק של סנטימטר אחד, לאורך השורה. למעשה, הזרע נופל אל תלם קטן, על ידי מהדק גמיש. הם פועלים להתקין בעתיד "הידוק חכם". עומק ההטמנה של הזרע, נקבע בעזרת חיישנים, שמודדים את הטמפרטורה של הקרקע, הלחות, אחוז החומר האורגני ושאריות של צמחים באדמה.

נפח מיכל הזרעים הוא 20 ליטר, שמיועד להספיק לזריעת 9000 זרעים בדונם. המצבר שמספק את הכוח לרובוט, הוא בעל הספק של 2.6 קילוואט לשעה ומאפשר עבודה של שעה וחצי, בין טעינה לטעינה.

הרובוט מצויד בתוכנת הנחיה מסוג VarioGuide והפלטפורמה FendtONE,  מאפשרת החלפה של נתוני השטח, בין הרובוט לטרקטור וגם למסד נתונים. הרובוט ממפה את כל הגידולים המקובלים, דבר שמאפשר משימות שונות לאחר הזריעה, כמו הגנת הצומח, בקרת עשביה מכאנית ודישון. הדרישה המוקדמת להפעלה, היא כיסוי אמין של רשת תקשורת.  בהמשך, הם יפעלו להפצת היישום הדיגיטלי, עם הרחבה של רשת G5 בגרמניה ובשאר העולם.