בלוקצ'יין

    מחבר:
  • שלמה שמואלי

טכנולוגיית הבלוקצ'יין* מתעדת כל התחנות שעבר המוצר עד למדף ומאפשרת לצרכן הקצה לנהל צרכנות נבונה. יש בה גם פוטנציאל גדול לחקלאים

מבוסס על מאמר במגזין Successful Farming

אם התוצרת שלכם מיועדת לתצרוכת של אנשים, או של בעלי חיים, המסע שעובר המצרך שיוצא מן החווה, מסובך ולוקה במגרעות.

אם לשני בנים ממדינת וויסקונסין בארה"ב, טוענת, כמו רבות אחרות, שהיא רוצה לדעת מה מכיל המוצר, כיצד גודל, נאסף, נארז ושווק, עד שהגיע למדף ואל עגלת הקניות שלה. מחקר שנערך לאחרונה, מצא שאף על פי ש-91% מן הקונים רוצים לדעת מניין המזון שלהם הגיע, רק 10% מהם מאמינים בלב שלם, עד כמה הוא בטוח מבחינת האיכות.

מסתבר שבכל שבוע יש קריאה להחזרה של מוצרים ודיווחים על מחלות ומוות ממזון מזוהם. כמה מקריאות החזרה האלה באות גם מחברות גדולות ומפורסמות.

בלוקצ'יין מאפשר לכל אחד שהיה קשור לעניין זה לדעת את כל פרטי "המסע" של המוצר בכל שלביו. בלוקצ'יין חייב להיות אמין במה שהוא מעביר, ויעזור ליצור שקיפות סביב כל מוצר מזון ברחבי העולם. לצרכנים, טכנולוגיית הבלוקצ'יין תיתן רמה חדשה של אמון במוצר שהם קונים, ותאפשר להם להעריך כמה הם מוכנים לשלם יותר בזכות הידע שקיבלו.

דרכון דיגיטלי
כדי לבדוק ולוודא את יכולתו של בלוקצ'יין ליצור דרכון דיגיטלי למוצרים, לקחה על עצמה חברת ההזנק הקנדית Grain Discovery לערוך כמה בדיקות מוקדמות עם דרגי ביניים, באספקה של מוצרים שונים. אחת מאלה, תעקוב אחרי המסלול של פולי סויה, עד שיכינו מהם טופו. "כל שלב במסע, מספק הזרעים ועד לסופרמרקט, יירשם דיגיטלית", מסביר מר אוסאליבן, המייסד של Grain Discovery. כאשר פולי הסויה יעברו דרך שרשרת האספקה, כל מי שלוקח חלק בתהליך ירשום ב"ספר החשבון" את פרטי ההעברה. כך ייווצר שביל ביקורת, דרך הבלוקים הקשורים.

כאשר הטופו יגיע לסופרמרקט, הוא יכלול קוד QR אשר אפשר יהיה לסרוק, כדי לראות את כל הדרך שהמוצר עבר. כעת אפשר יהיה למצוא את זה תוך דקות, במקום תוך ימים, כפי שהיה בעבר. כעת גם זמן הקריאה להחזרת מוצר יהיה קצר. "בייצור מוצר משובח", מוסיף מר O’Sullivan, "יוכלו החקלאים לקבל מחיר מצוין".

כושר מיקוח משופר
חוץ מן ההבהרה שהבלוקצ'ין ייתן על טיב המוצר, הוא גם יביא אותו לעידן הדיגיטלי. דבר אחד לא ישתנה, הדרך שבה הוא נמכר ונקנה. בעזרת הבלוקצ'יין, יוכלו החקלאים להתאגד במסגרת אזורית, או ארצית, ועל סמך הנתונים, להשיג יכולת משופרת במיקוח על המחיר.

היות שהטכנולוגיה תפשט את תהליך המכירה והקנייה, איש הביניים יהיה כמעט מיותר. בטכנולוגיה זו, יקבלו החקלאים "פרוסה גדולה יותר מן העוגה" מכפי שקיבלו עד כה.

השינוי דורש זמן
שינוי של מסגרת שפעלה מאות שנים, חייב לקחת זמן. הבלוקצ'יין יגרור אחריו שינויים מאתגרים נוספים, שנוגעים לחברות מסחר בגרעינים ולבנקים. הגורם המעכב כיום הוא הרצון של הגופים הקשורים ויכולתם לאמץ את השיטה. זה יהיה תהליך הדרגתי, שאמור לארוך עד עשר שנים.

*בלוקצ'יין (בתרגום חופשי: "שרשרת בלוקים") היא תפיסה טכנולוגיה במחשוב, המאפשרת פעילות עסקית מאובטחת באינטרנט ואימות של עסקות בין צדדים שונים, ללא צורך בישות ניהול מרכזית. את הגורם המנהל, מחליפים "בלוקים" מוצפנים של מידע, הנוצרים באמצעות שיתוף מבוסס על רשת תקשורת מסוג עמית לעמית (P2P).