עידכון קצר שוק התבואות – היום בערב יפורסם דו"ח הזריעה בארה"ב (מהדו"חות החשובים השנה )

    מחבר:
  • עדי פנחס

היום בשעה 19:00 בערב שעון ישראל יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח שטחי הזריעה והמלאים הרבעוניים. בימים כתיקונם הדו"ח הזה שמסיים את מחצית השנה ואת עונת הזריעה בארה"ב נחשב כ"מזיז שוק" עם תנודות ממוצעות בשנים עברו של פלוס מינוס חמישה אחוז לאחר הפרסום

בשווקים הפיננסיים, התנודתיות חוזרת כאשר הגל הראשון ממשיך ביתר שאת בארה"ב , ברזיל ורוסיה בעיקר ובמקומות שונים בעולם (כולל ישראל) קיים חשש להתפרצות של הגל השני. מספר החולים המאומתים בעולם חצה שלשום את רף ה 10 מיליון , כאשר הנגיף גבה חייהם של למעלה מ 505 אלף איש. ארה"ב ממשיכה "להוביל את הטבלה" עם 2.6 מיליון חולים  ו 126 אלף מתים, כאשר ברזיל במקום השני עם כ 1.4 מיליון חולים ו 60 אלף מתים ומצב שנראה שיצא מכלל שליטה. בפרו וצ'ילה קצב גידול החולים שמתקרב ל 300 אלף מעורר דאגה בדרום אמריקה שנכנסה לפני כעשרה ימים לעונת החורף.

מחיר הנפט שהתאושש במהלך החודשיים האחרונים משפל של מינוס 40$ באמצע אפריל לפלוס 40$ בשבוע שעבר נע בטווח מסחר של $35 עד 40$ וצפוי להמשיך להתנהל בצורה מתונה עד לחידוש אמיתי של הביקושים. מספר האסדות הפעילות בארה"ב ירד לשפל כל הזמנים בשבוע שעבר כאשר דווח על 188 אסדות פעילות ( לשם השוואה בתקופה המקבילה אשתקד עמדנו על למעלה. חבית מסוג WTI נסחרת הבוקר ב 39.25$ . חבית ברנט נסחרת ב41.30$

התירס (ספטמבר) נסחר הבוקר ב-327 סנט לבושל כאשר התחיל את השבוע בשפל של 319 סנט לבושל וביצע פניית פרסה חדה אתמול. למרות העליה החדה של 9.5 סנט אתמול (כארבעה דולר לטון), מדובר ברמת המחירים הנמוכה ביותר לערב פרסום הדו"ח מאז 2005. צד הביקושים שנפגע קשות בקורונה בעיקר בגלל ייצור האתנול שירד לשפל כל הזמנים יצר עודף מלאים ולחץ את המחירים למטה, כאשר גם עונת הזריעה עברה בצורה חלקה ומעלה את הערכות היבול בשלב זה. למרות שהדו"ח היום ינותח במשך ימים אולי שבועות , שני הנתונים החשובים מיד לאחר פרסום הדו"ח הם שטחי הזריעה והמלאים. האנליסטים מעריכים ששטחי הזריעה הסופיים יהיו כ95.2 מיליון אייקר לעומת הדו"ח הראשוני של ה USDA בסוף מרץ שדיבר על 96.99. לגבי המלאים ממוצע ההערכות עומד על 4.95 מיליארד בושלים (כ 126 מיליון טון ). הספקולנטים בהימור שיא על ירידות של כ 220 אלף חוזים וחלק מהעליות אתמול שייך ל"כיסוי שורטים" לפני הדו"ח.

החיטה נסחרת הבוקר ב 434 סנט לבושל, לאחר שירדה בחדות במהלך החודש על רקע הקציר המתקדם בארה"ב, התחזקות הדולר ועידכון מלאים כלפי מעלה באיזור הים השחור. חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 479 סנט לבושל כשברקע דיווחים על האיכות הנמוכה ביותר של חיטה צרפתית מזה 8 שנים.חיטת מאטיף נסחרת ב180 יורו לטון. מחירי חיטת ים שחור ירדו אף הם בחדות בשבועיים האחרונים ונסגרו אתמול ב 196$ אף על פי שממוצע חודש יוני עומד על  205$. הירידות בתירס התווספו ל"לחץ הקציר" שמוריד בדרך כלל את המחיר בתקופה הזו. חיטה 11.5% מאוקאינה יבול חדש מוצעת כבר במחירי 193$ FOB כאשר חיטת מספוא נסחרת במחיר דומה.  הדו"ח היום פחות משמעותי לחיטה וההערכות דומות לפרסום במרץ כ 44.7 מיליון אייקר זריעה ו 980 מיליון בושל מלאים. החיטה תושפע בעיקר מהתגובה לדו"ח של התירס. גם במקרה של החיטה הספקולנטים ממשיכים להמר על ירידות ומחזיקים פוזיציית שורט של כ 40 אלף חוזים על קנזס ושיקגו.

הסויה נסחרת בשעה זו ב862 סנט לבושלכוספת סויה נסחרת ב 284 דולר לטון . שמן הסויה נסחר ב 27.70 סנט על רקע התאוששות מחירי הנפט .מחירי שמן הדקל באסיה  נעים באיזור  ה 2400 רינגט לאורך העקום. האנליסטים צופים שטחי זריעה גדולים יותר לסויה לעומת ההערכות של סוף מרץ. ממוצע האנליסטים עומד על 84.7 מיליון אייקר לסויה לעומת 83.5 בדו"ח של מרץ (סויה על חשבון תירס). המלאי הרבעוני צפוי לרדת מעט על פי האנליסטים לרמות של כ 1.4 מיליארד בושל. הדו"ח בהחלט ייתן תמונת מצב טובה יותר להמשך, אם כי ההערכות בשוק שהסינים יתחילו לקנות סויה מארה"ב במחצית השניה של 2020 ולתוך 2021 כך שגם אם המלאי יגדל, הביקוש יגדל בהתאם.  תחזית ליולי קצת יבש וחם מהרגיל גם כן יכול לתת תמיכה לשוק הסויה. הספקולנטים  מגיעים לדו"ח בהימור על עליות בפולי סויה של כ 44 אלף חוזים והימור הפוך בגודל דומה על כוספת סויה כאשר הם מחזיקים פוזיציה נייטרלית בסויה.   

לסיכום 

מדינות העולם חוזרות לפעילות כלכלית במה שזוכה לכינוי "שיגרת קורונה" . הפעילות הכלכלית עדיין רחוקה מתפקוד מלא והפגיעה בכלכלה הריאלית היא חסרת תקדים. הרבעון השני סיפק תקווה מסויימת להתאוששות והשווקים הפיננסיים בהחלט משקפים אופטימיות מסויימת שאינה בהכרח מוצדקת ומבוססת בעיקרה על פעילות אגרסיבית של בנקים מרכזיים וממשלות שהזרימו נזילות לשווקים והורידו ריביות לאפס.

הדו"ח היום , בשילוב יום אחרון למסחר חוזי יולי וסוף הרבעון צפויים לספק תנודות חדות לקראת סיום המסחר. מומלץ לבחון את החשיפות (לעליות או לירידות ) לפני פרסום הדו"ח ולהערך בהתאם. בתחילת השבוע הבא נשלח סיכום חצי שנתי עם מבט למחצית השניה לאור תוצאות הדו"ח.

שבוע המסחר הנוכחי יהיה קצר ויסתיים ביום חמישי, כאשר ביום שישי לא יתקיים מסחר בארה"ב לאור ה 4 ביולי,  יום העצמאות ה 244 של ארה"ב.

תוצאות הדו"ח יועברו אליכם מיד לאחר פרסומם

בברכה,
עדי