עדכון קצר שוק התבואות – דו"ח היצע וביקוש חשוב מחר, מה קרה בשוק לפני שנה בדיוק ולאן מכאן?

מחר בשעה 19:00 יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, הדו"ח צפוי להציג ירידה בהערכות היבול והמלאים של התירס והחיטה לעומת גידול קטן בסויה

הדו"ח צפוי לספק תנודתיות בטווח קצר ולהעיר את שוק הגרעינים מתרדמת הקיץ שאחזה בו לאחרונה עם טווחי מסחר קטנים.

 ערב פרסום הדו"ח לפני שנה בדיוק, התירס נסחר בשפל של 307.25 סנט לבושל (תירס בארץ בפחות מ 180$ לטון!) והפסימיים העריכו שפני השוק לירידות נוספות. מאז עברו הרבה מים ושיטפונות ברחבי העולם, הרבה מקרי קורונה מאומתים,וריאנטים חדשים, הרבה סגרים ומליארדי חיסונים. נכון להבוקר מחיר התירס גבוה בלמעלה מ80% ממחירו בשנה שעברה , מחיר החיטה גבוה בכ75% מערב פירסום הדו"ח בשנה שעברה, פולי הסויה יקרים בכ 50%, כוספת הסויה הוסיפה קרוב ל 30% מערכה, כאשר מחירי השמן גבוה ב 110% מאוגוסט 2020. בל נשכח שהמחירים היו גבוהים יותר (למעט החיטה) בתחילת הרבעון השני, והשוק חווה תיקון ונע בטווח מסחר צר יחסית מאז תחילת הרבעון השלישי. השקט שלפני הסערה? ייתכן מאוד…  

 מזג האוויר בארה"ב ממשיך לתעתע. המודלים מראים קצת משקעים בשבוע הקרוב אבל עדיין יבש וחם מהממוצע בעיקר בחלק המזרחי של אזורי הגידול. גל החום האחרון פגע ביבולים, דבר שיבוא לידי ביטוי בדו"ח מחר. מזג האוויר בעולם שוב מעלה את נושא "משבר האקלים" לכותרות כאשר שלג נדיר בברזיל פוגע בגידולי הקפה. בצורת בקנדה פוגעת בחיטה, שריפות ביוון והצפות בסין גורמות לנזק בחיי אדם ובעיות לוגיסטיות בשרשרת האספקה.  

 האינפלציה מגיעה גם אלינו כשמדד סטורנקסט עולה ביולי ב 1.3% הזינוק החד ביותר מזה שנים, וזאת לפני העליה הצפויה במחירי העוף, הדגים והבשר.

 הקורונה (לצערנו) מרימה ראש ונרשמת עליה חדה בתחלואה ברחבי העולם. ישראל עברה מהמקום האחרון בתחלואה לנפש בתחילת יוני למקום הראשון, כאשר העולם (שוב) נושא עיניים להשפעת החיסון השלישי ותקווה להורדת התחלואה. הייתה לי תקווה שהקורונה לא תהיה חלק מסקירות השוק השוטפות שלי ,אבל ככל הנראה זה לא יקרה בתקופה הקרובה בעיקר לאור העובדה שהתפרצות מחודשת משמעותית יכולה להשפיע על הכלכלה העולמית ולטלטל את משוואת ההיצע והביקוש.

 דבר נוסף שהשתנה משמעותית מאז הדו"ח של אוגוסט 20 הוא נושא ההובלה הימית שזינק בחדות

מדד ההובלה הימית  ה BDI שעמד לפני שנה על 1500 עומד הבוקר על 3375 (עליה של 125%) מדד הסופרמקס בשיא כל הזמנים ועלות מכולה מהמזרח שעלתה 2000$ בסוף 2020 מגיעה כבר ל 18 אלף דולר! תוסיפו לכל זאת את חוסר היעילות בנמלי ישראל ועיכובים חסרי תקדים בפריקה כאשר האונייה Strategic Equity  שהגיעה לאשדוד ב 8 יולי עמוסה ב 33 אלף טון גרעינים עדיין לא נפרקה במלואה ואוניות רבות שנושאות למעלה מחצי טון תבואות עומדות בתור תפעולי חריג מחוץ לנמלי ישראל. היבואנים ימשיכו לספוג נזקים והדבר יהווה נדבך נוסף ביוקר המחייה לצרכן הישראלי.  

 מחיר הנפט שהתחיל את הרבעון בקרוב ל 78$ לחבית (שיא של שש וחצי שנים!)  ממשיך בצניחה חופשית ונסחר הבוקר ב67.33$, לאחר החלטת חברות אופ"ק להגדיל תפוקה בהדרגה ולהפסיק את הצמצום שנכפה בזמן הקורונה בספטמבר 2022, כפי שצויין בסקירה קודמת , לכאורה לא החלטה שהיתה אמורה לגרור תיקון כה חד, אך נתוני תעסוקה טובים בארה"ב, הספקולנטים והפסיכולוגיה שחיזקו לאחרונה את הדולר (הדולר אינדקס בשיא של למעלה מארבעה חודשים) גררו תיקון חד בנפט ובקומפלקס הסחורות בכללותו.האנליסטים טוענים שמדובר בתיקון ולא במגמה בשלב זה. כמובן שההתפתחויות בעולם בין השאר בהתמודדות עם התפרצות מחודשת תשפיע על ההמשך.  

 מדדי המניות בארה"ב  שוב ברמות שיא (החלק הזה של הסקירה מתחיל לשעמם. נתוני התעסוקה בארה"ב הראו תוספת של 943 אלף איש לשוק העבודה ביולי, הנתון החזק מזה 11 חודשים, כאשר שיעור האבטלה ירד לשפל של שנה ועומד על 5.4%. הנתון המעודד הקפיץ שוב את המדדים לשיא חדש, חיזק את הדולר והפיל את מחיר הזהב לשפל של חמישה חודשים. אתמול אישר הסנאט את תוכנית ביידן להשקעת 1 טריליון דולר בתשתיות בארה"ב בשנים הקרובות (הניו דיל החדש?) דבר שאמור לספק תמריץ לכלכלה האמריקאית, ליצור מקומות עבודה ולשפר את הנראות והיעילות של התשתיות המיושנות של המעצמה הגדולה בעולם. התוכנית היומרנית תצטרך להיות מגובה בשימוש מאסיבי בחומרי גלם, דבר שצפוי לתמוך במחירי הברזל, פלדה , אספלט וחומרי גלם רבים.

הגרעינים וזרעי השמן ממשיכים כאמור בטווח המסחר הצר במסחר הלילה בארה"ב בציפייה לנתוני הדו"ח מחר כאשר התירס נסחר באיזור 555 (חמסה )סנט לבושל. 64% מיבול התירס מדורג באיכות טוב עד מצויין. מלאי האתנול בשיא של חמישה חודשים ויש חשש לפגיעה בביקושים בעיקר לאור ירידת מחיר הנפט. בברזיל הקטינו את הערכת יבול התירס בכ7 מיליון טון (מאזור 83 ל76) נתוני היצוא היו טובים מעט מהצפוי. הספקולנטים מגדילים את פוזיציית הלונג שלהם לפני הדו"ח ועומדים על כ 246 אלף חוזים .

 החיטה נסחרת הבוקר ב713 סנט לבושל, כאשר חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 722 סנט לבושל. המחירים שוב נעים ברמות שיא של 7 שניםכפי שצויין בסקירה הקודמת, החיטה עקבה אחרי התירס בתנועות למעלה ולמטה זמן רב, אך קיבלה סיבות לרוץ בעצמה, כפי שצויין הבצורת החמורה בקנדה ושחיקת היבולים, מזג האוויר בארה"ב שפגע בחיטה האביבית וגם ההצפות באירופה שעוררו דאגה. התמיכה במחיר מגיעה גם מחקלאים באיזור הים השחור שמסרבים למכור קדימה לאור הערכות שהשוק ימשיך לעלות כתוצאה מהירידה במלאים.  דו"ח ה USDA מחר צפוי להצביע על הירידה המדוברת. חיטת מאטיף נסחרת  ב236  יורו לטון (עלייה של כ 25 יורו בחודש ומחיר שיא לחוזה זה).

מחירי חיטת ים שחור נעים באיזור 280$ לטון ולסוף השנה מתקרבים לרמת ה 300. הנשיא סיסי מעלה את מחיר הלחם המסובסד במצרים לראשונה מאז ימי סאדאת ב 1977 בצעד שהוגדר "חוסר ברירה" החיטה צפויה גם לקבל רוח גבית מהתירס בהמשך.הספקולנטים מגדילים פוזיציה גם בחיטה והם בלונג  38 אלף חוזים בקנזס ו 15 אלף בשיקגו.

 הסויה נסחרת הבוקר ב 1363 סנט לבושל.  שמן הסויה נסחר ב 62.8 סנט לפאונד, ירד מתחילת החודש על רקע ירידת מחיר הנפט.  מחירי שמן הדקל באסיה משלימים עליה של 30% בחודשיים ועומדים הבוקר  על כ 4630 רינגט לטון. כוספת סויה נסחרת ב357$ לטון. איכות יבולי הסויה ברמת טוב מצויין עומדת על 60% נתון שהוטל בו ספק על ידי האנליסטים. הדו"ח צפוי להראות מספרים דומים לחודש קודם, אפילו עליה קטנה במלאים ( תמוה משהו). התמונה הכללית בסויה עדיין מדברת על יחס מלאי שימוש נמוך מאוד כשהיבוא הסיני לקח אתנחתא קלה בשלב זה וצפוי להופיע שוב לקראת סיום הרבעון.  הספקולנטים צמצמו מעט את הפוזיציה שלהם לפני הדו"ח, כשהם מחזיקים לונג של 77 אלף חוזים בפולים, 65 אלף חוזים בשמן ו18 אלף חוזים בכוספה.

 לסיכום

 הקיץ המנומנם משהו בשוק הגרעינים וזרעי השמן צפוי לקבל זריקת מרץ קטנה לאחר פרסום הדו"ח מחר.  אם ה USDA יהיה אופטימי יותר מההערכות האנליסטים בדו"ח מחר (כפי שהוא נוטה להיות בדו"חות הקיץ), אזי יכול להגיע תיקון מחירים חד בטווח קצר, לכן מי שיושב על מלאי גדול כדאי שייתן על כך את הדעת ולנהל סיכונים בהתאם. על פי מרבית ההערכות, גם אם נחווה ירידת מחירים אחרי הדו"ח ובמהלך אוגוסט, רמת המחירים הגבוהה היא ככל הנראה כאן להישאר וכל תיקון יכול גם להוות הזדמנות קניה קדימה.

 נמשיך לעקוב ולעדכן בהתפתחויות. נתוני הדו"ח ישלחו אליכם לאחר פרסומם.

 יום טוב ורק בריאות לכולם

 עדי