עדכון שוק התבואות – מגמת הירידה נמשכת , דו"ח חשוב מחר של ה USDA – מה 9.9.21

    מחבר:
  • עדי פנחס

ערב פרסום דו"ח ההיצע והביקוש החודשי של ה USDA (מחר ב19:00 שעון ישראל), מגמת הירידה בשוק הגרעינים נמשכת, כאשר התירס נסחר ברמות שלא ראינו מאז סוף ינואר

כוספת הסויה בשפל של 11 חודשים. על פי הערכות האנליסטים, ה USDA יגדיל את הערכות המלאים בתירס והסויה ויעדכן כלפי מעלה את שטחי הזריעה. התחזקות הדולר בעולם והחששות מפני התפרצות מחודשת של התחלואה לוחצת את מחירי הסחורות בשבוע האחרון.

בגזרת הקורונה,  הגל הרביעי מתחיל להבלם בישראל, אך יש תחושה שמרים ראש בעולם. מדיניות הבוסטר נשקלת במספר מדינות בהתבסס על נתונים שמגיעים מישראל.

מדדי המניות בארה"ב קרובים עדיין לרמות השיא, אם כי חווים תיקון מסויים מאז תחילת החודש על רקע דו"ח תעסוקה מאכזב והתחושה היא שתיקון מחירים מתבקש ברמות האלו.

הנפט נסחר שוב קרוב ל 70$ לחבית, כאשר האמריקאים מפצירים בחברי אופ"ק להגדיל תפוקה מוקדם מהמתוכנן.

התירס נסחר באיזור 506 סנט לבושל. הדו"ח שפורסם בתחילת השבוע הראה ש 59% מיבול התירס מדורג באיכות טוב עד מצויין. בדו"ח מחר צפוי באופן חריג ה USDA לעדכן לגבי שטחי המזרע בארה"ב, הנתון הזה דלף באתר שלהם שלשום והצביע על גידול של בערך 800 אלף אייקר מהדו"ח של סוף יוני. היבול לאייקר יגדל על פי ההערכות ל 175.8 מ  בדו"ח 174.6 הקודם מה שלמעשה ייצור יחס מלאי לשימוש של מעל 10% כלומר לא קטסטרופה כמו שהעריכו אך לפני מספר חודשים, יחד עם זאת מדובר עדיין ביחס מלאי לשימוש שמצדיק רמת מחירים גבוהה בטווח הנראה לעין. במקרה של המשך ירידות רמת התמיכה של התירס נמצאת ב 492 כאשר ירידה מתחת לרמה זו יכולה לקחת את התירס ל 480 בטווח הקצר. הספקולנטים צמצמו מעט את פוזיציית הלונג שלהם לפני הדו"ח ועומדים על כ 250 אלף חוזים . ערב דו"ח הUSDA בשנה שעברה עמד מחיר התירס על 350 סנט לבושל.

החיטה נסחרת הבוקר ב 693 סנט לבושל, כאשר חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 697 סנט לבושל.

המחירים מתקנים משיא של 7 שנים שנקבע במהלך אוגוסט על רקע הירידה החדה במחירי התירס. הקנדים העלו את הערכת המלאים שלהם ביותר , אך מנגד בעיות איכויות באיזור הים השחור אמורות לשמר את רמת המחירים הגבוהה. הדו"ח מחר פחות משמעותי לחיטה וצפוי להציג נתונים דומים לדו"ח הקודם.. חיטת מאטיף יורדת אף היא לרמת 242 יורו על רקע הירידות בחיטה האמריקאיתמחירי חיטת ים שחור נעים באיזור 306$ לטון בממוצע על רקע בעיות האיכות. הספקולנטים בחיטה בלונג של 48 אלף חוזים בקנזס ו11 אלף בשיקגו כאשר הפער בין שני החוזים הוא הנמוך ביותר מזה למעלה משנתיים. ערב דוח הUSDA בשנה שעברה עמד מחיר החיטה על 470 סנט לבושל

הסויה נסחרת הבוקר ב1270 סנט לבושל. גם בסויה צפוי עדכון של שטחי המזרע של קרוב ל 900 אלף אייקר על פי הנתון שדלף שלשום. היבול לאייקר צפוי להיות 50.4 לעומת 50 בדו"ח הקודם וכתוצאה מכך נראה גם מלאים מעודכנים כלפי מעלה. ה USDA מעריך יצוא לסין של כ 101 מיליון טון שיא כל הזמנים וגידול בשימוש של כוספת סויה בהמשך.   שמן הסויה נסחר ב 57 סנט לפאונד, רמות התמיכה הנמוכות של הרבעון האחרון  שמן הדקל  עומד הבוקר על כ4700 רינגט לטון ולמעשה מבדיל עצמו משמן הסויה . כוספת סויה נסחרת ב335$ לטון הרמה הנמוכה מאז אוקטובר 20,  יבולי הסויה ברמת טוב מצויין עומדת על 56%. הספקולנטים צמצמו משמעותית את ההימור על עליות ומחזיקים לונג של 69 אלף חוזים בפולים, 55 אלף חוזים בשמן ו 11 אלף חוזים בכוספה.

 לסיכום

 תנועת המחירים בשבועיים האחרונים מצביעה על כך שהסוחרים מעריכים דו"ח דובי, יחד עם זאת נשאלת השאלה האם המחירים הנוכחיים מתמחרים כבר את העדכון בדו"ח או שצפויות ירידות נוספות. על פניו אם המספרים יהיו דומים לההערכות המוקדמות ייתכן והשוק קרוב מאוד לתחתית. בטווח קצר השוק יכול לרדת ו"לנער" קצת את הספקולנטים מהשוק, אך בראייה קדימה צפויות מהמורות רבות בדרך כמו עונת גידול שלמה בדרום אמריקה שבדרך כלל ההכנות אליה מתחילות כבר ברבעון הרביעי.

לצערנו, אין בירידת המחירים הנוכחית בשורה לצרכן הישראלי בשלב זה, שכן התור התפעולי בנמלים גרם לנזקים כספיים אדירים ליבואנים שנאלצו לשם סכומי עתק בקנסות לחברות הספנות מה שייקר משמעותית את היבוא לישראל.

עדכון לגבי תוצאות הדו"ח יישלח מיד לאחר פרסומו

סופ"ש נעים ושנה טובה וגמר חתימה טובה לכולם

עדי