עדכון קצר שוק התבואות – וואוו !!!

    מחבר:
  • עדי פנחס

בימים האחרונים אנו עדים לתנועה היסטורית של מחירי התירס, כאשר מתחילת החודש הוסיף התירס למעלה מ 27%  לערכו!

אם המחיר נשאר בעינו במספר הימים שנותרו לסיום החודש מדובר בחודש החזק בהיסטוריה, כאשר הוא עוקף את אוקטובר 2006 ויוני 2012 עם עליות של כ 22% ו 21% בהתאמה. כפי שציינתי בסקירות קודמות, השוק מצוי במעין "סערה מושלמת " ולא מן הנמנע שנראה אפילו מחירים גבוהים יותר בקיץ. מחיר פולי הסויה גם כן קובע שיא חדש של שמונה שנים  ומשלים 11 חודשים רצופים של עליות. מחיר חיטת קנזס (קשה) חוצה לראשונה מאז קציר 2014 את רמת ה 700 סנט לבושל, תזמון מצויין עבור החקלאים הישראלים שמתחילים את הקציר בשבועות הקרובים ומחיר יבולם  נקבע לפי המחיר בבורסה.

מדדי המניות בארה"ב שוב ברמות שיא עם דיווחים טובים של מספר חברות ובראשן טסלה יצרנית הרכבים החשמליים. תוכנית התמריצים והאופטימיות לאור ההתקדמות המרשימה בקצב החיסונים בארה"ב (27% מהאוכלוסיה כבר מחוסנת) נותנים רוח גבית לשווקים. כוונת ביידן להעלות מס חברות והתפתחות אינפלציה עשויים להכביד על השווקים בהמשך.

חבית נפט מסוג WTI נסחרת הבוקר ב 62.40$ כאשר חבית נפט ברנט, נסחרת הבוקר ב66.20$. 

מחירי הנפט שומרים על יציבות יחסית, לאחר שכבר השלימו עליה של קרוב ל 30% מתחילת השנה וסחפו איתם למעלה את מחירם של חומרי גלם רבים אחרים.

בגזרת הקורונה , בניגוד לישראל שחוזרת לשיגרה, העולם חווה את אחד החודשים הקשים, כאשר בהודו מתגלים מידי יום כ 350 אלף חולים, ערימות של גופות נערמות בערים ובתי החולים על סף קריסה ומחסור חמור בחמצן. בברזיל דיווחים דומים ומספר מתים שמתקרב ל400 אלף! מספר החולים המאומתים בעולם עומד הבוקר על  כ148 מיליון ומספר המתים על 3.1 מיליון! הקורנה לצערנו עדיין כאן ותמשיך להשפיע על העולם בעתיד הנראה לעין. חברת פייזר שהחלה אתמול ניסויים בתרופה לקורונה מפיחה תקווה חדשה (נקווה שיהיה מוצלח כמו החיסונים).

התירס נסחר הבוקר ב 720 סנט לבושל, שיא חדש של 8 שנים! התירס עלה בלמעלה מ 110 סנט רק בשבוע האחרון, תוך כדי תנועות לימיט אפ (הרמה היומית המקסימלית המותרת). נתוני זריעת התירס שפורסמו אתמול הראו ש 17% מהכמות המתוכננת כבר נזרעה לעומת 24% בשלב זה בשנה שעברה. נתוני היצוא היו גבוהים ב 15% מהרף העליון של הציפיות עם ייצוא שבועי של 1.9 מיליון טון. דיווחים שארגנטינה שוקלת עצירת יצוא או הטלת מכסים בקרוב תדלקו יום נוסף של עליות עליות מחירים לרמה המקסימלית המותרת, עליות שנמשכות כאמור גם במסחר הלילה. קיים חשש שהקרה שפקדה את אזורי הגידול בארה"ב תקטין את היבול הסופי בארה"ב וגם היבול השני בברזיל סובל מבעיות מזג אוויר. יחס מלאי לשימוש בתירס על פי הערכות אופטימיות דומה לימי השיא של מחירי התירס. הספקולנטים ממשיכים להחזיק פוזיציה מאסיבית בהימור על עליות בתירס של מעל 400 אלף חוזים (כ51 מיליון טון).

החיטה נסחרת הבוקר ב722 סנט לבושל והיא משלימה בדומה לתירס, עליה חדה של כ 25% מתחילת החודש (ביולי 2010 רשמה החיטה עליה של 39% בחודש) בפעם האחרונה שהחיטה בילתה ברמות המחירים הנוכחיות  (אביב 2014), היתה עת פלשו כוחותיו של פוטין על האי קרים וסיפחו אותו לרוסיהבהחלט תחושת דה ז'ה וואם כי בשלב זה מדובר באיומים והזזת כוחות ולא בפלישה בפועל.חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 755 סנט לבושל. חיטת מאטיף נסחרת  ב 250 יורו לטון הבוקר כשחוזי יבול חדש שנסחרו מתחת ל200 יורו לטון בתחילת החודש עולים לאזור 230 יורו (כשהיורו בשיא של  מעל שנה). מחירי חיטת ים שחור עומדים על  270 החוזים של היבול החדש נסחרים ברמה דומה. לאור הביקוש הבורסה השיקה בתחילת החודש חוזי חיטה אוקראינית 11.5% שנסחרת ב262$ FOB. נתוני היצוא בארה"ב היו ב 10% מעל ההערכות עם 565 אלף טון בסיכום שבועי. איכות חיטת החורף ממשיכה לרדת כאשר 49% בלבד מהחיטה במצב טוב עד מצויין לעומת 53% בשבוע שעבר הספקולנטים בלונג של 19 אלף חוזים בקנזס לעומת לונג של כאלף בשיקגו. החיטה תמשיך לעקוב אחרי מחירי התירס והסוחרים ימשיכו לעקוב אחר הנעשה בגבול רוסיה אוקראינה ומכסים פוטנציאליים בארגנטינה.

הסויה נסחרת הבוקר ב1586 סנט לבושל, שיא כאמור של שמונה שנים. הסויה משלימה עליה של 10.5% מתחילת החודש. זריעת הסויה עומדת על 8% על פי ההערכות ונתוני הייצוא גם כן היו דומים. החששות ממיסים בארגנטינה והערכות שפגיעה ביבול בארה"ב תוביל למחסור בסויה, עשויה לקחת את מחירי הסויה לשיא כל הזמנים הקיץ. כוספת סויה,שחוותה ירידות מתחילת השנה,לאור עליית מחירי השמן ,נסחרת הבוקר 431.5$ לטון ולמעשה מוחקת את הירידות מתחילת השנה. שמן הסויה נסחר ב 67.71 סנט לפאונד מרחק פסיעה משיא כל הזמנים ב 2008 שעמד על 71.  מחירי שמן הדקל באסיה בשיא כל הזמנים במונחי בורסה ועומדים על   4500 רינגט לטון מה שמסביר את העליה החדה (שעוד לא מתורגמת במלואה) במחיר השומן המוגן.  רוב השמנים הכפילו את מחירם בשנה האחרונה. הספקולנטים מגדילים את ההימורים על עליות, כאשר הם מחזיקים 172 אלף חוזים בלונג בסויה,90 אלף בשמן ו48 אלף בכוספה.

 לסיכום

 אפריל מסתמן כחודש היסטורי בתנועת המחירים החדה כלפי מעלה ומזכיר מאוד את השנים בהן נשבר  שיא המחירים. נשמע קצת כמו תקליט שבור, אבל צמצום שטחי מזרע, ביקושי היתר מצד הסינים, , מזג האוויר, היחלשות הדולר והתחזקות מחירי הנפט צפויים להמשיך לתמוך ברמת המחרים הגבוהות.

נתון מעניין הוא שרק פעם אחת ב 20 השנים האחרונות הגיעו התירס והסויה לרמת המחירים הגבוהה ביותר באותה שנה בחודש אפריל. בדרך כלל השיא נקבע ביוני , יולי או בדצמבר. אין בנתון זה להעיד על העתיד, אבל מסתמן שיש לשוק עדיין לאן לעלות.

יחד עם זאת, כמי שחווה את שלושת הגלים של שיא כל הזמנים ב 20 השנים האחרונות, על כל המשמע מכך, אני רוצה לשתף בתובנה ששוק שיודע לעלות 100 סנט בשבוע יודע גם לרדת 100 בשבוע (בתנועה לכיוון שיא כל הזמנים בעבר,מחירי התירס , החיטה והסויה תיקנו בחדות לפני שעלו לשיא) יש לעשות שימוש בניהול סיכונים מושכל ולא לפעול מתוך דחף. לחכות שהשוק יירד זה מסוכן באותה מידה של לקנות הכל קדימה מהסיבה שהשוק צפוי לעלות. התיקונים הקרובים צריכים להוות הזדמנות למי שלא התכסה עדיין, כמו שמי שיושב על מלאי גדול חשוב שיידע להגן על ערכו.

הקורונה לימדה את כולנו שיעור בצניעות, כך שדברים עשויים להשתנות במהרה.

נמשיך לעדכן  !

רק בריאות לכולם

 עדי