מהפכת הדיגיטל הבאה בעולם החקלאות

שיתוף פעולה חדש בין Bayer Crop Science לקבוצת המסחר האלקטרונית עליבאבא, יצר בלוקצ'יין המבוסס על מערכת מעקב חקלאית לשיפור הפעילות העסקית בענף החקלאות המתקיימת באינטרנט

מבוסס על כתבה שפורסמה באתר AFN

02.10.2019

חברת השירותים הפיננסים של ענקית המסחר האלקטרונית עליבאבא, Ant Financial, חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת BAYER CROP SCIENCE. יחדיו, הן יצרו מערכת חדשה לניטור מוצרים חקלאיים, המבוססת על פעילות עסקית מאובטחת באינטרנט (בלוקצ'יין). שתי החברות מבקשות להגביר את היעילות לתעשיית המזון והיבול עם הטכנולוגיה החדשה, במטרה לעזור לחקלאים להגדיל את רמת התשואה שלהם, ולהבטיח כי היבול שלהם יהיה תמיד באיכות הגבוהה ביותר.

"אנחנו מתרגשים מהאיחוד עם חברת Bayer Crop Science. יחד אנו חוקרים את היישום של טכנולוגיית הבלוקצ'יין בענף החקלאות, שהיא הבסיס לציביליזציה האנושית". כך אמר ג'ורג' ג'יאנג, מנכ"ל ANT FINANCIAL. "המחקר שלנו יוכיח כי טכנולוגיית הבלוקצ'יין תשפר את השקיפות וההיענות של הענף. דבר אשר יוביל לערך גבוה גם עבור הצרכנים, החקלאים וגם עבור החברה בכלל."

כ-33% מחברתANT FINANCIAL , נמצאים בבעלותה של עליבאבא, שהוקמה בשנת 2014 והתבססה בעיר האנגז'ו, סין. המותגים של חברת הבת כוללים בין היתר את ALYPAY, אחת החברות הגדולות ביותר במדינה, המעניקה שירות לתשלומים ניידים. אך למרות הפומביות, אף אחת מהחברות לא חשפו את שווי העסקה החדשה.

"בזכות העבודה המשותפת, אנו שואפים לעזור לחקלאות בכך שנביא אותה אל עבר עידן חדש, בו נשפר את היישום של טכנולוגיות חקלאיות מתקדמות, נגדיל את היעילות בייצור החקלאות, נשפר את ההכנסות של החקלאים ונגן על בטיחות המזון". כך אמר ויידון היואנג, ראש חטיבת Bayer Crop Science, הפועלת בסין הגדולה.

בחברת Bayer Crop Science עובדים נמרצות על פיתוח טכנולוגיית הבלוקצ'יין. מוקדם יותר השנה חתמה החברה על עסקה יחד עם חברת  BlockApps- חברת בלוקצ'יין עולמית. המהלך שהתבצע יכול להראות על מהלך נוסף, שבו חברת הבת של BlockApps, Roundup, מבקשת לנקות את עצמה ממעשיה בעבר: כיום, החברה עומדת בפני תביעות בארה"ב על ידי גורמים מרובים הטוענים כי חשיפה לכימיקלים של החברה גרמו למקרי תחלואה במחלת הסרטן. בנוסף, ארגוני איכות הסביבה קראו להחרים את החברה, מכיוון שחלק מהמחקרים שנעשו קישרו את החברה למקרי מוות רבים של דבורים.

העסקה נחתמה גם בזכות שורה של שותפויות סיניות לבין אגף המחקר של Bayer, שהגיעו יחדיו למסקנה כי לחקלאות הגרמנית יש השפעה משמעותית שהולכת וגוברת בסין.

לדוגמא, שיתוף הפעולה הוביל את חברת XAG המספקת מומחיות רובוטית, לפתח רובוט מיוחד שימנע את התפשטות תולעת הסתיו בסין. בנוסף, בראשון לאוקטובר החליטה החברה להשקיע סכום של 25 ביליון יורו על מחקר ופיתוח מחלקת החקלאות שלה בעשר השנים הקרובות.

סין היא המדינה הראשונה שהכירה בפוטנציאל הטמון בטכנולוגיית הבלוקצ'יין. כבר ב-2015, היא התייחסה לכך: "טכנולוגיות חדשות כגון IoT (האינטרנט של הדברים – רשת של חפצים פיזיים, או "דברים", המשובצים באלקטרוניקה, תוכנה וחיישנים המאפשרים תקשורת מתקדמת בין החפצים ויכולות איסוף והחלפת מידע), מחשוב ענן, מאגרי נתונים, בינה מלאכותית, בלוקצ'יין והנדסה ביו-גנטית מניעים את עולם הסייבר והמחשבים להתפתח מרמה של אינטרנט של כולם לרמה של אינטרנט לכל דבר".

גם בפיתוח מדיניות החוץ שלה, סין יוזמת חקירות ושיתופי פעולה יחד עם בריטניה ומדינות מרכז אירופה כדי להבין יותר אודות תחום הבלוקצ'יין. לביג'ינג יש ציפיות נעלות והיא מתכננת להנפיק מטבע דיגיטלי לאומי משלה. בכיר מטעם הבנק המרכזי של סין כבר התייחס לסוגייה וציין כבר בראשית חודש אוגוסט 2019, כי הבנק מתכנן להנפיק מטבע דיגיטלי חדש.