עידכון שוק התבואות וזרעי השמן – המחירים שוברים שיאים חדשים, החיסונים בדרך והתחלואה מזנקת.

    מחבר:
  • עדי פנחס

מחירי התבואות וזרעי השמן ממשיכים לנוע צפונה, כאשר עם פתיחת מסחר הלילה בארה"ב קובעים התירס והסויה שיא מחירים חדש. דו"ח ה USDA ,שפורסם באמצע החודש, הצביע על קיטון גבוה מההערכות המוקדמות במלאים ודחף את המחירים לשיאים חדשים. רוב האנליסטים סבורים שהיבוא של סין מארה"ב יהיה אפילו גבוה ממה שמעריך ה USDA בדו"חותיו ולכן המלאים יצטמצמו עוד בהמשך

השבוע יהיה שבוע מסחר קצר , כאשר ביום רביעי בערב יסגרו השווקים עד יום שישי אחה"צ שעון ישראל לרגל "חג ההודיה" שיחול ביום חמישי.

מדדי המניות בארה"ב ממשיכים לנוע ברמות שיא, כאשר החיסון לקורונה המסתמן מכיוונן של פייזר, מודרנה ואסטרהזינקה מצליח לגבור על הנתונים המדאיגים שמביא עימו הגל השני של הקורונה בעולם ועל העובדה שג'ו ביידן עדיין לא הוכרז באופן רישמי כנשיא (תסריט אימים לכאורה 20 יום אחרי הבחירות). מספר החולים המאומתים בעולם עומד הבוקר על 58.5 מיליון עם קרוב ל 1.4 מיליון מתים. בארה"ב מספר המאומתים עומד על 12.3 מיליון ומספר המתים על 256 אלף! אתמול הופסקו הלימודים בבתי הספר במדינת ניו יורק.  באירופה מוטלים סגרים, כאשר מערכות הבריאות במדינות רבות קרובות לאי ספיקה. יחד עם זאת בני האנוש ובעיקר המשקיעים בשוק ההון הם יצורים אופטימיים (ולא בהכרח רציונליים) ולכן העובדה שאישור החיסון של פייזר יאושר כבר בימים הקרובים,מפיח תקווה ונותן רוח גבית לשוקי המניות בשלב זה.

חבית נפט מסוג WTI מצטרפת לחגיגת האופטימיות ונסחרת הבוקר ב 42.80$.  חבית ברנט נסחרת ב 45.40$. כלכלני סיטי בנק מעריכים שהנפט יגיע ל 50$ במהלך 2021. לנפט כמו למדדי המניות צפויות עוד מהמורות רבות לקראת סוף השנה ועם תחילת 2021

התירס (חוזה מרץ) עולה הבוקר ב6 סנט ונסחר ב 434 סנט לבושל, לאחר שהוסיף 13 סנט בשבוע שעבר. כאשר יובש בדרום אמריקה, נתוני יצוא חזקים והתאוששות מחירי הנפט מרימים את השוק לשיא מחירים חדש ל2020. קציר התירס בארה"ב כבר הושלם כמו גם 80% מזריעת התירס בדרום אמריקה. ההערכות מדברות על 5 מיליון טון נוספים של ייבוא מסין בתקופה הקרובה לאור המחירים היקרים בתוך סין. יחס המלאים לשימוש ימשיך לרדת כתוצאה מכך. חולשת הדולר גם כן תומכת במחירים בשלב זה. התירס במצב "קניית יתר" (רץ מהר מידי למעלה ) וצפויים תיקונים טכניים כלפי מטה בהמשך , יחד עם זאת רוב ההערכות מדברות על רמות 460-470 סנט לבושל במהלך הרבעון הראשון.

הספקולנטים ממשיכים בהימור על עליות כאשר הם מחזיקים פוזיציות לונג של כ 280 אלף  בשילוב חוזים ואופציות (כ35 מיליון טון!)

החיטה (חוזה מרץ) נסחרת הבוקר ב 563 סנט לבושל  לעומת חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 607 סנט לבושל.  חיטת מאטיף נסחרת  ב 209יורו לטון מחירי שיא של  שנתיים.  מחירי חיטת ים שחור בבורסה ממשיכה להסחר ברמות שיא מאז השקת החוזה באיזור  255$ ! משרד החקלאות האוסטרלי מעריך 32-34 מיליון טון יבול חיטה לעומת ה USDA שהעריך בדו"ח 28.5 מיליון.

אם מסתכלים בתמונה הכוללת אזי מלאיי החיטה בעולם נמצאים בשיא וחלק מהאנליסטים טוענים שהיא עולה על רקע העליה בתירס בעיקר, אך כשצוללים עמוק לנתונים ומנתקים את סין, מגלים שמלאי החיטה במדינות הייצוא המובילות נמצא ברמה הנמוכה מאז 2007/08 אז הגיעו מחירי החיטה לשיא כל הזמנים (מעל 1400 סנט לבושל ) כך שמעניין יהיה לעקוב אחרי ההתפתחויות של היבול בארה"ב ובים השחור. נכון לדו"ח ביום שישי הספקולנטים בלונג של כ48 אלף חוזים בקנזס לעומת 14 אלף בשיקגו (יכול להסביר את הצטמצמות הספרייד במחיר בין שתיהן)

הסויה נסחרת הבוקר ב 1195 סנט לבושל שיא חדש של שלוש וחצי שנים!.  כוספת סויה נסחרת ב 400 דולר לטון (חוצה 400 לראשונה מאז מאי 18). שמן הסויה קובע שיא שלא ראינו מיולי 2014 ונסחר ב38.50 סנט לפאונד. מחירי שמן הדקל באסיה שקבעו שיא של שמונה שנים במהלך החודש נסוגים מעט ונסחרים ב 3300 רינגט לטון. קציר הסויה בארה"ב עומד על 95% דומה לממוצע הרב שנתי. יחס המלאים לשימוש בסויה יורד לרמה קריטית , כאשר מזג האויר בדרום אמריקה לא אידאלי וללא שיפור משמעותי בחודשים הקרובים אנו צפויים לקבל עוד עידכון כלפי מטה במלאים. הביקושים מסין ממשיכים להיות גבוהים.

הספקולנטים בהימור גדול של כ208 אלף חוזים על עליות בסויה, 103אלף חוזים על עליות בשמן וכ78 אלף חוזים על עליות בכוספת סויה.

לסיכום

העולם נע בין חשש לתקווה. חשש מהחורף הארוך שלפנינו שללא ספק יגבה עוד קורבנות רבים ויכניס מגבלות שונות וסגרים ברחבי העולם. תקווה, שבזמן הזה בעוד שנה, מספר ימים לפני ה"בלק פרדיי" הקניונים הגדולים בארה"ב ובעולם יכינו את החנויות לקונים הרבים שיצבאו על החנויות. החיסונים של פייזר , מודרנה ואסטרהזינקה לא מבשרים עדיין על סוף המגיפה אבל בהחלט על תחילת הסוף.

ה"אופוריה" בטווח הקצר עדיין מסוכנת שכן השווקים עדיין יכולים לחוות טלטלות לא מעטות לפני סוף השנה ובתחילת 2021 על רקע התפרצות המגיפה, הבחירות בארה"ב והנזקים הכלכליים העצומים שגרמה הקורנה לענפים שלמים בעולם.

שוק הגרעינים וזרעי השמן ימשיך לקבל רוח גבית מדולר חלש בעולם, מלאים קטנים וביקושים גבוהים. השוק במומנטום שורי שלא נראה מזה שנים רבות וממשיך לקבוע שיאים. יחד עם זאת פוזיציית הספקולנטים הגדולה, הריצה המהירה למעלה ומצב המאקרו בעולם עשויים לייצר תנודתיות גבוהה ולאפשר למי שלא התכסה , להרחיב כיסוי בהמשך. ניהול סיכונים מושכל הכרחי בתקופה זו.

רק בריאות לכולם,
בברכה,

עדי פנחס

מנכ"ל
איי.סי.פי קומודקס בע"מ
מתחם סוהו , אזה"ת פולג
073-2725040
052-3932957