עדכון קצר שוק התבואות – התנודתיות חוזרת, הקציר מתקרב והפנים כבר ל2022

    מחבר:
  • עדי פנחס

העדכון נכתב ביום ה' 26/8/21: לאחר ירידות חדות בשבוע שעבר, שוק הגרעינים מתייצב וחוזר לעליות השבוע

לפני שבועיים פרסם ה USDA את ההערכותיו ליבול התירס והסויה, הערכות שהיו נמוכות מהצפי וגרמו לשוק לרוץ לשיא של 6 שבועות. בשבוע שעבר פרסמו גופים פרטיים בראשם PRO FARMER הערכות גבוהות יותר ליבולים מאשר ה USDA וזאת לאור סיורי שטח שערכו באיזורי גידול נבחרים בארה"ב, דבר שיצר לחץ על המחירים ומימושים כבדים.  במקביל הנפט איבד למעלה קרוב ל10% מערכו בשבוע שעבר לשפל של ארבעה חודשים 62$ לחבית, הירידה החדה ביותר בסיכום חודשי מאז אוקטובר 2020 (עת הסגר השני ברוב העולם), על רקע חששות מהתפרצות הדלתא. הירידה בנפט גררה איתה מימושים בכלל קומפלקס הסחורות והוסיפה ללחץ על מחירי התבואות והגרעינים. באופן לא מפתיע וכיאה לשנה תנודתית כמו 2021, השבוע  עלה הנפט בכ 9% העליה השבועית החדה ביותר מאז מאי 2021 . הנפט נסחר הבוקר באיזור 68$ לחבית, כאשר חבית מסוג ברנט נסחרת קרוב ל72$.

 בגזרת הקורונה, לצד התפרצות וריאנט הדלתא בישראל ובעולם, חדשות מעודדות מכיוון מנהל התרופות האמריקאי FDA שהפך את אישור החיסון של פייזר לאישור קבוע, דבר שנתן זריקת מרץ לשווקים, בנוסף ארה"ב הודיע שהיא מתכוונת לחסן את כלל האוכלוסיה בחיסון השלישי החל מה 20 בספטמבר. התוצאות הראשוניות מישראל, המדינה הראשונה שמתחסנת בחיסון השלישי מראות סימנים מעודדים בהחלט בבלימת ההתפרצות והתחלואה הקשה בעיקר.   

 מדדי המניות בארה"ב שוב ברמות שיא אחרי תיקון חד בשבוע שעבר. חברי הפדרל ריזרב מכונסים השבוע בג'קסון הול לדיון בצמצום ההרחבה הכמותית, המשקיעים יעקבו מקרוב אחרי ההצהרות היוצאות משם מחר בשעות הצהריים בארה"ב. 

 התירס נסחר באיזור 551 סנט לבושל. הדו"ח שפורסם בתחילת השבוע הראה ש 60% מיבול התירס מדורג באיכות טוב עד מצויין (מתחת להערכות). גשמים וסופות באיזור איווה אתמול הפיחו תקווה מסוימת אצל החקלאים, אך היו לא מעט דיווחים על נזקים מהרוחות העזות וגם מפעל אתנול שהושבת עד להודעה חדשה. דיווחים שלשום על מכירות חדשות לסין ומקסיקו הוציאו את השוק מהתחתית. התירס איבד קרוב ל30 סנט בשבוע שעבר ופתח את השבוע קרוב לרמת 530 הספקולנטים מגדילים את פוזיציית הלונג שלהם לפני הדו"ח האחרון ועומדים על כ 280 אלף חוזים .

 החיטה נסחרת הבוקר ב 702סנט לבושל, כאשר חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 712 סנט לבושל.

המחירים נעים ברמות שיא של 7 שנים על רקע עליה בביקושים לצד היצע נמוך של חיטה איכותית. גם גרמניה מדווחת על ירידה של קרוב ל 5% ביבול הצפוי על רקע מזג האוויר. 77% מהחיטה האביבית נקצרה כבר, קצב טוב יחסית לשנים קודמות. כפי שצוין בסקירה הקודמת, החיטה עקבה אחרי התירס בתנועות למעלה ולמטה זמן רב, אך קיבלה סיבות לרוץ בעצמה. חיטת מאטיף חצתה את ה250 יורו בשבוע שעבר אך תיקנה לאזור 244 יורו על רקע מימושיםמחירי חיטת ים שחור נעים באיזור 292$ לטון ולסוף השנה ברמת ה$305. הספקולנטים מגדילים פוזיציה גם בחיטה והם בלונג  46 אלף חוזים בקנזס ו25 אלף בשיקגו.

 הסויה נסחרת הבוקר ב1350  סנט לבושל.  שמן הסויה נסחר ב 61.2 סנט לפאונד, לאחר שנסחר בשפל של חודשיים בשבוע שעבר. שמן הדקל  עומד הבוקר  על כ 4580רינגט לטון. כוספת סויה  ב352$  לטון,  יבולי הסויה ברמת טוב מצויין עומדת על 56% וממשיך במגמת הירידה. הגופים הפרטיים מעריכים יבול גדול יותר מה USDA דבר שגרם לירידות החדות בשבוע שעבר, אך הירידה באיכויות והתעוררות שוק הייצוא האמריקאי נתנו לשוק רוח גבית מתחילת השבוע. הספקולנטים שוב חוזרים לשוק כשהם מחזיקים לונג של 100 אלף חוזים בפולים, 70 אלף חוזים בשמן ו 28אלף חוזים בכוספה.

 לסיכום

 היום ב 15:30 יתפרסמו נתוני היצוא השבועי בארה"ב. מחר פקיעת אופציות לחודש ספטמבר דבר שעשוי לייצר תנודתיות בסגירה. ביום שני היום האחרון למסחר בחוזי ספטמבר וחוזי דצמבר הופך להיות בחזית.

 השוק אמנם חזר לתנודתיות, אך לא מהסוג שהורגלנו אליה במהלך הרבעונים הקודמים. הפער בהערכות בין הUSDA והגופים הפרטיים ימשיך לעמוד ברקע, כאשר בדו"חות הבאים נקבל תמונה ברורה יותר עם התקדמות הקציר. צריך להביא בחשבון, שגם ההערכות האופטימיות של הגופים הפרטיים עדיין יוצרים יחס מלאי לשימוש נמוך מאוד, שיש בו כדי לשמר את רמת המחירים הגבוהה לתוך 2022, וזאת מבלי לקחת בחשבון הגדלה אופיינית בייבוא הסיני במהלך רבעון 4.

 מבחינת ניהול הסיכונים, בטווח קצר הפוקוס צריך להיות על שימור ערך המלאי בעיקר בתקופת הקציר בה בדרך כלל יש לחץ על המחירים. בטווח הבינוני ארוך (רבעון 4 עד מחצית 2022) הסיכון לעליות מחירים גובר.

 סופ"ש ורק בריאות לכולם

 עדי