עדכון שוק הגרעינים

    מחבר:
  • עדי פנחס

אנחנו עדים הבוקר לתנועה חדה כלפי מטה במחירי הנפט בצורת התרסקות של כ 30% במחיר !! דבר שלא קרה מאז סיום מלחמת המפרץ ב 1991. מדדי המניות בכל העולם צונחים בצורה חדה והכותרות מבשרות על "פאניקה."

מחיר חבית נפט שהיה באיזור 50$ אך לפני כשבועיים, נסחר מוקדם יותר הבוקר באיזור 27$ ! ובזמן כתיבת שורות אלה מתקרב ל 30$ במסחר תזזיתי.

הטריגר הראשוני לפאניקה בשווקים שמגיעה לשיאה הבוקר, היה כמובן התפשטות הקורונה. רבים המעיטו ועדיין ממעיטים בערכה ויכולתה להשפיע על השווקים (בצדק או שלא), אך לעיתים, כותרות מייצרות מציאות ואת כדור השלג קשה לעצור. מבחינת תנועת המחירים והפאניקה בהחלט מדובר בחוויה דומה ל 2008. בהיבט בכלכלי הריאלי העולם נמצא במצב שונה לחלוטין.

המשבר ב 2008 החל מבעיית אשראי ונזילות של גופים פיננסיים שהיו ממונפים בצורה חסרת תקדים. המשבר היום הוא בהיבט פסיכולוגי בעיקר , כאשר עצירת היצור בסין , עצירת הטיסות והתיירות מאיימת על חברות רבות ויש בה את הפוטנציאל לייצר פשיטות רגל בענפים אלו (תעופה , תיירות ) דבר שלא אמור להשפיע על השווקים הריאליים אלא בעיקר על השווקים הפיננסיים ובהחלט לייצר משבר אמיתי בהמשך ….

הנפט שקורס לאור אי הבנות בין רוסיה לסעודיה, יש בו פוטנציאל לייצר משבר כלכלי אמיתי, אם לא נראה התעשתות מצד כל הגורמים המעורבים. הנפט זינק במהלך 2019 בלמעלה מ 30% ועשה רושם שכולם מרגישים נוח בין 60$ ל 70$ לחבית בעיקר האמריקאים. ה"קורונה" הורידה צריכת הנפט בסין ב20% (פחות טיסות , פחות נסיעות , פחות פעילות מפעלים ) וגרמה לירידת מחירים חדה בינואר לאיזור 50$. ביום שישי נפגשו חברי אופ"ק עם רוסיה במסגרת הסכם שחתמו לפני כמה שנים על תיאום ואיזון התפוקה בעולם. הצפי היה לצמצום תפוקה עולמית. הרוסים טענו שבכל התקופה בה שיתפו פעולה עם אופ"ק הנהנים העיקריים היו האמריקאים ,שתפוקתם הגיעה לשיא כל הזמנים. לאור זאת סירבו הרוסים לצמצום בהנחה שמחירי נפט מתחת ל 50$ יורידו את כדאיות ההפקה בארה"ב ויגרמו לסגירת אסדות (מעין להוציא ליריב עין מבלי לשים לב שאתה מאבד שתיים), הרוסים לא העריכו שהסעודים יעמדו על רגליים אחרויות ויאיימו שכל הסכמי התפקוה הקודמים מבוטלים מה 1 לאפריל. מבלי להכנס יותר מידי לפרטים , כלכלת רוסיה לא יכולה לעמוד לאורך זמן עם מחירי נפט (ברנט) מתחת ל 42$ . הסעודים יודעים לחיות גם עם 27$. המלחמה ביניהן יכולה להוביל את הנפט גם ל 20$. טראמפ צפוי לנסות להתערב שכן תעשיית הנפט שלו בצרה מתחת ל 50$….. נעקוב מקרוב.

לגבי שאר הסחורות : מחירי כלל הסחורות עשויות להיות מושפעות כתוצאה מירידת מחירי הנפט. הסוכר , השמנים והתירס והסויה שמשמשים לאנרגיה חלופית. קקאו , כותנה , חיטה …. ירידה בצריכה העולמית. נחושת ומתכות תעשייתיות כתוצאה מהאטה. הכל כמובן מונע בשלב זה מניתוחים עתידיים ופסיכולוגיה ולא שיקוף של תמונת היצע וביקוש אמיתייים. מחירי התבואות לפחות בשלב זה לא נעים בקיצוניות כמו שאר השווקים, אך בהחלט יכולים להצטרף ל"חגיגה" אם המפולת בשווקים תימשך לכן חשוב להתנהל בצורה דפנסיבית בתקופה זו.

לצד ניהול סיכונים יש הזדמנויות וחשוב גם לזהות אותן. גם אם יתפתח משבר פיננסי אנשים לא יפסיקו לאכול. מחירים שעלו בחדות בתקופה האחרונה ולא איפשרו לחלק מהחברות לעמוד בתקציב, יורדים ומהווים הזדמנות כיסוי קדימה. מחירי התשומות והאנרגיה יורדים בחדות ויכולים לפצות מעט בצד ההוצאות. ואחרי רבעון או שניים רעים עשויה להיות צמיחה חדה.

ממליץ לדון בכל היבטי הקורונה – כלכליים , לוגיסטיים ותפעוליים ולהערך בהתאם. ובעיקר לא לפעול מתוך פאניקה.

אנחנו עם קו פתוח במידת הצורך להתייעצות ותמיכה.
בברכה,

עדי וצוות קומודקס