עדכון קצר שוק התבואות – נשיא חדש בארה"ב ,שיאים חדשים בשוקי המניות ועליה חדה בתנודתיות

מחירי הגרעינים וזרעי השמן ממשיכם להיסחר ברמות שיא רב שנתי, על אף ירידות ומימושים בימים האחרונים על רקע גשמים בדרום אמריקה, שאמורים להיטיב עם היבול. היום צפויה חברת האנליזה אינפורמה לפרסם הערכותיה למצב המלאים בעולם. ע"פ הערכות המוקדמות הדו"ח עשוי להיות פסימי יותר מדו"ח ה USDA שפורסם ב 12 בינואר ודחף את השוק לגבהים חדשים. התנודתיות אף היא חוזרת למשחק ביתר שאת

מדדי המניות בארה"ב ערכו קבלת פנים מלבבת לנשיא החדש ביום השבעתו והגיעו לשיא כל הזמנים! שוב היו אלו מניות הטכנולוגיה שמשכו את הבורסות למעלה. אתמול היתה זו נטפליקס שעל אף דו"חות כספיים מאכזבים, סיפקה תחזית צמיחה מרשימה בזכות הקורונה ומנייתה זינקה ב 15% לשיא כל הזמנים. תכנית התמריצים של ביידן בסך 1.9 טריליון מספקת אופטימיות למשקיעים על אף תחושה של "בועה" שמתפתחת וסיבות לא מעטות לחשוש למצב הכלכלה הגדולה בעולם.

בגזרת הקורונה מספר החולים המאומתים בעולם עומד הבוקר על כ 97 מיליון עם למעלה מ 2 מיליון מתים!  בארה"ב מספר המאומתים עומד על כ 25 מיליון ומספר המתים על 407 אלף! ארה"ב תספור למעלה מחצי מיליון חולים מקורונה עוד לפני סיום החורף. המוטציות החדשות גורמות להתפרצות חזקה מהגלים הקודמים ובעולם מהדקים סגרים. במירוץ החיסונים ישראל ממשיכה להוביל בפער עצום על העולם, כשנכון לאתמול 34% מאוכלוסיית ישראל כבר מחוסנת שמתוך זה 80% מהאוכלוסיות שבסיכון. איחוד האמירויות במקום השני אחרי ישראל עם 22% מהאוכלוסיה שהתחסנה, בריטניה עם 7.5% וארה"ב עם 4.8% מהאוכלוסיה ממשיכות להשתרך מאחור. הגברת קצב החיסונים בארה"ב ובאירופה בכלל הן המפתח ליציאה מהמיתון ב 2021 ואחד האתגרים המרכזיים של ביידן הוא להאיץ את הקצב בארה"ב.

חבית נפט מסוג WTI נסחרת הבוקר  ב 53.15$ ,קרוב לשיא של 10 חודשים ,לאור החלטת אופ"ק להגדיל רק במעט את הייצור בחודשים הקרובים. חבית ברנט נסחרת ב56.00$. סכנת התלקחות במזרח התיכון במקרה של "קבלת פנים" לנשיא ביידן יכולה לקחת את מחירי הנפט לרמות גבוהות בהרבה.

עם פתיחת מסחר הלילה בארה"ב, התירס עולה ב 5 סנט ונסחר ב 527 סנט לבושל, זאת לאחר שבשבוע שעבר הגיע לשיא של שבע וחצי שנים ונסחר ברמת 541.5 סנט לבושל! בכנס אנליסטים של חברת ADM INVESTOR SERVICES בו לקחתי חלק השבוע (בזום כמובן), הוצגה תמונה די קודרת לגבי רמת המלאים הצפויה בשנה הקרובה. אחד האנליסטים המובילים בעולם, דן בסי, דיבר על כך שהמחירים צפויים לעלות עד הקיץ לפחות ולא לרדת באופן משמעותי אחר כך, אך במידה והיבול בארה"ב יפגע השנה כתוצאה ממזג אויר, אנחנו צפויים להכנס לגל מחירים עולה (שוק שורי )לפחות עד קיץ 2023.  הספקולנטים ממשיכים בהימור שיא על עליות בתירס של כ 375 אלף חוזים ואופציות דבר שמוסיף לתנודתיות הרבה. בטווח קצר, מזג אויר בדרום אמריקה ועדכוני קניות מצד הסינים יתנו את הטון.

החיטה נסחרת הבוקר ב640 סנט לבושל , שיא של שש שנים! דו"ח ה USDA עידכן בפעם השניה מלאים כלפי מטה. חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 671 סנט לבושל.  חיטת מאטיף רשמה אף היא עליות חדות בחודש האחרון ונסחרת בשיא בן שבע וחצי שנים 234 יורו לטון הבוקר.  מחירי חיטת ים שחור בבורסה ממשיכים לשבור שיאים ונסחרים ב 294$ ! הרוסים שהטילו מיסים ומגבלות על הייצוא בחודש שעבר, הכפילו את המכסים לרמת 50 יורו לטון (הצפי היה 45) בכדי למנוע ייצוא נוסף שיגרע מהמלאים בשוק המקומי, דבר שגם עוזר לדחוף את המחירים העולמיים כלפי מעלה.הספקולנטים בלונג של כ55 אלף חוזים בקנזס לעומת לונג ל כ15 אלף בשיקגו.

הסויה עולה הבוקר ב 6 סנט ונסחרת ב 1376 סנט לבושל לאחר שכבר נגעה בשיא של שש שנים 1435 בשבוע שעבר. ע"פ הדו"ח ה USDA מלאי הסויה בעולם עומד על רמה קריטית של כ3.8 מיליון טון.  גופים פרטיים אפילו מעריכים שפחות. האמריקאים מכרו 92% מהכמות המתוכננת לעונה זו (שמסתיימת רק בספטמבר 2021.  מזג האויר בדרום אמריקה משתפר מעט וגשמים בימים האחרונים גרמו למימושים חדים, אם כי רוב האנליסטים סבורים שה USDA יעדכו כלפי מטה גם את ההערכות יבול הסויה בדו"ח הבא. בארגנטינה גם כן חוששים ממחסור מקומי ולכן מטילים מגבלות על הייצוא. כוספת סויה נסחרת הבוקר ב444$ לטון (20$ פחות מהשבוע שעבר !) שמן הסויה נסחר ב 42.50 סנט לפאונד שיא של שבע שנים על אף תיקון חד . מחירי שמן הדקל באסיה נסחרים ב 3400 רינגט לטון תיקון של 15% מהשיא לפני שבועיים ומצננים מעט את מחירי השומן המוגן. הספקולנטים הקטינו מעט הימור על עליות ועומדים על כ166 אלף חוזים בסויה ,כ93 אלף חוזים על עליות בשמן וכ83 אלף חוזים ואופציות על עליות בכוספת סויה.

לסיכום

התיקונים שחווינו בשבוע האחרון נובעים בעיקר ממצב טכני של "קניית יתר" (עלייה גדולה מאוד ומהירה בטווח קצר) ולא מן הנמנע שנחווה תיקונים (אפילו חדים) בטווח קצר ,שינוצלו על ידי משתמשים סופיים. אם התרגלנו בשנים האחרונות לנווט את הסירה בגלים נמוכים, אנחנו נכנסים לתקופה סוערת שבה יש לתת דגש על ניהול סיכונים מושכל וקבלת החלטות תכופות.

השילוב של דולר חלש, ביקושים גבוהים מסין ומזג אויר בעייתי שגורע מההיצע, ממשיך לתמוך ברמות המחירים הגבוהות ללא סימני הקלה באופק בשלב זה. עושה רושם שעד הקיץ (לפחות) רמות המחירים צפויות להשאר גבוהות, תוך מסחר תנודתי מאוד. בעיות מזג אויר לקראת הקציר בדרום אמריקה או בתחילת הזריעה בארה"ב עשויות לקחת את המחירים לשיא של עשור. כפי שציינתי הן בסקירה השנתית והן לאור כנס האנליסטים השנתי בו השתתפתי השבוע , ייתכן שאנחנו נכנסים למחזוריות של שוק עולה בגרעינים לפחות עד 2023. שוק הסחורות בכללותו נהנה מרוח גבית של ספקולנטים על רקע הסיבות שלעיל. סייג לתחזיות אלו, יכול להיות התפתחות מוטציה עמידה לחיסונים בהמשך השנה, דבר שעלול לטלטל את הכלכלה העולמית בכללותה.

אנחנו כאן לשאלות , הבהרות , התייעצויות במידת הצורך בתקופה מורכבת זו.
רק בריאות.

סופ"ש נעים,
עדי פנחס

מנכ"ל
איי.סי.פי קומודקס בע"מ
מתחם סוהו , אזה"ת פולג
073-2725040
052-3932957