עידכון קצר שוק התבואות – המחירים מזנקים לרמות שיא והאינפלציה מרימה ראש

    מחבר:
  • עדי פנחס

מחירי הגרעינים וזרעי השמן ממשיכים לשבור שיאים, כאשר מחיר התירס נסגר אתמול ברמה גבוהה מ 600 סנט לבושל לראשונה מאז 2013 ! מחיר פולי הסויה מתקרב לרמת 1500 סנט לבושל לראשונה מאז אביב 2014! מחיר שמן סויה בשיא של עשור

הדו"חות האחרונים של ה USDA בשילוב קור קיצוני באיזורי הגידול בארה"ב והמשך נתוני ייצוא מרשימים ממשיכים לדחוף את המחירים למעלה ללא סימני הקלה בשלב זה. ביום שישי הקרוב יפקעו האופציות על הגרעינים לחודש מאי, דבר שצפוי להגביר את התנודתיות לקראת הסופ"ש.

מדדי המניות בארה"ב מתקנים מעט כלפי מטה לאחר שקבעו שיא חדש. תוכנית התמריצים של ביידן ואופטימיות לגבי התאוששות המשק האמריקאי בנוסף להתקדמות המרשימה בקצב החיסונים בארה"ב נותנת רוח גבית לשווקים. מצד שני כוונת ביידן להעלות מס חברות והתפתחות אינפלציה מייצרים חשש לגבי קצב ההתאוששות.

חבית נפט מסוג WTI נסחרת הבוקר ב 62.40$. אתמול לפני שנה נרשמה היסטוריה, כאשר מחיר חבית נפט למסירה הגיע למינוס 37$  ביום הפקיעה. הסגרים ברחבי העולם עם התפרצות הקורונה גרמו לביקושים לרדת בצורה החדה בהיסטוריה, כך שספקי נפט היו מוכנים לשלם למי שייקח מהם את החביות לאור עלויות האחסון הגבוהות. מאז העולם עבר כברת דרך וההתאוששות מהמשבר עשויה לדחוף את המחירים לרמות גבוהות יותר בהמשך.  חבית נפט ברנט, נסחרת הבוקר ב66.30$.  מחירי הנפט הגיעו במהלך הרבעון הראשון לשיא של שנתיים , כאשר הם שומרים על רמות גבוהות על רקע אי הגדלת התפוקה של חברות אופ"ק. מחירי הנפט לוקחים איתם לשיאים גם את מחירי האריזה והפלסטיק וחברות תעשייתיות מדווחות על התייקרות משמעותית בתשומות, האחרונה שבהן קוקה קולה העולמית התריעה בדו"ח הרבעוני על "אינפלציית מחירים" בסוכר, סירופ תירס, ממתיקים, פלסטיק , אלומיניום אריזה והובלה. עוד ציינה החברה שהמגמה צפויה ללוות אותנו לתוך 2022.  מחירי ההובלה ממשיכים לשבור שיאים והמשך תורים תפעוליים בנמלים מקשים על פריקת אוניות ומייקרים אף יותר את עלויות היבוא לישראל.

בגזרת הקורונה מספר החולים המאומתים בעולם עומד הבוקר על  כ142 מיליון. מספר המתים חצה את רמת ה 3 מיליון! אירופה חווה גל שני קשה, כאשר מגבלות וסגרים מוטלים לסירוגין. ברזיל חווה התפרצות קשה של תחלואה, דבר שמערער את הכלכלה ואת מעמדו של בולסונרו.  במירוץ החיסונים, ארה"ב מאיצה את הקצב ומתחילה להסתמן מגמת בלימה של התחלואה. הנתונים המעודדים מישראל המחוסנת נותנים תקווה ורצון לקדם את החיסונים אצל מדינות רבות ולהאיץ את הפיתוח בהמשך.

התירס נסחר הבוקר ב 612 סנט לבושל, שיא של 8 שנים! התירס עלה ב 8.5% מתחילת אפריל בלבד ונכון להבוקר הכפיל את מחירו מהקיץ (307 סנט לבושל בשפל). שטחי הזריעה בארה"ב יהיו קטנים מהצפוי ודו"ח ההיצע והביקוש העולמי שפורסם לפני שבועיים לא הביא עימו בשורה והצביע על מלאים נמוכים ויחס מלאים לשימוש כמו בימי השיא של מחירי התירס. המלאים במצב קריטי ולכן הקרה שמתפתחת בימים האחרונים באיזורי הגידול, עשויה לפגוע ביבול ולייצר קטסטרופה ביחס המלאים לשימוש העולמי. הספקולנטים מחזיקים פוזיציה מאסיבית בהימור על עליות בתירס של מעל 400 אלף חוזים (כ51 מיליון טון)

החיטה נסחרת הבוקר ב622 סנט לבושל והיא משלימה עליה חדה של כ 13% בשבועיים האחרונים על רקע העליות החדות במחירי התירס. החשש מפלישה רוסית לאוקראינה גם כן מוסיף פרמיית סיכון לחיטה.  בפעם האחרונה בה פלשה רוסיה לאוקראינה וסיפחה את האי קרים במרץ 2014  זינקו מחירי החיטה ב 25% בשבועיים והשלימו עליה של 40% עד הקיץ. חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 617 סנט לבושל. חיטת מאטיף נסחרת  ב 224 יורו לטון הבוקר כשחוזי יבול חדש שנסחרו מתחת ל 200 יורו לטון בתחילת החודש עולים לאזור 211 יורו (כשהיורו בשיא של  מעל שנה). מחירי חיטת ים שחור בבורסה ירדו אחרי הורדת המכסים לאיזור 258$, אך בניגוד למה שהתרגלנו בשנים האחרונות החוזים של היבול החדש נסחרים באותה רמה ואף מעבר. לאור הביקוש הבורסה השיקה בתחילת החודש חוזי חיטה אוקראינית 11.5% שנסחרת ב252$ FOB.  החיטה תמשיך לעקוב אחרי מחירי התירס והסוחרים ימשיכו לעקוב אחר הנעשה בגבול רוסיה אוקראינה. הספקולנטים בלונג של כ11 אלף חוזים בקנזס לעומת שורט של כ13 אלף בשיקגו.

הסויה נסחרת הבוקר ב 1482 סנט לבושל, שיא כאמור של שבע שנים. חמור אף מהתירס, יחס המלאים לשימוש בסויה נמצא ברמה קריטית לאחר שגם שטחי זריעת הסויה יהיו קטנים מהערכות קודמות. על אף מלאים גדולים יותר מהצפוי בדרום אמריקה המחירים ממשייכם לעלות והעובדה שהורידו מכסים בברזיל על יבוא פולים ושמנים יצרה חשש שרמת המלאים לא גבוהה כפי שמעריכים. כל בעיית מזג אוויר במהלך עונת הגידול בארה"ב עשויה לייצר בעיה שיכולה לגרור אותנו עד ל 2023.  כוספת סויה נסחרת הבוקר 410$ לטון וממשיכה לנוע בתנודתיות גבוהה. העליות בכוספת הסויה מתונות יותר מתחילת השנה על רקע המשך העליות החדות במחירי השמן. שמן הסויה נסחר ב 59.50 סנט לפאונד שיא חדש של לעשור וכמובן מושך איתו את כל קומפלקס השמנים. מחירי שמן הדקל באסיה ממשיכים להיסחר מעל  4100 רינגט לטון. רוב השמנים הכפילו את מחירם בשנה האחרונה. הספקולנטים ממשיכים בהימורים על עליות כאשר הם מחזיקים 142 אלף חוזים בלונג בסויה,81 אלף בשמן ו43 אלף בכוספה.

 לסיכום

 המומנטום השורי שמלווה אותנו מקיץ 2020 ממשיך ביתר גם שאת. הגרעינים נמצאים בתוך מה שנדמה כ"סערה המושלמת" . ירידת שטחי מזרע, ירידת מלאים, ביקושי יתר מצד הסינים, היחלשות הדולר, התחזקות מחירי הנפט, עליית מחירי ההובלה והסנטימנט החיובי והאופטימיות שמביאים איתם החיסונים. כולם מייצרים קרקע פוריה להמשך עליות. מזג האוויר בארה"ב עם תחילת הזריעה יוצר חשש להמשך. התחלואה בברזיל ובדרום אמריקה גם כן מהווים סיכון בעיקר לוגיסטי. הספקולנטים שמזהים את כל הגורמים הנ"ל מוסיפים שמן למדורה ומתדלקים את השוק.

השוק צפוי להמשיך להיסחר בתנודתיות בתקופה הקרובה עם פרמיית סיכון שבאופן מסורתי נוטה כלפי מעלה. ביום שישי הקרוב פקיעת אופציות ולא מן הנמנע שנראה את השוק יורד מעט, לאור מימושים של ספקולנטים. ירידות בשוק ינוצלו על ידי משתמשים סופיים לטובת התכסות קדימה. נא להדק חגורות !

רק בריאות לכולם

עדי