עדכון שוק התבואות מ- 29.9.21- דו"ח מלאים מחר , מדדי המניות יורדים ומחירי הנפט והגז מזנקים

    מחבר:
  • עדי פנחס

"אחרי החגים כבר כאן" מקווה שכולם נחו, נהנו ואכלו הרבה. מי שיצא לחופש בתחילת החודש ולא ראה את השוק מאז ימצא את שוק הגרעינים בערך מצב בו עזב פחות או יותר

למעט מספר ימים תנודתיים, שוק הגרעינים התנהל גם כן בצורה די מנומנמת, כאילו יצא בעצמו לחופשת חגים. מחר יפרסם הUSDA את דו"ח המלאים הרבעוניים דבר שאמור לספק תנודתיות ביומו האחרון של הרבעון. שוק הגרעינים התעורר בימים האחרונים בציפייה לדו"ח ונרשמה תנועה ערה של ספקולנטים שמאזנים פוזיציות לקראת הדו"ח. הדו"ח צפוי להצביע על שפל של 7 שנים במלאי הסויה לתקופה זו. שפל של 8 שנים בתירס ושפל של 14 שנה בחיטה.

 בגזרת הקורונה, הבוסטר אושר בארה"ב לאנשים מעל גיל 65, צוותי רפואה והוראה ולאוכלוסיות בסיכון מעל גיל 12. במקביל מסתמנת מגמת בלימה לדלתא, אך קיים חשש להתפתחות וריאנטים חדשים ועומס על בתי החולים לקראת החורף. מספר המתים בעולם מאז תחילת המגיפה הגיע בסופ"ש האחרון ל 4.8 מיליון.

 מדדי המניות בארה"ב חווים טלטלות בימים האחרונים, כאשר מדד הנסדא"ק שקבע שיא כל הזמנים בתחילת החודש איבד למעלה מ 5% מערכו מאז תחילת ספטמבר (קרוב ל 3% אתמול) על רקע החשש מקריסת חברת הנדל"ן הגדולה בסין, אוורגרנד, שמצויה בחובות של למעלה מ 300 מיליארד דולר. הסינים אותתו אתמול שלא יתנו לחברה לקרוס. בנוסף קושי להגיע להבנות בקונגרס לגבי תקרת החוב, הצהרת הפדרל ריזרב על העלאת ריבית מוקדם מהצפוי כבר ב2022 והחשש מהתגברות האינפלציה בארה"ב  (קצב של 4.2% שנתי לעומת 3.6% הערכה קודמת) גם כן הכבידו על השווקים. התחושה היא שתיקון עמוק יותר בשוק המניות הוא תרחיש סביר.

 הנפט נסחר הבוקר בירידות באיזור 74$ לחבית, לאחר שאתמול בבוקר נסחר קרוב לשיא של שלוש שנים ב76.70$ לחבית. מחיר חבית מסוג ברנט עומד הבוקר על 77.80, לאחר שחצה את רמת ה 80$ השבוע לראשונה מאז אוקטובר 18. העולם שנמצא בהתאוששות כלכלית פוסט קורונה (מבחינת סגרים) חווה משבר אנרגיה קשה עם עלייה בביקושים וקושי להדביק את ההיצע. הרוסים כחלק ממשחק פוליטי צמצמו את אספקת הגז לאירופה שם צפוי חורף קשה ועלייה בביקושים. מחיר הגז הטבעי נגע אתמול בבורסה בשיא של שבע וחצי שנים 6.4$.

 התירס נסחר באיזור 535 סנט לבושל. דו"ח ההיצע והביקוש בתחילת החודש ביב דובי והצביע על הערכת יבול גדולה מההערכה מוקדמת 176.3 בושל לאייקר לעומת 174.6 בדו"ח הקודם. יחד עם זאת התירס שנסחר בשפל של חצי שנה מתחת לרמת ה 500 בימים שלפני הדו"ח שם ומתקן לרמות של סוף אוגוסט. הקציר מתקדם בקצב מהיר מהצפוי בארה"ב, כאש 18% מהצפי כבר נקצר. באיזורי הגידול מזג אוויר חם מהממוצע.

הסינים חוזרים לשוק והצפי הוא שהם יגבירו קצב ברבעון האחרון של השנה. עליית מחירי האנרגיה תומכת במחירי התירס להמשך. הפרמיות ממשיכות להיות גבוהות ושומרות את המחיר גבוה. מחיר הדו"ח מחר עשוי לספק תנועה חדה בתירס עם סיום הרבעון. התירס גבוה ב 42% ממחירו בסוף ספטמבר בשנה שעברה.

הספקולנטים צמצמו מעט את פוזיציית הלונג שלהם ועומדים על כ 200 אלף חוזים .

 החיטה נסחרת הבוקר ב 711 סנט לבושל, כאשר חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ברמה דומה.  

בעיית איכויות וירידה במלאים יבואו לידי ביטוי גם בדו"ח הרבעוני מחר. מחיר החיטה גבוה ב חיטת מאטיף בשיא של עשור נסחרת ב 253 יורו ועושה רושם שהפנים לשבור את השיא הזה ב 270 יורו. מחירי חיטת ים שחור לרבעון ראשון נעים באיזור 318$ לטון בממוצע על רקע בעיות האיכות. מחיר החיטה גבוה ב39% ממחירו בסוף ספטמבר בשנה שעברה. עושה רושם שרמת המחירים הגבוהה בחיטה תישמר ואף תאמיר על רקע הירידה החדה במלאים.36% מחיטת החורף בארה"ב כבר נזרעה.

הספקולנטים בחיטה בלונג של 30 אלף חוזים בקנזס לעומת שורט 11 אלף בשיקגו, כאשר הפער בין שני החוזים נסגר.

 הסויה נסחרת הבוקר ב1278 סנט לבושל. גם בסויה עידכן משרד החקלאות האמריקאי את צפי היבול כלפי מעלה, אך הרושם הוא שהעדכון תומחר בשוק עוד קודם לכן. ה USDA מעריך יצוא לסין של כ 101 מיליון טון שיא כל הזמנים וגידול בשימוש של כוספת סויה בהמשך. מלאי הסויה צפוי להיות הנמוך ביותר מאז 2014 בדו"ח מחר. בסך הכל שמרו מחירי הסויה על יציבות במהלך ספטמבר. קציר הסויה עומד על 16% בשלב זה. שמן הסויה נסחר ב 57.50 סנט לפאונד, רמות התמיכה הנמוכות של הרבעון האחרון  שמן הדקל  עומד הבוקר על כ4540 רינגט לטון. השמנים קיבלו רוח גבית בשבוע האחרון מעליית מחירי הנפט. כוספת סויה נסחרת ב340$ לטון.  יבולי הסויה ברמת טוב מצויין עומדת על 58%. הספקולנטים צמצמו משמעותית את ההימור על עליות ומחזיקים לונג של 23 אלף חוזים בפולים, 38 אלף חוזים בשמן ו 23 אלף חוזים בכוספה.

 לסיכום

 בסוף שמיני עצרת ושמחת תורה, ברכת השנים מתחילה  ב "בָּרֵךְ עָלֵינוּ ה' אֱלֹהֵינוּ אֶת הַשָּׁנָה הַזֹּאת, וְאֶת כָּל־מִינֵי תְבוּאָתָהּ לְטוֹבָה. וְתֵן טַל וּמָטָר לִבְרָכָה עַל כָּל־פְּנֵי הָאֲדָמָה" .השנה, ברכה זו מקבלת משנה תוקף ונצטרך מזג אוויר טוב לשם יציאה מהמשבר שפקד אותנו. תופעת אל ניניה השנה עשויה לגרום לפגיעה ביבולים חקלאיים בדרום אמריקה בעיקר.

 הדו"ח מחר ב 19:00 שעון ישראל יתן את אקורד הסיום לרבעון שהתאפיין בעיקר בתיקון מחירים כלפי מטה, לאחר שקודמו היה סוער במיוחד ושבר שיאים. הרבעון האחרון בדרך כלל מאופיין בעליות מחירים לאחר השלמת הקציר בארה"ב פרמיית הסיכון שמתווספת ליבול בדרום אמריקה שם מתחילה הזריעה.

 סיכום רבעוני ישלח בקרוב

 שתהיה חזרה לשגרה טובה ומוצלחת לכולם ורק בריאות

 עדכונים בהמשך

עדי