דו"ח ההיצע והביקוש החודשי של ה-USDA

    מחבר:
  • עדי פנחס

גם הפעם, כמו בסוף יוני, הנתונים הפתיעו גם את ההערכות האופטימיות ביותר של האנליסטים והשוק הגיב בירידות מחירים חדות

דו"ח ההיצע והביקוש החודשי וכן דו"ח שטחי הזריעה החוזר של ה-USDA (המספרים מופיעים למטה) פורסמו היום. גם הפעם, כמו בסוף יוני, הנתונים הפתיעו גם את ההערכות האופטימיות ביותר של האנליסטים והשוק הגיב בירידות מחירים חדות. בהמשך מצורף קובץ גרפי שמראה את הדו"ח הנוכחי בהשוואה להערכות קודמות.

הנתונים לגבי התירס נחשבים לסופר-דוביים (בריש), לאחר שה-USDA הצביע על שטחי זריעה גדולים מהתחזיות (90.005 מיליון אייקר, לעומת ממוצע הערכות של 87.99, והערכה מקסימלית של 89.8), גם מבחינת היבול הפתעה דומה, כאשר הדו"ח הצביע על 169.5 בושלים לאייקר (לעומת ממוצע הערכות של 164.9 והערכה מקסימלית של 167.2). כאשר מסתכלים על הנתונים של ה-USDA, יחס המלאי לשימוש המתקבל עומד על כ-15.4% – נתון גבוה הדומה לשנים קודמות, בהן מחירי התירס היו נמוכים בהרבה. התירס הגיב מיד בירידות חדות של 25 סנט לבושל והגיע ללימיט דאון (ירידה מקסימלית יומית). בשעת כתיבת עדכון זה נסחר התירס לדצמבר ב-385 סנט לבושל, כאשר מאחורי הקלעים שחקני האופציות מתמחרים אותו ב-379 סנט לבושל. כלומר, השוק צפוי לפתוח מחר בירידות נוספות, לאזור ה- 380.

הנתונים לגבי החיטה דוביים גם כן, כאשר הדו"ח הצביע גידול במלאים בארה"ב ובעולם. על אף שהחיטה כבר תמחרה מלאים גדולים היא מגלה סימפטיה לתירס ויורדת בכ-25 סנט לבושל בקנזס, לרמת 391, ו-31 סנט בשיקגו, לרמת 468 סנט לבושל.

הנתונים לגבי הסויה היו דווקא ניטרליים, אפילו שוריים במידה מסוימת, כאשר הדו"ח הצביע על שטחי המזרע של 76.7, לעומת צפי של 81 והערכה נמוכה ביותר של 78. היבול לאייקר היה אמנם גדול יותר ועמד על 48.5 בושל, לעומת צפי של 47.6. כתוצאה מכך היבול הסופי צפוי להיות קטן יותר. המלאים הסופיים גבוהים יותר לאור צפי לירידה בביקושים. עם זאת, הסויה מושפעת מירידת מחירי התירס והחיטה, ויורדת, נכון לשעת כתיבת העדכון, בכ-13 סנט, לרמת 866. כוספת סויה יורדת בכ-5 דולר לטון, לרמת 293 דולר.