עידכון שוק התבואות וזרעי השמן

    מחבר:
  • עדי פנחס

מחירי התירס נסחרים הבוקר בשיא של חודש וחצי ומוחקים למעשה את הירידות של חודש יולי. בשילוב הפרמיות, התירס נסחר כבר בארץ מעל 200$ לטון הבוקר מחיר שלא ראינו מאז מרץ. הסויה נסחרת בחלק העליון של רף המחירים מתחילת הקיץ והחיטה הוסיפה כ 12$ לטון בשבועיים האחרונים. העליות הן על רקע ירידה באיכויות היבולים, מזג האוויר והתקדמות במגעים בין ארה"ב לסין . מאז דו"ח ההיצע והביקוש שהיה נייטרלי, עשו הגרעינים פניית פרסה חדה ושבוע לסיום חודש אוגוסט המומנטום ממשיך להיות חזק

מדדי המניות בארה"ב ממשיכים לעלות כשמדדי הנסדא"ק וה P&S ממשיכים לשבור שיאים בניגוד מוחלט לנתונים הכלכליים. שיעור האבטלה בארה"ב עדיין גבוה מאוד, כאשר תוכניות תמרוץ מזרימות כסף זול למערכת ובהיעדר אלטרנטיבות השקעה הכסף זורם למניות. טראמפ דחף לאישור מזורז לטיפולי פלזמה לחולי קורונה (בדומה למה שמפתחת קמהדע הישראלית) דבר שנתן רוח גבית לשווקים בפתיחה אתמול. חודשיים וחצי לבחירות בארה"ב וביידן ממשיך להוביל על טראמפ בסקרים.   

שבועיים אחרי שקבעה את שיא כל הזמנים (2080$), מחיר אונקיית זהב נסוגה מעט ונסחרת הבוקר ב1926$ ! לאחרונה נודע שהמשקיע האגדי וורן באפט השקיע בזהב לראשונה בחייו על חשבון מניות הבנקים שהחזיק. ההסבר נעוץ בחשש מאינפלציה בשנים הקרובות לאור הפעולות האגרסיביות של הפד.

בגזרת הקורונה מספר החולים המאומתים בעולם עומד הבוקר על 23.6 מיליון ! , כאשר נכון להבוקר, הנגיף גבה חייהם של 813 אלף איש! בקצב הנוכחי של תמותה לקראת סוף אוקטובר נחצה את רף המיליון.  ארה"ב בראש הרשימה עם 5.8 מיליון חולים  ו 177 אלף מתים, ברזיל במקום השני עם כ 3.6 מיליון חולים ו 115 אלף מתים. רוסיה מתקרבת ל"מועדון המיליון" עם 963 אלף חולים (וזו בהנחה שאנחנו מאמינים לפוטין). מדינות רבות בעולם ובכללן ישראל,  חוות גל שני של התפרצות ועושות מאמץ גדול להגיע מוכנות יותר לחורף. בישראל נכון להבוקר אובחנו כ 105 אלף חולי קורונה (חלקם אפילו קוראים שורות אלה וננצל זאת לאיחולי החלמה מהירה.)

חבית מסוג WTI נסחרת הבוקר ב42.58$ ברף העליון של התקופה האחרונה. על אף האטה בביקושים ועליה במלאים.  חבית ברנט נסחרת ב45.32$. חידוש ביקושים מצד אחד לעומת חשש מגל שני צפויים להשאיר את השוק באיזורים שבין 38 ל 43 דולר בטווח הקרוב. 

התירס נסחר הבוקר ב-337 סנט לבושל, לאחר שנסחר בשפל של 307 סנט לבושל בתחילת החודש. סיבוב היבולים השנתי של חברות האנליזה הפרטיות הסתיים בשבוע שעבר וההערכות הן ליבול קטן ממה שהעריך ה USDA אם כי עדיין מדובר ביבול השני בגודלו בהיסטוריה64% מהיבול במצב טוב עד מצויין, ירידה חדה של 5% מהשבוע שעבר (האנליסטים העריכו 67%) על רקע פגיעה משמעותית ביבול באיווה שסבל מרוחות של 160 קמ"ש לפני שבועיים. היצוא ממשיך להיות בקצב טוב כאשר אתמול בתום פגישה בין האמריקאים לסינים, הצהירו הצדדים על המשך יישומו של הסכם הסחר וצפי להתקדמות לשלב הבא. הספקולנטים חתכו חצי מההימור שלהם על הירידות במהלך אוגוסט ,אך עדיין בהימור על ירידות בפוזיציה גדולה של כ 110 אלף חוזים בשורט בשילוב חוזים ואופציות.     

החיטה נסחרת הבוקר ב 439 סנט לבושל לאחר שהגיעה בתחילת החודש לשפל של שמונה חודשיםהעליה החדה במחירי נתנה רוח גבית למחירי החיטה שנהנים ממלאיי שיא . חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 523 סנט לבושל.   חיטת מאטיף נסחרת ב 186 יורו לטון (כשהיורו בשיא של קרוב לשנתיים מול הדולר)  מחירי חיטת ים שחור יציבים באיזור ה  206$ , כשהמחיר לסוף השנה ורבעון ראשון 2021 עומד באיזור 218$ בממוצע. מצרים. בארה"ב 50% מקציר חיטת האביב הסתיים . איכות חיטה אביבית ברמת טוב עד מצויין ירד עומד על 71%. היבול הרוסי יהיה ככל הנראה גדול מההערכות קודמות. בעוד כחודש תחל זריעת חיטת החורף שההערכות הן לזריעה גדולה יותר השנה.  החיטה תהיה מושפעת בעיקר מהתירס והחלשות הדולר בעולם מספקת לה תמיכה. הספקולנטים ממשיכים להמר על ירידות בחיטה עם 27 אלף חוזים בקזנס וכ12 אלף חוזים בשיקגו.  

הסויה נסחרת בשעה זו ב914 סנט לבושלכוספת סויה עולה בחדות ונסחרת ב 293 דולר לטון לחוזי ספטמבר (שפוקעים בשבוע הבא) כאשר חוזי דצמבר כבר ב 301.4$ הבוקר. הסויה בארה"ב בשלב קריטי של התפתחות הפולים ומזג אויר חם ויבש יוצר חשש ליבול קטן יותר ופחות איכותי. 69% מהיבול במצב טוב עד מצויין ירידה של 3% מהשבוע שעבר (ירידה חדה מהצפי). שמן הסויה נסחר ב 31.50 , כאשר מחירי שמן הדקל באסיה  נעים באיזור ה 2650 רינגט הבוקר ונסוגים מהשיא של שמונה חודשים שקבעו בתחילת החודש. סיור היבולים בשבוע שעבר, בדומה לתירס, העריך יבול מעט קטן יותר מהערכת הUSDA. ההתפתחות בגזרת מזג האויר בתקופה קריטית זו ונתוני היצוא בעיקר לסין צפויים לתמוך בהמשך מגמת העליה. הספקולנטים בהימור של כ110   אלף חוזים על עליות בסויה, 57 אלף חוזים על עליות בשמן ו11 אלף חוזים על עליות בכוספת סויה.  

לסיכום 

מחירי הגרעינים שירדו בחדות במהלך יולי מוחקים בשבועיים האחרונים את הירידות ומנסים להיצמד לסטטיסטיקה שאומרת שאם דו"ח הזריעה בסוף יוני היה שורי, אז הגרעינים ייסחרו במחירים גבוהים יותר בספטמבר מאשר ערב פרסום הדו"ח. בתחילת החודש רשמתי שעושה רושם שהמלאים הגדולים כבר די מתומחרים בשוק, שנע ברמות הנמוכות מזה 15 שנה בתקופת הקיץ. ואכן גם שמדובר ביבול השני בגודלו בתירס וגם שהעולם נהנה מרמות מלאי גבוהות מאוד בתירס והחיטה ,השוק חוזר לעליות. ככל שנתקרב לקציר עם התפתחויות במזג האויר וגזרת הייצוא התנודתיות צפויה לגבור. החברות הגדולות כבר עם הפנים ל 2021 כשברקע חוסר הודאות הכלכלית וחשש מהתפרצות גל חזק בחורף לצד התאוששות כלכלית בהמשך וחשש מאינפלציה. תקופה זו מצריכה דריכות גבוהה וניהול סיכונים מושכל.