דור שלישי של עשייה: ראיון עם ליאל

ראיון עם ליאל המנהל את גדש ירקון משנת 2014

ספר קצת על עצמך

נעים להכיר. שמי ליאל, בן 46 ואני מנהל את גדש ירקון משנת 2014. בהשכלתי אני אגרונום, ואני גאה להיות חלק מדור שלישי של חקלאים

איך הגעת לתחום החקלאות?

אני דור שלישי של חקלאים, כך שזה זורם אצלי בדם: שני הסבים שלי עסקו בחקלאות מהרגע שבו הם הגיעו לארץ, ואבא שלי עסק אף הוא בחקלאות. כולם היו חקלאים פרטיים, אך אני אישית עובד במקצוע בתור שכיר. כך, הגעתי לחקלאות ואף למדתי את המקצוע בפקולטה לחקלאות. לאחר לימודיי הגעתי לעבוד בגד"ש עינת בשנות ה-2000, והחל משנת 2014 הקמנו את גידולי שדה ירקון, שהוא בעצם איחוד של קיבוצי עינת וגבעת השלושה. 

מהם התחומים בהם אתה עוסק במהלך עבודתך?

אני מנהל את הגד"ש, ובמסגרת התפקיד אני עובד כמגדל ובנוסף מנהל את נושא המיכון. בין לבין, אני גם מתעסק בפיתוח של כלים חקלאיים שונים.

אילו גידולים אתם מגדלים?

אנחנו מגדלים חיטה לגרעינים ולתחמיץ, תירס, כותנה, אבטיחים לגרעינים, בוטנים, בצל, תפוחי אדמה, גזר ואבוקדו. 

איך נראה יום העבודה שלך?

יום העבודה שלי הוא מגוון במיוחד: פעם הוא כרוך ביום של מלא ישיבות, אך גם בימים אלו אני לא מוותר על לפחות פעם אחת ביום בה אהיה בשדה ופעם באסיף.
בכל מה שנוגע לתחום של המיכון, יש לי מגוון פגישות עם לקוחות וספקים.

כמובן שגם כאן יש גיוון: ישנם ימים בהם אני לוקח חלק חלק בישיבות בתחום הפיננסי וגם זה האסטרטגי, פגישות עם העובדים תחתיי, פגישות עם גורמי שיווק וכמובן גם עם ספקים למיניהם, פגישות בנושא רכש או כמו שכבר ניתן להבין – ככה זה בתחום הניהול.

בכל מה שנוגע לתחום הגידול, אני מסתובב בשדות בכדי לראות שהכל עובד כמו שצריך.

מהו ענף החקלאות בשבילך?

ענף החקלאות בשבילי הוא דרך חיים אני נולדתי לתוך ענף החקלאות, ואני חי בתוכה. כפי שציינתי, זה חלק גדול מהשושלת שלי והיא ללא ספק זורמת בדמי.