עדכון שוק התבואות מיום 22/12: ישורת אחרונה לפני 2022, חג מולד בצל הגבלות, אינפלציה בשיא של 39 שנה בארה"ב ומחירי התבואות שוב בעליה

ימי המסחר האחרונים ל2021 ממשיכים לספק תנודתיות גבוהה בשוקי הסחורות והמניות בחסות ה"אומיקרון" והאינפלציה שממשיכה להרים ראש בארה"ב ובעולם

שבוע המסחר יסתיים מחר. ביום שישי לא יתקיים מסחר וברחבי העולם יציינו את חג המולד, שבדומה לשנה שעברה, הוא בסימן סגרים והגבלות וחשש מהעתיד לבוא.

בגזרת המאקרו ארה"ב רשמה בשבוע שעבר את שיעור האינפלציה הגבוה ביותר מאז ימי רייגן 6.8%! הפדרל ריזרב בארה"ב כבר מדבר על שלוש העלאות ריבית ב 2022 ועוד שלוש ב 2023. השווקים שבדרך כלל אינם אוהבים חוסר וודאות הגיבו בחיוב לידיעה, אף על פי שהעלאת ריבית ועוד בשיעור מהיר מהמתכונן נתפסת כצעד שלילי לשווקים.  מדדי המניות המובילים בארה"בסיפקו תנודות חדות מאז תחילת החודש ולמרות תיקונים חדים בעיקר במניות הטכנולגיה, הם עדיין אינם רחוקים משיא כל הזמנים.

הנפט שנסחר לפני פחות מחודשיים בשיא של 7 שנים (85$  לחבית) ירד בחדות מאז על רקע הגדלת תפוקה עולמית והחשש מהתפשטות האומיקרון וירידה בביקושים , נסחר הבוקר ב 71.50$ לאחר בתחילת דצמבר עם התפרצות אומיקרון בדרום אפריקה ירד לשפל של 62$. מחיר חבית מסוג ברנט עומד הבוקר על 74.20$. במידה ונחווה סגרים ארוכים במהלך הרבעון הראשוןהביקושים לאנרגיה צפויים לקטון בשלב ראשון, אך אם יסתבר שהאומיקרון אינו יוצא לחץ על מערכת הבריאות, החורף בחצי הכדור הצפוני צפוי דווקא להגביר ביקושים ומחירי הנפט יאמירו בהתאם. מחיר הנפט נכון להיום גבוה בכ 47% ממחירו בתחילת 2021!

התירס נסחר הבוקר ב 601 סנט לבושל, ולראשונה מאז יולי חוצה את רף ה 600 (בהתאם להערכה שלנו מהסקירה הקודמת). במסחר דליל יחסית ונטול חדשות מיוחדות למעט יובש בדרום אמריקה, התירס מטפס אט אט בשבועות האחרונים והספקולנטים מצטרפים לחגיגה ומעלים את אחזקותיהם בתירס לקראת 2022 שעומדות כרגע על למעלה מ 350 אלף חוזים בלונג! מחירי התירס בסין כפולים כמעט מהמחיר בארה"ב, אך המתיחות בינם לבין האמריקאים מונעת מהם להגדיל יבוא בשלב זה. המוקד בשבועות הקרובים יעמוד על חידוש יבוא מסין, מזג האוויר בדרום אמריקה והתפתחות האומקירון שבמידה ואכן יגרום לסגרים ולחץ על מחירי הנפט עלול לגרור גם את התירס למטה בטווח קצר.

החיטה שהגיעה לשיא של 9 שנים בסוף נובמבר קרוב ל 900 סנט לבושל, חוותה תיקון חד עד לרמת 780 סנט והבוקר נסחרת 843 סנט לבושל, לאחר שהוסיפה כ 30 סנט לערכה רק אתמול. המחסור בחיטה איכותית נותן אותותיו בעולם. מזג האוויר באיזורי גידול חיטת החורף בארה"ב מעורר מעט דאגה אצל החקלאים וחשש מבצורת. חיטת שיקגו נסחרת ב804 סנט לבושל כשהפער בינה לבין קנזס בשיא של 6 וחצי שנים. חיטת מאטיף הצרפתית נסחרת  ב 288 יורו.  מחירי חיטת ים שחור נסחרים ב 340$ לטון לרבעון ראשון על רקע המלאים הנמוכים והחשש ממכסים בתחילת 2022 כמו גם החשש שרוסיה תפלוש לאוקראינה בתחילת השנה. המחירים לקיץ 2022 הם הגבוהים ביותר שידענו בשלב זה מאז 2007 ועומדים על כ 310$ לטון.  הספקולנטים מגדילים פוזיציית בלונג ועומדים על קרוב ל 60 אלף חוזים לעומת שורט של כ 8000 חוזים בשיקגו.

לאחר 7 חודשים רצופים של ירידות במחירי פולי הסויה (משיא של 1677 במאי לשפל 1171 בנובמבר) נראה כי הסויה תסיים את השנה דווקא בירוק כשהבוקר היא נסחרת ב1320 סנט לבושל שיא של שלושה וחצי חודשים, לאחר שבמהלך החודש הוסיפה לערכה קרוב ל9%. מזג האוויר היבש בדרום אמריקה גרם לעדכון תחזיות היבול בברזיל וארגנטינה כלפי מטה. אמנם לא באופן מהותי, אבל באופן שמצליח להחזיר את הספקולנטים לשוק. ירידת מחירי השמן והצטיידות של משתמשים סופיים קדימה בשל החשש ממחסור בחלבון בתחילת 2022 הזניקו בחדות את מחירי כוספת הסויה לרמת 397$ לטון עליה של 14% מתחילת החודש והרמה הגבוהה ביותר מאז יוני. השמן נסחר ב54.50 סנט לגלון נמוך בכ12% ממחירו בסוף נובמבר, אך גבוה מהשפל של 8 חודשים בו נגע בשבוע שעבר ברמת 51. מזג האוויר בדרום אמריקה וכוונות והיבוא מסין יעמדו במוקד בתקופה הקרובה. הספקולנטים ממשיכים להגדיל פוזיציות גם בסויה, כאשר הם לונג 41 אלף חוזים בפולים, לונג 45 אלף חוזי שמן ולונג 40 אלף חוזי כוספה (לעומת שורט מעל 30 אלף בחודש שעבר)    

לסיכום 

שבעה ימים אחרונים לסיום 2021, ללא ספק עוד שנה היסטורית בגזרת מחירי הסחורות, בעיות שרשרת אספקה והתפתחות אינפלציה. המסחר צפוי להמשיך להיות דליל ותנודתי לאור סגירה ואיזון פוזיציות של הקרנות הגדולות. המוטיבים איתם אנחנו מסיימים את 2021 נכנסים איתנו ל 2022 ביתר שאת.

ב 31 בדצמבר בשעה 19:00 שעון ישראל יתפרסם דו"ח המלאים הרבעוני של ה USDA, הדו"ח גורם לתנודות במחירי הגרעינים וזרעי השמן ביומה האחרון של השנה, כך שמי שצריך לסגור פוזיציות רצוי שיעשה זאת לפני. בדומה ל 2022 המפתח לשנה מוצלחת בסביבה מסוג זה היא ניהול סיכונים מושכל ודינאמי.

בתחילת השנה נוציא ללקוחות קומודקס סקירת שוק מורחבת עם מבט ל 2022. הסקירה הייחודית נחשבת למקצועית והמקיפה ביותר בעברית לשוק הסחורות.

אלו מכם שאינם נמנים עם לקוחותינו ומעוניינים לקבל את הסקירה נא לשלוח אימייל ל amit@commodex.co.il

 רק בריאות לכולם

בברכה

עדי