כשארבעה ימים בלבד נותרו לסיום השנה, מחירי הסחורות והגרעינים בפרט ממשיכים לשבור שיאים

    מחבר:
  • עדי פנחס

כשארבעה ימים בלבד נותרו לסיום השנה, מחירי הסחורות והגרעינים בפרט ממשיכים לשבור שיאים. אתמול בלילה חתם טראמפ על תוכנית הסיוע בשווי 900 מיליארד דולר למשק האמריקאי, כמעין מתנת כריסטמס (או מתנת פרידה)

החוזים העתידיים על מדדי המניות בארה"ב מצביעים על עליות בפתיחה לשיאים חדשים. מבצעי החיסונים בעולם החלו  והתקווה היא שבקיץ הקרוב הקורונה לא תהיה חלק מחיינו או לפחות תפסיק לשבש את אורחות החיים. ישראל מובילה בעולם במספר המחוסנים 3.3 ל 100 איש. בחריין ניצבת במקום השני כם 3 ל 100 והרחק מאחור בריטניה וארה"ב. התקווה היא שמבצע החסיונים יצבור תאוצה בכל העולם.

על אף האופטימיות , תמונת התחלואה העולמית צבועה בשחור ומרבית מדינות העולם נמצאות בצורה כזו או אחרת של סגר. מספר החולים המאומתים בעולם עומד הבוקר על כ 81 מיליון עם למעלה מ 1.76 מיליון מתים.  בארה"ב מספר המאומתים עומד על קרוב ל20 מיליון ומספר המתים על 333 אלף!

חבית נפט מסוג WTI נסחרת הבוקר  ב 48.50$ ,שיא של 8 חודשים ,על רקע התקווה לחיסון וההחלטה של אופ"ק להגדיל רק במעט את הייצור בחודשים הקרובים. חבית ברנט נסחרת ב51.50$. הנפט כמו שאר הסחורות מקבל רוח גבית גם מחולשתו של הדולר.

הביטקויין חצה את רף 27 אלף דולר הלילה ומסתמן כמקלט מפני היחלשות הדולר בדומה לזהב שמגרד הבוקר את רמת ה 1900$ לאונקיה

עם פתיחת מסחר הלילה בארה"ב, התירס עולה ב3 סנט לשיא חדש לשנה ונסחר ב 454 סנט לבושל, אחרי סופ"ש ארוך הסוחרים ממשיכים לקנות תירס על רקע היובש בדרום אמריקה והקושי למצוא מלאים זמינים.  התירס במצב "קניית יתר" (רץ מהר מידי למעלה 35 סנט ב 9 ימי מסחר) ולכן ייתכנו תיקונים טכניים. הספקולנטים ממשיכים בהימור על עליות בתירס אל תוך 2021 כאשר הם מחזיקים פוזיציות לונג של כ 250 אלף  חוזים ואופציות.

החיטה נסחרת הבוקר ב590 סנט לבושל וממשיכה במומנטום השורי מאז פרסום דו"ח ה USDA  שעידכן מלאים כלפי מטה. הרוסים הטילו מיסים ומגבלות על הייצוא, מכס של 27.50$ לטון וכמות ייצוא כוללת של 17.5 מיליון טון דבר שנתן אף הוא רוח גבית למחירים. חיטת שיקגו (רכה) נסחרת ב 628 סנט לבושל.  חיטת מאטיף שומרת על יציבות ונסחרת ב211 יורו לטון למרץ.  מחירי חיטת ים שחור בבורסה ממשיכים לשבור שיאים ונסחרים ב 267$ ! הבורסה ברוסיה תשיק בתחילת 2021 חוזים עתידיים על חיטה רוסית ברובל, דבר שיאפשר ניטרול החשיפה למטבע. נכון לדו"ח ביום שישי שעבר (הדו"ח של השבוע שעבר ייצא רק היום בגלל החג)  הספקולנטים בלונג של כ52 אלף חוזים בקנזס לעומת לונג ל כ7 אלף בשיקגו.

הסויה עולה הבוקר ב1 סנט ונסחרת ב1266 סנט לבושל וגם כן מסיימת את השנה במחירי שיא. מזג האויר בדרום אמריקה ימשיך להיות במוקד . הסינים ייבאו כבר למעלה מ 100 מיליון טון סויה השנה. דיווחים על הסכם לסיום השביתה בארגנטינה של עובדי הנמלים שייחתם היום. אמור לשחרר קצת לחץ מהמחירים בימים הקרובים. לאחר 18 ימים של שביתה ו 130 אוניות תקועות (נזק של כ 1.7 מליארד דולר) הצדדים ככל הנראה הגיעו להסכם שיבטיח שקט לכל שנת 2021.  כוספת סויה נסחרת הבוקר ב419$ לטון (עליה של כ 40$ בשבועיים !) לשיא של ארבע וחצי שנים! שמן הסויה נסחר ב 41.50 סנט לפאונד שיא של שש וחצי שנים. מחירי שמן הדקל באסיה נסחרים ברמה שלא ראינו מאז מרץ 2011, 3800 רינגט לטון. הספקולנטים ממשיכים להמר על עליות ונכון לשבוע שעבר עומדים על כ190 אלף חוזים בסויה ,כ 97אלף חוזים על עליות בשמן וכ77 אלף חוזים ואופציות על עליות בכוספת סויה.

לסיכום

בימים הקרובים תיתכן תנודתיות שקשורה במימושים של סוף שנה ונפח מסחר דליל שאםייני לימים שבין חג המולד וסוף השנה.ביום שישי לא יתקיים מסחר.

שוק הגרעינים וזרעי השמן ימשיך ככל הנראה במגמה השורית לאור המלאים הקטנים והביקושים הגבוהים בעיקר מכיוון סין.אירופה במלאי החיטה הנמוך בכל הזמנים , בברזיל מייבאים סויה עד הקציר (מכרו יותר ממה שהיו צריכים) קשה למצוא תירס זול, אנו חווים גידול בביקוש לביו דיזל ושטחי הגידול מוכי הבצורת בארה"ב הגבוהים ביותר מאז 2011…..הסערה המושלמת שיש בה בכדי לדחוף את המחירים לרמות גבוהות יותר ב 2021. על כך ועוד בסקירה השנתית המורחבת שלנו שתצא בתחילת השנה.

שתהיה שנה אזרחית טובה לכולם ורק בריאות

בברכה,
עדי פנחס

מנכ"ל
איי.סי.פי קומודקס בע"מ
מתחם סוהו , אזה"ת פולג
073-2725040
052-3932957