סקירת שוק הגרעינים

    מחבר:
  • עדי פנחס

בשונה מפתיחת החודש, שהתאפיינה במימושים וירידות במחירי הגרעינים, השבוע שעבר התאפיין בעליות חדות, כאשר מחיר התירס זינק ביום שישי לשיא של חמש שנים!

דו"ח ההיצע והביקוש העולמי, שסיכום הנתונים שלו מופיע בטבלה למטה, הצביע על קיטון גדול מהצפוי במלאים בארה"ב, ושיקף, למעשה, תרחיש פסימי במיוחד לתירס השנה. הגשמים שהמשיכו ביתר שאת בשבוע שעבר ובסוף השבוע מייצרים תמונה עגומה גם לסויה, וכלל לא בטוח שזריעתה תושלם השנה. היום בלילה נקבל עדכון נוסף של התקדמות הזריעה והאיכויות, כאשר בתירס, בשלב זה הזריעה בדרך כלל מסתיימת וגם התקדמות מהשבוע שעבר, אין בה הרבה בכדי לתקן את תמונת המצב הקשה. הפוקוס יעבור לסויה ולאיכויות היבול בשלב זה. דו"ח הזריעה הסופי יפורסם ב-28 ביוני.

מחירי הנפט נעים בתנודתיות, כאשר חבית WTI נסחרת הבוקר ב-52.62 דולר, וחבית מסוג ברנט נסחרת ב-62.21 דולר. מדדי המניות בארה"ב ממשיכים להיסחר ברמות קרובות לשיא, על רקע נתונים טובים בשוק האמריקאי וההערכות שלא נראה העלאת ריבית השנה, עם סיכוי מסוים לירידת ריבית. בסוף החודש צפויים טראמפ ונשיא סין להיפגש בשולי ועידת 20G.

התירס מוסיף 10 סנט עם פתיחת מסחר הלילה בארה"ב, ונסחר הבוקר ב-463 סנט לבושל, וזאת לאחר שעלה ב-37 סנט בשבוע שעבר, לשיא של חמש שנים. משרד החקלאות האמריקאי, שנוטה בדרך כלל להיות אופטימי בהערכותיו, הלך הפעם לכיוון השני וצייר תסריט פסימי במיוחד (אך ריאלי, יש לומר), של אובדן של קרוב ל-10% משטח הגידול בארה"ב השנה וירידה משמעותית ביבול לשטח. במילים אחרות, כ-50 מיליון טון תירס צפויים להתאדות השנה בארה"ב. במידה שהתסריט אכן יתממש, מחירי התירס עשויים להגיע לרמות גבוהות בהרבה בהמשך הקיץ. לאחר שהשלים עלייה של כ-120 סנט (כ-50 דולר לטון) בחמישה שבועות, שעדיין לא מתורגמות במלואן לשוק הפיזי, לא מן הנמנע שנראה מימושים והמשך תנודתיות, כאשר רמת התמיכה נמצאת באזור 440, וההתנגדות באזור 500. הספקולנטים ממשיכים לקנות תירס ועל פי דו"ח התחייבות הסוחרים הם כעת בלונג (הימור על עליות) של כ-285 אלף חוזים!

החיטה נסחרת הבוקר ב-482 סנט לבושל, לאחר שהוסיפה 27 סנט בסיכום שבועי. חיטת שיקגו נסחרת ב-538 סנט לבושל, לאחר שעלתה ב-34 סנט בשבוע שעבר. דו"ח ה-USDA הציג גידול ביבול החיטה הקשה, לעומת קיטון בחיטה הרכה. בשונה מהתירס והסויה, התקדמות זריעת חיטת האביב ואיכויות חיטת החורף תואמות לממוצע הרב-שנתי, מלאי החיטה בעולם בשיא ודו"ח ה-USDA נחשב בעיקרו דובי. עם זאת, דיווחים על יובש ברוסיה, קנדה ואוסטרליה מספקים תמיכה מסוימת, כשעיקר התמיכה מגיעה, כמובן, מהמשך העליות בתירס, שמאלצות את מכוני התערובת להצריח תירס בחיטה. חיטת ים שחור נסחרת באזור 200 דולר. מחיר חיטת מאטיף עומד על 181 יורו לטון. הספקולנטים צמצמו הימור על ירידות בחיטה וכעת ניטרליים בשיקגו ובהימור קטן על ירידות של כ-2,600 חוזים בקנזס.

סויה נסחרת הבוקר ב-909 סנט לבושל, לאחר שעלתה בכ-40 סנט בשבוע שעבר. כוספת סויה נסחרת הבוקר ב-325.5 דולר לטון, לאחר שעלתה ב-11 דולר בסיכום שבועי. שמן הסויה נסחר הבוקר ב-27.83 סנט לפאונד, לאחר שהוסיף רבע סנט לערכו בסיכום שבועי. חקלאי הסויה מתחילים להרים ידיים אף הם, כאשר בשלב זה, זריעת הסויה אמורה הייתה להסתיים. ניסיונות של רבים מהם להדביק את הקצב בשבוע שעבר כשלו, לאור ההצפות שפקדו את אזורי הזריעה. דו"ח ה-USDA דיבר על השלמת זריעה כמתוכנן בארה"ב, אך נראה שאת העדכון נקבל בחודש הבא, ועל בסיס זה השוק ממשיך לעלות גם הבוקר. הספקולנטים עדיין בשורט בסויה של כ-103 אלף חוזים, לעומת לונג בכוספה של כ-43 אלף חוזים ושורט של כ-10 אלף חוזים בשמן. הספקולנטים צפויים לסגור את ההימור על ירידות לקראת סוף החודש, דבר שעשוי לתת דחיפה נוספת לשוק.

לסיכום, התמונה העגומה של מצב הזריעה והצפי ליבול בארה"ב מתחילה להתבהר, אם כי קיץ ארוך לפנינו והמצב עושי להשתפר (או להחמיר) בהמשך.

ביום שישי הקרוב חלה פקיעת אופציות לחודש יולי, כך שהיציאה לסוף השבוע הרשמי הראשון של הקיץ צפויה להיות תנודתית.

כפי שנאמר בשבוע שעבר, בשוק מסוג זה, ניסיונות לנחש איפה השיא או התחתית עלולים לעלות ביוקר. מומלץ לנהל את הסיכונים בהתאם לחשיפה. השוק ימשיך לנוע בשבועות הקרובים בהתאם לתחזית מזג האוויר, עדכוני התקדמות זריעה ודו"חות איכות מהשטח, כאשר השיא,

כאמור, בדו"ח הזריעה הסופי בסוף יוני ,שיתפרסם במקביל לכינוס ועידת ה-20G, שאולי תביא בשורה מכיוון מלחמת הסחר. תנודתיות מובטחת.

דן"ח ההיצע והביקוש העולמי של ה-USDA
דן"ח ההיצע והביקוש העולמי של ה-USDA